Hans Christian Andersen - Królowa śniegu

TytułKrólowa śniegu
Autor: Hans Christian Andersen
Wydawnictwo: M
Data wydania: 2012
Liczba stron: 32


"Królowa śniegu została napisana przez genialnego duńskiego bajkopisarza
Hansa Christiana Andersena (1805 -1875). Fabuła opowieści jest tak dobrze
znana, że zamiast krótkiego streszczenia najlepiej oddać głos samemu
autorowi, którego słowa tak pięknie zilustrował na okładce Yerko:
Królowa śniegu była piękna i zgrabna, ale cała z lodu, z olśniewającego,
błyszczącego lodu; a jednak żyła: oczy patrzały jak dwie jasne gwiazdy, lecz
nie było w nich spokoju ani wytchnienia. Skłoniła się do okna i skinęła
ręką."

--------------------------------------------------------------
 "- W państwie, w którym teraz jesteśmy, mieszka księżniczka; jest taka mądra, że przeczytała wszystkie gazety świata, a potem zapomniała co przeczytała, taka jest mądra."

Opisywana przez Wronę księżniczka jest pod jedynym względem podobna do mnie. Za każdym razem, gdy czytam "Królową Śniegu", mam wrażenie, że to mój pierwszy kontakt z baśnią. W ten sposób odkrywam ją ciągle na nowo. Gdy byłam młodsza bardzo lubiłam tę bajkę i nadal mam do niej sentyment. 


"Królowa Śniegu" opowiada historię dwójki dzieci: Kaya i Gerdy. Pewnego dnia w serce i oko Kaya wkrada się okruszek czarciego lustra. To zaczarowane lustro sprawiało, że widziało się wszystko na opak. Okruszki odmieniły chłopca, przez co ułatwiło Królowej Śniegu porwanie Kaya. Gerda nie może się pogodzić z utratą przyjaciela, dlatego postanawia ruszyć w świat by go odnaleźć.
"Królowa Śniegu" jest piękną baśnią o potędze miłości i przyjaźni, a także o odwadze i poświęceniu w imię dobra drugiej osoby. Jej przesłanie jest uniwersalne. Każde dziecko powinno móc ją poznać, dlatego u mojej biblioteczce nie mogło książeczki zabraknąć. 

Kilka słów o nowym wydaniu. W końcu trafiłam na wydanie odpowiadające mi pod każdym względem. Książka jest w dużym formacie z twardą oprawą. Jednak jej największą zaletą są zachwycające ilustracje, które pozwalają dzieciom w lepszym stopniu z wizualizować sobie treść.

Ilustratorem baśni jest Vladyslav Yerko, który urodził się w 1962 r. w Kijowie, gdzie studiował na Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Pierwsze siedem lat życia spędził z babcią w pięknej wiosce Pirniv, co odcisnęło niezatarte piętno na wrażliwości artysty. Zdobył wiele nagród na prestiżowych targach sztuki i książki, między innymi Grand Prize Ukraińskiej Książki Roku 2000 za ilustracje do Królowej Śniegu. W 2002 roku otrzymał tytuł najlepszego artysty przyznany przez Moscow Review of Books. Laureat amerykańskiej nagrody Anderson House Foundation z 2006 roku. Ilustrował między innymi Podróże Guliwera, Alicję w krainie czarów, a także Harry'ego Pottera i książki Paulo Coelho.
~~~~
Za książkę serdecznie dziękuję
~~~~~~~~~~~~~~
Warto rozważyć podarowanie "Królowej śniegu" np. z okazji dnia dziecka. Nie zapomnijcie również o 3. Targach Książki dla Dzieci w Krakowie organizowanych w terminie 07-09.06.2013 [Strona