C.J. Daugherty - Wybrani [Przedpremierowo]


Tytuł:  Wybrani (#1)
Seria: Nocna Szkoła
Autor: C.J. Daugherty
Wydawca: Otwarte
Data wydania: 3.2013
Liczba stron: 440

"Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?
Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?"
--------------------------------------------------------------------

„To twoja piechota. Ma najmniejsze możliwości poruszania się i jest najsłabsza, ale ponieważ piony są gotowe poświęcić życie dla lepszych od siebie, bez nich nie wygrasz."

Allie Sheridan była kiedyś idealną córką i wzorową uczennicą, jednak wszystko się zmieniło, gdy jej brat Christopher ich opuścił. Od tego czasu zaczęła sprawiać problemy. Przez ciągłe aresztowania, wciąż zmieniała szkoły, aż w końcu jej rodzice nie wytrzymali. W czasie wakacji Allie, decyzją rodziców, została wysłana do szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie przypominała żadnej innej placówki, w której była wcześniej dziewczyna. Niezwykle młodzi i sympatyczni nauczyciele, do których uczniowie zwracali się po imionach, szkoła zaopatrująca uczniów w piękne suknie balowe oraz zakaz używania przedmiotów z XXI wieku.  Jednak w szkole dzieją się jeszcze dziwniejsze rzeczy, o których nikt nie chce mówić, choć dają jej do zrozumienia, że z jakiegoś powodu całkowicie nie pasuje do profilu szkoły. Z początku buntownicza Allie szybko dopasowuje się do nowego życia i nowych towarzyszy. Poznaje przyjaciół oraz dwóch przystojnych chłopców, a każdy z nich posiada swój sekret. 

W trakcie czytania starałam się razem z Allie odgadnąć, jaki sekret skrywa Akademia Cimmeria. Po "Wybranych" i Nocnej Szkole spodziewałam się wielu rzeczy, głównie paranormalnych, a w szczególności wszechobecnych wampirów. Pierwsza połowa książki ciągle kojarzyła mi się z mangą Vampire Knight i Akademią Cross, w której był podział na Dzienną i Nocną Klasę. Trójką miłosny między Allie, Sylvainem i Carterem oraz ich pozycja również przywodziła mi na myśl Yuki, Kaname i Zero. To podobieństwo później zniknęło, ale dopóki trwało sprawiało, że jeszcze mocniej wciągnęłam się w tą zagadkową historię, a także nieco mnie zmyliło. Tym bardziej ucieszyłam się, gdy sekret nie okazał się natury paranormalnej.

W "Wybranych" akcja ma miejsce głównie w Cimmerii, dlatego ilość wprowadzonych postaci jest duża. W takich przypadkach zazwyczaj łatwo się pogubić  jednak  autorka stanęła na wysokości zadania i w każdego ze swoich bohaterów tchnęła unikalne cechy. Allie jest główną bohaterką powieści, a mimo to wydaje mi się być najmniej dopracowaną z pośród wszystkich. Z początku jest buntowniczką chłopczycą  a później stopniowo zmienia się w delikatną nastolatkę zaopatrzoną w szminkę i rozmyślającą o sukienkach i butach. Momentami jej charakterek wychodzi na powierzchnie, jednak ciężko mi uwierzyć, że dziewczyna aresztowana trzy razy w ciągu roku, czerwieni się przy każdej okazji. 
Sylvain początkowo kojarzył mi się z bardzo wymuskanym i dystyngowanym przystojniakiem. Spodziewałam się po nim najgorszego, a tutaj niespodzianka: polubiłam go i mam nadzieję, że w kolejnych tomach nie zostanie zepchnięty do roli tła. Carter miał być typowym outsiderem, jednak wciąż otaczali go ludzie. Mam słabość do bohaterów, którzy  starają się ukryć swoją bezradność za maską złego chłopca. Carter jest moim faworytem, więc to jemu kibicowałam, jednak Sylvain stopniowo i konsekwentnie również zaczął podbijać moje serce. Ten niezwykły trójkąt miłosny nie raz i nie dwa wprawił moje serce w drżenie. 

Pani Daugherty posiada wyjątkową umiejętność budowania napięcia. Narastające tajemnice, nagłe zwroty akcji i niewiedza komu można zaufać przyczyniły się do stworzenia rewelacyjnej fabuły, która nie pozwala odetchnąć. Czytałam ją z malutkimi przerwami, a w ich trakcie moje myśli gnały i prześcigiwały się w wynajdywaniu możliwych rozwiązań zagadki Akademii Cimmerii i jej uczniów. Od przeczytania książki do teraz nie mogę wyrzucić z głowy nurtujących mnie pytań i mam nadzieję, że odpowiedzi będą na mnie czekać w kolejnych tomach. Tylko to dla mnie stanowczo za długo! 

Okładka książki z początku mnie odrobinę odstraszała. Teraz jednak nie wyobrażam sobie by jakakolwiek inna mogła w pełni oddać klimat książki. A sama książka? Absolutnie fenomenalna! Czytajcie i rozkoszujcie się rozwiązaniem zagadek, niezwykłymi wydarzeniami i ściskającym za serce życiem miłosnym wychowanków Cimmerii.
Ocena: -6/6
  
~~~~
Za niesamowitą przygodę z Nocną Szkołą dziękuję