Looking For Anything Specific?

Header Ads

Przewodnik po Kamieniach Nieskończoności z MCU

Infinity stones

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego filmu z MCU "Avengers: Infinity War", a wraz z nim nadciąga Thanos ze swoją Rękawicą Nieskończoności, dlatego to odpowiedni moment, by bliżej przyjrzeć się temu potężnemu artefaktowi oraz składającym się na niego Kamieniom Nieskończoności.


[Uwaga! W artykule, aż się roi od spoilerów!]

Jak wszyscy dobrze wiemy filmowe uniwersum Marvela jest ze sobą mocno powiązane, a filmy z MCU należy oglądać w określonej kolejności, by całkiem się w nich nie pogubić. Poszczególne tytuły opowiadają historię superbohaterów, których przygody tworzą spójną opowieść. Tylko o czym? O losach Avengersów? Z pewnością, ale również o Kamieniach Nieskończoności, które skrywają niezwykle potężną moc. Być może śledzicie ich losy od pierwszej fazy MCU, a być może kompletnie nie wiecie, czym one są. Właściwie łatwo je przeoczyć, bo nie jest to tak oczywisty wątek, jednak zapewniam, że gdy tylko przybliżę Wam historię Kamieni Nieskończoności, to od razu skojarzycie o czym mowa.


Skąd się wzięły Kamienie Nieskończoności?

W MCU historię powstania Kamieni Nieskończoności opowiedział Kolekcjoner w "Strażnikach Galaktyki":
"Przed samym stworzeniem istniało sześć osobliwości. Potem narodził się Wszechświat, a pozostałości sześciu systemów przemieniono w artefakty, czyli Kamienie Nieskończoności. Mogą je używać jedynie istoty o nadzwyczajnej sile. Byty, które nimi zawładną są w stanie jednym ruchem niszczyć całe cywilizacje."

I to zasadniczo tyle. 
Obstawiam, że dowiemy o się o nich więcej w "Infinity War", gdy Thanos będzie machał swoją rękawicą, ale nie uprzedzajmy faktów, bo najpierw trzeba przybliżyć historię i moc tej szóstki niezwykłych kamyczków.

Kamień Przestrzeni: Tesseract

Kamień Przestrzeni

Krótka historia z MCU: Tesseract jest chyba najbardziej rozpoznawalnym Kamieniem Nieskończoności, który przewija się w MCU. Pierwszy raz Tesseract pojawia się w filmie "Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie", gdzie był w rękach Red Skulla, a gdy ten został pokonany przez Kapitana Amerykę, kamień przepadł. Został odnaleziony przez Howarda Starka, który oddał go  pod opiekę agentów T.A.R.C.Z.Y. Dalszą historię Tesseractu poznajemy w filmie "Avengers", gdy w tajnej bazie T.A.R.C.Z.Y. przeprowadzano na nim eksperymenty, które ostatecznie wymknęły się spod kontroli i sprowadziły Lokiego. Po Bitwie o Nowy Jork, kostka trafiła do Asgardu, jednak po "Ragnaroku" znajduje się na statku kosmicznym Asgardczyków. Zapewne w rękach Lokiego. 

Moc: Jak sama nazwa wskazuje Kamień Przestrzeni umożliwia przenoszenie się w przestrzeni. Jego posiadacz może się przenieść w dowolne miejsce we wszechświecie (przykład: dzięki niemu Thor wrócił do Asgardu), a także może otworzyć portale łączące dwa dowolne miejsca (przykład: portal stworzony przez Lokiego, którym do Nowego Jorku sprowadził armie Chitauri). Ponadto Tesseract jest odnawialnym źródłem energii (przykład: eksperymenty Red Skulla).

Kamień Umysłu: Berło Lokiego


Krótka historia z MCU: W "Avengers" Loki przybył na Ziemię z berłem, dzięki któremu mógł przejąć władzę nad Hawkeyem oraz pozostałymi agentami T.A.R.C.Z.Y., gdy chciał przejąć Tesseract. To właśnie w tym berle znajdował się Kamień Umysłu. Specjalnie użyłam czasu przeszłego, ale do tego, gdzie aktualnie znajduje się kamień umysłu dojdziemy, gdy już przypomnę Wam, jak wykorzystywano go w historii MCU. Po przegranej Bitwie o Nowy Jork, Czarna Wdowa zamknęła portal, którym napływała armia Chitauri. Przez krótką chwilę piecze nad berłem sprawowała T.A.R.C.Z.A., jednak wkrótce artefakt trafił w ręce Hydry i Barona von Struckera, który dzięki niemu wyzwolił moc w Scarlet Witch i Quicksilverze. Na tym historia Kamienia Umysłu wcale się nie skończyła, bo po tych wydarzeniach ponownie trafił w ręce Avengersów, a Tony wraz z dr Bannerem zaczęli na nim eksperymentować, co doprowadziło do powstania Ultrona. Jak wiemy z filmu "Czas Ultrona", projekt wymknął się spod kontroli, a zbuntowany Ultron przejmuje berło. Ostatecznie wszystko kończy się stworzeniem Visiona, który staje się nowym właścicielem Kamienia Umysłu i trzyma go na czole.

Moc: Za pomocą Kamienia Umysłu można przejąć kontrolę nad każdym umysłem i wnikać do ich świadomości. Biorąc pod uwagę postanie Visiona, kamień może dać robotowi świadomość.

Kamień Rzeczywistości: Eter


Krótka historia z MCU: Przenosimy się do filmu "Thor: Mroczny Świat", który opowiada historię tego kamienia. Choć w zasadzie Kamień Rzeczywistości już nie jest kamieniem. Teraz jest z niego taka fruwająca czerwona ciecz, a wszystko to przez Malekitha, który za jego pomocą chciał sprowadzić na świat (a raczej światy) wieczny mrok, jednak został powstrzymany przez dziadka Thora. Po wielu, wielu latach odnalazła go Jane Foster (dziewczyna Thora), która zostaje opętana przez niego i na scene musi wejść sam Thor, by zaprowadzić porządek z płynnym kamieniem i mrocznymi elfami. Po tym wszystkim Kamień Rzeczywistości trafił do Asgardu, a stamtąd przeniesiono go do Kolekcjonera, którego poznaliśmy w "Strażnikach Galaktyki". Problem w tym, że cała kolekcja tak odrobinkę eksplodowała.

Moc: Za jego pomocą możemy naginać rzeczywistość, kształtować ją lub unicestwiać, chociaż do tej pory w MCU nie zostało pokazane w jaki sposób to miałoby to działać. Za to twórcy filmów pokazali, że potrafi również opętać przypadkowe kobiety i sprowadzić wieczny mrok na światy. Z ciekawostek dodam, że w komiksach spełniał życzenia (od razu wydaje się bardziej przydatny, prawda?).  

Kamień Mocy: Glob


Krótka historia z MCU: W "Strażnikach Galaktyki" poznajemy kolejny Kamień Nieskończoności - Kamień Mocy. Z planety Morag Star Lord wykradł Glob, w którym ukryty jest Kamień Mocy. Zasadniczo cała pierwsza część Strażników kręci się w okół tego artefaktu, bo Glob przysparzał im samych kłopotów. Ostatecznie oddają go interplanetarnej policji Nova Corps na planecie Xandar.

Moc: Wiecie... nazwy tych kamieni naprawdę odzwierciedlają w pełni ich umiejętności, więc Kamień Mocy dosłownie skrywa w sobie ogromną moc. Chociaż akurat on mógłby się nazywać Kamieniem Zniszczenia, bo przy nieodpowiednim użytkowaniu wybucha, jak rowery w amerykańskich filmach, zaś w rękach potężnej osoby może niszczyć wybrane rzeczy lub osoby. Przy okazji zwiększa siłę i wytrzymałość właściciela.

Kamień Czasu: Oko Agamotto


Krótka historia z MCU: Kamień Czasu znajduje się w Oku Agamotto, które przez długi czas było bezpiecznie ukryte w Kamar-Taj, aż tam odnalazł je Doctor Strange. Z jego pomocą udało mu się pokonać Dormammu zamykając go w pętli czasu. Aktualnie wrócił do Kamar-Taj, skąd Strange może go ponownie zabrać, gdy będzie potrzebować. 

Moc: Pozwala dowolnie manipulować czasem. Innymi słowy jego posiadacz może między innymi przemieszczać się w czasie, jak i postarzać lub odmładzać przedmioty, tworzyć pętle czasowe etc.

Kamień Duszy: ???


W przypadku Kamienia Duszy nic nie jest pewne, bo jeszcze się nam nie objawił. Istnieje kilka teorii na temat tego, czym jest lub kto jest w jego posiadaniu (moja ulubiona wskazuje na Heimdalla), jednak dopóki się nie potwierdzą nie ma sensu ich przedstawiać.

Rękawica Nieskończoności


W komiksach, jedne kamień połączony z innym pozwalał właścicielowi zwiększać zakres mocy i działania, jednak prawdziwie potężne było połączenie wszystkich naraz za sprawą Rękawicy Nieskończoności stworzonej przez Thanosa, którą zobaczymy już w kolejnym filmie o przygodach Avengersów.

Rękawica Nieskończoności to jeden z najpotężniejszych artefaktów w uniwersum Marvela. Została stworzona przez Thanosa, by przechowywać i łączyć moc Kamieni Nieskończoności. Jej posiadacz może zrobić absolutnie wszystko, co tylko chce.

Co ciekawe w MCU widzieliśmy już dwie rękawice. Pierwsza znajdowała się w skarbcu w Asgardzie (widać ją w filmie "Thor"), a drugą nosił Thanos w bonusowej scenie po filmie "Avengers: Czas Ultrona". Kevin Feige, dyrektor Marvela, w jednym z wywiadów przyznał, że "są dwie różne Rękawice Nieskończoności. Ta z końca filmu to nie ta sama, co jest w skarbcu Odyna".

Ps. Gdybyście mogli wejść w posiadanie jednego z Kamieni Nieskończoności, to który byście wybrali?
Ps2. Macie swoje typy na to, gdzie może się ukrywać Kamień Duszy?

Prześlij komentarz

0 Komentarze