Looking For Anything Specific?

Header Ads

Filmowe adaptacje Królowej Śniegu


Mam wrażenie, że nigdy nie zrozumiem, o co chodziło Hansowi Christianowi Andersenowi, gdy tworzył "Królową Śniegu", bo to jest tak pokręcone, że aż ciężko ogarnąć. Niemniej sam motyw samotnej królowej z zamarzniętym sercem jest niezwykle ciekawy i daje twórcom duże pole do popisu. Co prawda potencjał takiej postaci dopiero od niedawna jest wykorzystywany w połączeniu z nowymi rozwiązaniami fabularnymi, jednak udało mi się znaleźć kilka ciekawych pozycji do tej listy filmowych tej adaptacji baśni.


Królowa Śniegu (1957)

Ta bajka może i nie jest najlepszej jakości biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy, jednak chyba jest najbardziej rozpoznawalną odsłoną baśni Andersena. Większość osób poznała tę historię dokładnie w tej odsłonie. Przy okazji jeśli się nie mylę (i dobrze ją zapamiętałam) jest również najwierniejszą ekranizacją "Królowej Śniegu".

Opis: Kaj i Gerda są nierozłącznymi przyjaciółmi, którzy przebywają z sobą każdą wolną chwilę. Codzienne na dachu, w miejscu gdzie łączą się ich domy wspólnie pielęgnują róże. Pewnej jesiennej nocy babcia Gerdy opowiada dzieciom historię o złej królowej, żyjącej w lodowym pałacu. Kaj przekonany o swej sile zapewnia Gerdę, że nigdy nie dał by się zaczarować złej królowej. Na jego nieszczęście rozmowę tę obserwowała sama Królowa Śniegu, która postanawia, wraz z pierwszym śniegiem zaczarować a następnie zabrać do swojego pałacu chłopca. Gdy porwanie dochodzi do skutku na pomoc swojemu przyjacielowi wyrusza Gerda, która mimo wiedzy o czekających na nią niebezpieczeństwach bez zastanowienia podejmuje się wyprawy na poszukiwanie przyjaciela.

Królowa śniegu (1995) i Zemsta Królowej Śniegu (1996)

Brytyjskiej animacji autentycznie bałam się oglądać, więc podrzucę jedynie opisy.

Opis "Królowej śniegu" : Ellie wraz z bratem i młodszą siostra słuchają opowieści swojej babci o Królowej Śniegu, nie zdając sobie sprawy z tego, że historia jest prawdziwa. Zła Królowa istnieje i mieszka w lodowym zamku, gdzie knuje plan zamrożenia całego świata, poszukując ogromnego lustra, którym chce zasłonić Słońce. Gdy je odnajduje, szkło rozbija się, a jego dwa kawałki lądują w sercu i oczach Toma. Wkrótce postanawia ona porwać chłopca, aby zrealizować swój cel zamrożenia całego świata.
Opis "Zemsty Królowej Śniegu": Kiedy Królowa Śniegu ucieka z lodowego więzienia, dokonuje zemsty na dziewczynce, która zapobiegła zamrożeniu Ziemi. 


Królowa Śniegu (2002)

Tym razem USA we współpracy z UK i Niemcami stworzyło film, w którym możecie zobaczyć całkiem niezłych aktorów, jak choćby Daniela Gilliesa (znanego powszechnie jako Elijah Mikaelson), czy Bridget Fondę.

Opis: Gerda to samotna, młoda kobieta zakochana w Kaju, przystojnym mężczyźnie pracującym w odludnym hotelu jej ojca. Pewnej nocy, podczas zbliżającej się burzy śnieżnej do hotelu przyjeżdża eskortowana przez wilki tajemnicza kobieta w futrze i brylantach. Następnego ranka po Kaju nie ma śladu! Tak rozpoczyna się niesamowita przygoda Gerdy, która wyrusza w cudowną , a zarazem przerażającą podróż, by odszukać swego ukochanego. Dociera do krainy, gdzie są przerażające lochy i przepiękne zamki, w których mieszkają polarne niedźwiedzie mówiące ludzkim głosem.

Królowa Śniegu (2012)

Rosyjska animacja, która doczekała się dotychczas dwóch kontynuacji: "Królowa Śniegu 2: Powrót Lodowej Krainy" (2014), w której bohaterowie stają do walki z królem śniegu, oraz "Królowa Śniegu 3: Ogień i lód" (2016), w której Gerda postanawia odnaleźć rodziców porwanych przez Północny Wiatr. Osobiście polecałabym raczej młodszym widzom, ale kim że ja jestem, by zabraniać starszym?

Opis: Zła Królowa Śniegu zamierza zmrozić serca wszystkich ludzi i pozbawić ich emocji. Jeżeli ten niecny plan się powiedzie, artyści i sztuka na całym świecie znikną, a ludzie zapomną, czym są miłość, przyjaźń i dobro. Jednak magiczne lustro Królowej podpowiada, że Gerda i Kai, dzieci słynnego mistrza wyrobów ze szkła, mają moc, by pokrzyżować jej podłe plany. Sługom Królowej udaje się zwabić chłopca i porwać go do lodowej krainy. Mała i odważna Gerda, wraz z przyjaciółmi, wyrusza w magiczną podróż prosto do pięknego i niebezpiecznego świata zimy i mrozu, aby uratować brata i powstrzymać okrutną Królową.


Pewnie jesteście zdziwieni widząc w tym zestawieniu "Krainę Lodu" lub zwyczajnie myślicie, że jestem szalona/głupia, więc wrzucam przypadkowy tytuł, w którym jest dużo śniegu. Spokojnie, Gosiarella nie zwariowała, więc nie zobaczycie tu Jacka Frosta. Zwyczajnie Disney oficjalnie stwierdził, że przy tworzeniu "Krainy Lodu" czerpał inspiracje z "Królowej Śniegu" (coś musiał powiedzieć, gdy wszyscy zarzucali mu plagiat), więc udawajmy, że w to wierzymy.

Opis: Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.

Łowca i Królowa Lodu (2016)

Film jest kontynuacją "Królewny Śnieżki i Łowcy". Tym razem tytułowy Łowca musi się zmierzyć z Królową Lodu - siostrą Złej Królowej. Muszę przyznać, że to najciekawsza i najbardziej pomysłowa wariacja baśni "Królowa Śniegu", jaką oglądałam i można mówić wiele o filmie, ale twórcom zdecydowanie nie zabrakło wyobraźni.

Opis: Na długo nim królową Ravennę przeraziła rozkwitająca uroda Śnieżki i postępujące widmo utarty władzy, Ravenna w cichości przyglądała się jak jej siostra – Freya, po bolesnej zdradzie, która złamała jej serce, opuszcza Królestwo. Potrafiąca zamrażać swoich wrogów Królowa Lodu Freya spędza lata w samotności, tworząc legion śmiercionośnych łowców, w którego zastępach znajdują się Łowca Eryk i wojowniczka Sara, którzy kierują się jedną zasadą – Nigdy nie kochać. Kiedy Freya dowiaduje się o losach swej siostry, wzywa swoich zaufanych łowców, by sprowadzili Magiczne Zwierciadło… 


W "Once Upon a Time" Ingrid aka Królowa Śniegu pojawia się wyłącznie w czwartym sezonie. Niemniej dość szybko udowodniła, że jest jedną z ciekawszych i bardziej skomplikowanych postaci w całym serialu, a jej wątek w połączeniu z historiami bohaterów z "Krainy Lodu" wyszedł znakomicie!

Sprawdźcie inne filmowe adaptacje znanych bajek:
Jaś i Małgosia | Czerwony Kapturek Śnieżka | Piękna i Bestia | Piotruś Pan | Śpiąca Królewna | Kopciuszek


Ps. Trochę powiało chłodem, ale przynajmniej w oczekiwaniu na pierwszy śnieg będziecie mieli co oglądać. A może już widzieliście któreś z powyższych tytułów?
Ps2. Dajcie znać w komentarzach jakiemu tytułowi powinno zostać poświęcone kolejne zestawienie filmowych adaptacji baśni.

Prześlij komentarz

0 Komentarze