Looking For Anything Specific?

Header Ads

Filmowe adaptacje Kopciuszka


Chyba żadna baśń nie doczekała się tylu adaptacji filmowych, ile zaliczył Kopciuszek. Mam wrażenie, że za każdym razem, gdy szukam filmu do obejrzenia natykam się na nową wersję lub nawiązanie. Nie mam pojęcia, dlaczego to właśnie opowieść o najbierniejszej i najpróżniejszej ze wszystkich księżniczek zdominowała Hollywood, ale stawiam na to, że zawdzięcza to błyskawicznemu wspięciu się na wyżyny społeczne. W każdym razie naliczyłam około siedemdziesięciu filmowych adaptacji, ale wybrałam dla Was tylko kilka najbardziej różnorodnych. Przede wszystkim jednak zachęcam Was do zapoznania się z oryginałem tj. True Story ze złotym kapciem.


Kopciuszek (1950)


Gdy Disney wypuszcza do kin swoją wizję baśni to po pewnym czasie staje się ona najbardziej rozpoznawalną wersją. Tak też było i w przypadku "Kopciuszka", dlatego szczerze wątpię, by tę wersję trzeba było komukolwiek przedstawiać. Za to dodam, że wytwórnia wypuściła w późniejszych latach kolejne części: "Kopciuszek II: Spełnione marzenia" z 2002 roku, czyli opowieść o przygodach z zamku, oraz "Kopciuszek 3: Co by było gdyby..." z 2007 roku, czyli o tym, co się dzieje, gdy zła macocha ma różdżkę i nie zawaha się jej użyć, by cofnąć czas.

Kopciuszek (1997)


A może interesuję Was wersja musicalowa opisująca losy czarnoskórego Kopciuszka, w której wystąpiły m.in. Whitney Houston i Whoopi Goldberg? Chyba bez sensu opowiadać Wam fabułę, skoro tę historię znacie pewnie, aż za dobrze. Dlatego ograniczę się do dodania, że kostiumy i scenografia są na dobry poziomie.

Długo i szczęśliwie (1998)

I oto jedna z moich ulubionych filmowych adaptacji tej baśni! Wszystko zaczyna się mniej więcej tak, jak zawsze, czyli biedna mała Danielle została zdegradowana z córki pana majątku do służącej swojej macochy. Pewnego dnia dziewczyna przypadkowo poznaje księcia Francji, którego omyłkowo bierze za złodzieja. Niefortunna pomyłka i kolejne spotkania sprawiają, że para zakochuje się w sobie, jednak na całe szczęście scena z balu w niczym nie przypomina tej klasycznej, o której opowiadają wszystkie bajki, a i sam Kopciuszek w niczym nie przypomina znanego nam zbyt dobrze biernego kocmołucha. 

Cinderella Story (2004)


Kopciuszek trafił do współczesnego, amerykańskiego liceum i zakochał się w kapitanie drużyny footballowej. Jednak zacznijmy od początku: Sam, czyli nasz uwspółcześniony Kopciuszek, po śmierci ojca trafia pod opiekę złej macochy, która wraz z całym majątkiem, domem i restauracją dostała w spadku dziewczynę. Co specjalnie macochę nie denerwuję, bo darmowa pomoc domowa i kelnerka w jednym to nie powód do płaczu. Przez bycie kelnerką dziewczyna jest w szkole wyśmiewana, ale to lekko absurdalne, skoro najpopularniejszy chłopak w szkole pracuje w myjni samochodowej. Tiaaa... taki poziom absurdu jest widoczny w całym filmie.

Kopciuszek: Roztańczona historia (2008)Kolejna uwspółcześniona wersja. Naszą małą służącą tym razem gra Selena Gomez, która po śmierci matki tancerki zostaje przygarnięta przez piosenkarkę-pracodawczynie owej matki. Oczywiście nie z dobrego serca, lecz z praktyczności, bo nowe wcielenie złej macochy docenia plusy posiadania darmowej siły roboczej. W każdym razie Mary pragnie iść w ślady swojej rodzicielki, czyli zostać tancerką. Wtem pojawia się książę z bajki, a raczej idol nastolatek i świetny tancerz w jednym! Oczywiście dzięki niemu los Mary może się odmienić. Oczywiście również z pomocą Matki Chrzestnej, którą w tej wersji jest nastoletnia przyjaciółka 'Kopciuszka'. Ogólnie da się obejrzeć, ale szału nie ma wcale.

Kopciuszek. W rytmie miłości (2011)


Tym razem dostajemy połączenie "Roztańczonej historii" ze "Współczesną wersją Kopciuszka", czyli nic nowego. Wszystkie schematy zostały powielone, film jest przewidywalny, a sceny jeszcze bardziej absurdalne. Kopciuszek, a raczej Katie jest nastolatką, w której drzemie piękny głos, dlatego prawdziwą okazją jest dla niej wpadnięcie w oko i ramiona "księcia", który jest synem właściciela wytwórni muzycznej. Przeszkadza jej w tym tylko zła macocha, a jakże!

Once Upon a Time (2011-)

Kopciuszek z serialu "Once Upon a Time" jest postacią epizodyczną, ale jej historia została opowiedziana w dość ciekawy sposób. Dziewczyna po utracie swojej dobrej wróżki nie przestaje marzyć o zdobyciu królewicza i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel - nawet obieca swoje pierworodne dziecko w zamian! Opowieść o Ashley pojawia się w pierwszym sezonie.

Tajemnice Lasu (2014) 


"Tajemnice lasu" są filmem, który splata ze sobą kilka baśni. Kopciuszek jest jednym z bohaterów, których magiczne artefakty są potrzebne do zdjęcia klątwy. Poza tym drobnym szczególe historia dziewczyny przebiega podobnie, jak w oryginale... no może poza ciągłym śpiewaniem. Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat filmu zapraszam tutaj.


Kopciuszek (2015)


Disney ponownie przedstawił widzom swoją wersję klasycznej baśni i to niemal identycznie, jak poprzednio w filmie animowanym. Historia tu przedstawiona jest jedynie delikatnym przerobieniem bajki z 1950 roku, jednak trzeba przyznać, że aktorska wersja ma znacznie więcej uroku, a aktorzy zostali bardzo dobrze dobrani do swoich ról. Helena Bonham Carter wcielająca się w postać wróżki/matki chrzestnej dosłownie skradła ten film! Jeśli chcecie przeczytać więcej zapraszam tutaj.


Sprawdźcie inne filmowe adaptacje znanych bajek:
Jaś i Małgosia | Czerwony Kapturek Śnieżka | Piękna i Bestia | Piotruś Pan | Śpiąca KrólewnaPs. Oczywiście mogłabym wspomnieć o takich filmach, jak "Pretty Woman", czy "Książę i ja", ale mam nadzieję, że sami w komentarzach napiszecie o filmach, które w jakiś sposób nawiązują do historii Kopciuszka i są godne polecenia!

Prześlij komentarz

0 Komentarze