Filmy, w których karty, kości i ruletka odgrywają ważną rolę


Od dziesięcioleci Las Vegas i inne miasta słynące z kasyn są miejscami akcji filmów i książek. Czasem miasto grzechu jest tylko tłem, a czasem bohaterowie filmowi przeżywają tam wzloty, upadki, rozterki i szczęśliwe chwile. Niemniej niezaprzeczalnie są one ważnym elementem kinematografii, a jednak gdybym teraz zapytała o film, gdzie karty, kości i ruletka grają główną rolę, bez wątpienia większość Was skojarzyłaby sobie kilka, gdzie akcja dzieje się wokół kasyn, zadymionych od cygar sal, atłasowych pokerowych stołów. Postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu wątkowi i przyznaję, że kilka razy byłam zaskoczona.


„Diamenty są wieczne” (1972)

Jeden z serii filmów o przygodach najbardziej znanego agenta Jej Królewskiej Mości, czyli Jamesa Bonda. W najsłynniejszego agenta wcielił się Sean Connery, a część akcji filmu rozgrywa się w Las Vegas, gdzie w kasynie Whyte House James Bond oddaje się grze w kości. Co nie zmienia faktu, że największym zwycięzcą w przypadku tego filmu jest Sean Connery, który dał się przekonać do ponownego ubrania w garnitur Bonda, gdy zaproponowano mu gażę w wysokości 1,25 miliona dolarów plus udziały w zyskach. Dzięki temu trafił też na listę rekordów Guinnessa jako najlepiej opłacany aktor.


„Żądło” /  The Sting (1973)

Jeden z najgłośniejszych i najsłynniejszych filmów poruszających temat gier i sztuczek karcianych. Paul Newman i Robert Redford wystąpili w roli oszustów, którzy próbują zemścić się za śmierć przyjaciela na wpływowym gangsterze. Przez wielbicieli kina film często określany jest jako genialny majstersztyk, a jedna ze scen, gdy postać grana przez Roberta Redforda przegrywa w ruletkę zdobyty łup, jest już kultowa.
„Rain Man” (1988)

Oscarowy obraz z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem. Historia dwóch braci, którzy o swoim istnieniu dowiadują się po śmierci ojca. Jeden z nich choruje na autyzm, bez problemu rozwiązuje skomplikowane zadania matematyczne, ale zamknięty w zakładzie nie do końca wie, co zrobić i na co mu spadek otrzymany w testamencie po ojcu. Z kolei drugi – bezuczuciowy i zimny – porywa brata, aby zyskać choć połowę majątku. Podczas podróży zatrzymują się w Las Vegas, gdzie w jednym z kasyn bohater grany przez Hoffmana, dzięki swojemu matematycznemu umysłowi, wygrywa w blackjacka. Film urósł do rangi kultowego i został bardzo ciepło przyjęty przez krytykę oraz widzów.


„Hazardziści” (1998)

Mike (Matt Damon) jest studentem prawa i zapalonym pokerzystą. Po sporej porażce porzuca na rok pokera i oddaje się nauce oraz pracy. Jednak tylko do czasu, aż z więzienia wychodzi jego kumpel, który ma ogromne długi do spłacenia. Chcąc mu pomóc, Mike po raz kolejny zasiada do stołu. Główny bohater w grze szukał tego, czego nie gwarantowały mu ani studia, ani praca – dreszczyku emocji. A z ciekawostek dodam, że studio Miramax wysłało Edwarda Nortona i Matta Damona na światowy konkurs gry w pokera. Co prawda już czwartego dnia Damon został wyeliminowany przez legendarnego pokerzystę Doyle'a Brunsona, ale i tak można mu pozazdrościć przygotowań do roli.


„Ocean's Eleven: Ryzykowna gra” (2001)

Plejada gwiazd w filmie, gdzie cała akcja kręci się wokół kasyn Las Vegas. Główny bohater po wyjściu z więzienia od razu planuje obrabować jednocześnie trzy kasyna, a dokładniej to skarbiec, gdzie przechowywane są dochody właśnie z tych wspomnianych kasyn i w tym celu kompletuje dość nietypową grupę fachowców. Niektórzy zarzucają, że film miał potencjał, jednak nie został on należycie wykorzystany, a „Sinatra w grobie się przewraca”, bo to właśnie on grał głównego bohatera w pierwowzorze pod tym samym tytułem z 1960 roku. Jako ciekawostkę dodam, że ponoć po przeczytaniu scenariusza miał powiedzieć do Petera Lawforda (też grał w filmie): „Zapomnij o filmie. Lepiej wprowadźmy ten plan w życie!”.

Nie ma co się krzywić, aż tak. 

„21” (2008)

Oparty na faktach obraz filmowy Roberta Luketica o grupie studentów, którzy dzięki wiedzy z zakresu matematyki podbili kasyna Las Vegas, wygrywając ogromne sumy pieniędzy w blackjacka. Bohaterowie wykorzystują swoje umiejętności w dość nietypowy, niebezpieczny sposób w świetle wielkiego, grzesznego miasta. No cóż... a ja musiałam się nabawić dyskalkulii.

„Toy Story 3” (2010)

Na koniec wisienka na torcie, czyli film, który zaskoczył mnie sceną z kasyna! Chyba nie sądziliście, że lista filmów mogłaby się obyć bez animacji? Za kogo Wy mnie macie?! A właściwie za kogo Wy macie bohaterów bajek? Myśleliście, że oni nie potrafią zaszaleć? Otóż moi drodzy, animowane zabawki z "Toy Story" urządziły sobie grę w ruletkę, w której do wygrania były… baterie! Całkiem rozsądnie rzekłabym.

Niezbity dowód!


Ps. Dajcie znać w komentarzach, czy znacie jeszcze jakieś filmy, w których akcja dzieje się wokół kasyn, kart, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze. Być może uda się odkryć jeszcze jakiś film, o którym nigdy nie słyszałam lub taki będący totalnym zaskoczeniem, jak Toy Story. Przy okazji przyznajcie się, które z wymienionych są Wam dobrze znane, a o których nie mieliście pojęcia.