Looking For Anything Specific?

Header Ads

Blog Experts #3

Gosiarelli udało się po raz kolejny dotrzeć na trzecią edycję konferencji dla blogerów w Krakowie. O pierwszej możecie przeczytać tutaj, a jeśli wam się nie chce to zdradzę, że bardzo dobrze się wtedy bawiłam! Później w planach był Piknik Blogerów nad Wisłą, ale niestety plan nie wypalił, a nasi organizatorzy - Rita i Konrad - postanowili zadość uczynić tworząc dwudniowe wydarzenie (pierwszy dzień poświęcony był wykładom, a drugi warsztatom). Jeśli czytają te słowa, chciałabym im serdecznie podziękować za niesłychany wkład pracy i masę energii, którą oboje włożyli w stworzenie miejsca, w którym Krakowscy (chociaż nie tylko) Blogerzy mieli okazję się spotkać i wspólnie edukować na tak ważne dla nas tematy! Gosiarella dziękuje!

Ostatnio pojawiłam się na Blog Experts #2 z Waniliową, tym razem na chwilę przed wyjściem coś jej wypadło i bidula musiałam iść sama. Na szczęście nikt mnie nie pogryzł  ani nie szturał kijem, więc wyprawę uznaję za udaną. W pierwszy dzień, blogerów ugościło Kijów Centrum (dawniej Kino Kijów). Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to brak czerwonego dywanu, ale stawiam, że to przez dość nieciekawe warunki pogodowe. Widzicie  bo Krakowskie konferencje blogowe nigdy nie mają dobrej pogody. Ostatnio upał sprawiał, że wszyscy się niemal roztapialiśmy (a niektórzy prelegenci wyparowali), a tym razem niemal zamarzłam na kość! Dobra, ja tu gadu-gadu o pogodzie, a przecież nie po to czytacie. Pierwszy wykład “Kryzys się opłaca (blogerom) prowadziła Monika Czaplicka. Większość zaprezentowanych "kryzysów" znałam, dzięki facebookowo-blogerowej, dwuosobowej grupie informacyjnej (W tym momencie pozdrawiam Magdę K-ską), niemniej o innych, tych wcześniejszych nie miałam bladego pojęcia. Blogerzy wyjątkowo zdziwili swoją prowadzącą, swoim brakiem informacji na temat większości blogowych afer. Szczerze mówiąc mnie to specjalnie nie dziwi, skoro każdy z nas ma dom, rodzinę, pracę i własnego bloga. Niemniej Monika Czaplicka okazała się świetną nauczycielką oraz na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka przemiłą osobą. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z jej prezentacją to zapraszam [Link]. 

Drugi wykład "Bloger i Prawo" - Na co szczególnie zwracać uwagę będąc blogerem, prowadził Łukasz Węgrzyn – prawnik, specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii i mediów. Inny wykład tego Pana miałam okazję poznać z materiałów zamieszczonych przez Blog Forum Gdańsk, więc miałam duże oczekiwania i był moim priorytetem na konferencji. Nie zawiodłam się! Gosiarella i inni blogerzy zasiadający w sali kinowej mogli poznać zarówno kilka najważniejszych paragrafów dot. własności intelektualnej (muszę się w końcu zacząć do nich stosować!), jak i przez zadanie pytań poznać inne zagadnienia prawne. Wierzcie mi, pytać nie brakowało.
Będę wspaniałomyślna i podzielę się moją nowo nabytą wiedzą z wami:

Art. 25 – prawo do przedruku, pozwala na udostępnianie wcześniej rozpowszechnionych aktualnych od 7 do 14 dni od pierwszej publikacji) utworów, nie łamiąc przy tym praw autorskich twórcy.

Art. 29 – prawo cytatu, daje nam możliwość cytowania cudzego utworu, jeśli jest to konieczne by coś wyjaśnić.

Oba powyższe działają pod osłoną dozwolonego użytku, gdy zastosujemy się do Art. 34 (podawanie autora i źródła).


Później nastąpiła długa przerwa, w trakcie której dostałam dość pilny telefon z domu, przez który musiałam szybko się ulotnić. Wyjazd zagraniczny Gosiarellowego brata, okazał się szybszy, niż ktokolwiek by się spodziewał, więc trzeba było przedłożyć rodzinną pomoc nad blogosferę. Mam nadzieję, że i tak udało mi się wam przekazać kilka ciekawych rzeczy. Kolejna konferencja Blog Experts jest planowana na 26 października przy okazji TEDxKraków 2013. Niestety Gosiarella się na niej nie pojawi, ponieważ w ten sam weekend wypadają Krakowskie Targi Książki. Ubolewam nad tym, ale cóż począć... 
Gosiarella

Prześlij komentarz

14 Komentarze

 1. Wiedziałam, że zrobią kolejne Blog Experts w czasie targów, ciekawa jestem czy frekwencję też będą mieli taką jak dotąd. Beznadziejny pomysł według mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pech to pech :( Podejrzewam, że ani Rita, ani Konrad nie mieli większego wpływu na termin TEDxKraków, więc im odpuszczam. Mam nadzieję, że #5 będzie w dogodnym terminie.

   Usuń
 2. musiało być bardzo ciekawie. zazdroszczę i konferencji, i Targów (za daleko) *_*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było:) Dlatego tak żałuję, że nie dotrwałam do końca. Szkoda, że Cię nie będzie na Targach, ale może choć trochę wynagrodzi Ci to wyczerpująca relacja z nich, którą mam w planie:)

   Usuń
 3. Ooo, z tą prezentacją chętnie się zapoznam ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie ma dogranego komentarza od P. Moniki, bo świetnie jej to wyszło.

   Usuń
 4. Z blogowymi prawami to i ja zapoznać się muszę :)
  A na Targach obecność obowiązkowa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziesz? Mam nadzieję, że uda się nam spotkać!

   Usuń
 5. wydaje się być ciekawym doświadczeniem...szkoda, że ja mieszkam na końcu świata i mam ograniczone możliwości wyjazdowe :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie byłam na takiej konferencji dla blogerów, więc zazdroszczę, że miałaś okazje uczestniczyć w tak ciekawym spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe muszą być takie spotkania. O tych dwóch prawach akurat wiedziałam, ale chętnie bym się wybrała na taką prezentację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Chciałabym tam zobaczyć więcej blogerów książkowych ;)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Następnym razem! Albo lepiej dopiero przy 5 edycji, bo na 4 mnie nie będzie ;(

   Usuń