Looking For Anything Specific?

Header Ads

Kerstin Gier - Błękit Szafiru

Tytuł: Błękit Szafiru
Autor: Kerstin Gier
Cykl: Trylogia Czasu (#2)

Wydawca: Egmont
Data wydania: 2011
Liczba stron: 364

"Błękit Szafiru to już drugi tom Trylogii czasu. Gwendolyn i Gideon zapatrzeni w siebie wrócili właśnie z początku XX wieku. Ale sprawy tylko się skomplikowały. Czy Strażnicy mają rację uznając Lucy i Paula za przestępców, czy też może mylą się w swej wierności Hrabiemu de Saint Germain? Gwendolyn jako jedyna zdaje się mieć wątpliwości. Uczucia Gideona do Gwen wystawione zostają na najpoważniejszą próbę… Podróże w czasie, niebezpieczeństwa, miłość… Trylogia czasu cię pochłonie. Czerwień Rubinu jest już dostępna. Błękit Szafiru trzymasz w dłoni. Zieleń Szmaragdu pojawi się niebawem…"
-----------------------------------------------


„Nie ufaj nikomu i niczemu. Nawet własnym uczuciom.”


Drugi tom trylogii Czasu rozpoczyna się w momencie, w którym zakończył się "Czerwień Rubinu". Gwendolyn wraz z Gideonem wróciła do XXI wieku. Dzięki gorącym pocałunkom  Gideona, Gwen zaczyna podobać się ta cała sprawa z podróżami w czasie. Zaraz po powrocie, dzięki swoim umiejętnością rozmowy z duchami, dziewczyna zdobywa nowego przyjaciela - demona Xemeriusa. Nowy niewidzialny zwierzaczek szybko przywiązuje się do niej, wspiera, pomaga i pocziesza, gdy obiekt jej uczuć ma swoje humorki. Dwójkę podróżników w czasie czeka kolejne spotkanie z Hrabiom de Saint Germain, którego nastolatka bardzo się obawia. Do tego dochodzi sporo nauki tańca, historii i etykiety, które Gewndolyn musi opanować pod okiem okropnego nauczyciela i denerwującej kuzynki. 

„- Nie wiem, co myśleć o facetach, którzy zawiązują swojej dziewczynie oczy, żeby móc w spokoju sprawdzić komórę - rzucił Xemerius.”

Same postacie nie wiele się zmieniły od poprzedniego tomu. Gwendolyn w dalszym ciągu odpieram, jako niedocenioną i źle odbieraną przez jej otoczenie (Strażników) postać, którą uważam za wyjątkowo ciekawą i autentyczną. Jedynie czasami miałam ochotę ją kopnąć by nie dała tak sobą poniewierać. Gideon natomiast jeszcze bardziej mnie drażnił. Dla mnie jest okropnym typem, którego nikt nie nauczył zasad dobrego wychowania i szacunku wobec kobiet. Niby damie nie przystoi, ale gdyby mój partner traktował mnie w podobny sposób, zdzieliłabym po głowie. Można by oczywiście wynaleźć kilka usprawiedliwiających go wymówek, jednak wątpię by jakakolwiek mnie przekonywała.  Niestety przez to w moich oczach wiele straciła także postać Gwen, gdyż pozwalała sobie na takie zachowanie względem siebie. Najciekawszą postacią tej części trylogii jest bezapelacyjnie Xemerius, którego wypowiedzi rozkładały mnie na łopatki i wywoływały niepohamowane ataki śmiechu. 

„Jest cała - powiedział z ulgą w głosie. Tak. Pomijając moje serce”

Mimo (moim skromnym zdaniem) beznadziejnego wątku miłosnego, książka jest niesamowitą i przyjemną lekturą. W zaskakujący sposób uprzyjemniała mi czas i rozbrajała humorem. Wątpię by ktokolwiek żałował czasu, który spędził z tą lekturą. Niestety w dalszym ciągu bardzo trudno jest mi postrzegać historię Gwendolyn i Gideona, jako odrębne tomy. Mam wrażenie, że to bardziej przypomina rozdziały, czy też podział na księgi w jednej książce niż trylogię. Cały czas jest opowiadana jedna historia, która rozkłada się równo na trzy tomy. Niemniej jednak polecam każdemu, z zaznaczeniem by lepiej od razu zaopatrzył się w całą trylogię. 

Ocena: -5/6
"Możemy zobaczyć, jak filiżanka spada ze stołu i pęka na kawałki, ale nigdy nie zobaczymy, jak kawałki filiżanki zbierają się w całość i wskakują z powrotem na stół. Ten wzrost nieuporządkowania, czyli entropii, różni przeszłość od przyszłości i w ten sposób nadaje kierunek czasowi. (Stephen Hawking)" 
~~~~~~
Trylogia Czasu składa się z:
Czerwień Rubinu | Błękit Szafiru | Zieleń Szmaragdu

Prześlij komentarz

18 Komentarze

 1. Czytałam i jak dla mnie, najlepsze są tomy 1 i 3 :3 Ale cała trylogia magiczna:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo polubiłam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciągle sobie powtarzam, że kiedyś sięgnę po tę trylogię czasu... zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam całą serię, każdy tom lepszy od poprzedniego, nawet byłoby mi ciężko ocenić, który lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu zabrać się za 2 część, a ciągle mi coś przeszkadza ; p

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja mam w planach całą trylogię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie drugi tom podobał się bardziej od pierwszego, ale każdy ma inny gust. ;) Zgadzam się jednak, że Xemerius i jego teksty rozkładają na łopatki.

  OdpowiedzUsuń
 8. I znów zapragnęłam sięgnąć po Czerwień Rubinu... tylko kurcze nie mam jak :F
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ach, kocham tę trylogię.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety jeszcze nie zapoznałam się z Trylogią czasu;(
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Na biurku leży mi pierwsza część tejże trylogii. Przewrotnie zachęciła mnie do niej jedna jedyna negatywna recenzja tego utworu, bo mamy podobny gust i chcę to potwierdzić.
  Cieszę się mimo wszystko, że twierdzisz, że to dobre powieści. Może nie zmarnuje czasu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak tylko będzie okazja bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam, ba nawet kocham całą trylogię!

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planie całą trylogię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zielona okładka najładniejsza ;D Co do książki/serii jestem jej wielką fanką!

  OdpowiedzUsuń
 16. A co tam! Powtórzę się po raz... któryś tam :) Uwielbiam tą trylogię. I podpisuję się rękami i nogami pod tym, że Xemerius jest najlepszy :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie również Gideon strasznie wkurzał przez swoje chamskie i aroganckie zachowanie, przekonałam się do niego dopiero w ostatniej części. A Xemerius jest świetny! :D

  OdpowiedzUsuń