Looking For Anything Specific?

Header Ads

Tosca Menten - Mumia Dummie i złoty skarabeusz


Tytuł: Mumia Dummie i złoty skarabeusz
Autor: Tosca Menten
Wydawca: Dreams
Data wydania: 2012
Liczba stron: 163

"Wyobraź sobie: nazywasz się Goos Guts, jesteś niesłychanie przeciętny i mieszkasz w najnudniejszej wsi na świecie. Pewnego dnia wchodzisz do swojego pokoju, czujesz, że coś cuchnie, rozglądasz się dookoła i dostrzegasz leżącą w twoim łóżku mumię. Co robisz? Tak, jesteś śmiertelnie przerażony, naturalnie. I wtedy zamykasz oczy, liczysz do dziesięciu i już jej nie ma. 
Ale wyobraź sobie, że po odliczeniu do dziesięciu mumia wciąż tam leży? I do dwudziestu też?! 
Co wtedy robisz?"

--------------------------------------------------------------------


Mumie? Tego dawno nie było! - To była moja pierwsza myśl, gdy spojrzałam na okładkę, dlatego nie zastanawiając się długo postanowiłam sprawdzić cóż to się kryje za tą ciekawą okładką. 

"Mumia Dummie" rozpoczyna się historią umierającego syna Faraona Achnetuta. Młody chłopiec Darwishi Ur-atum Msamaki Minkabh Ishaq Eboni umiera, a zrozpaczony ojciec tuż przed tym obiecuje mu, że w tej podróży będzie towarzyszył mu niezwykle cenny skarabeusz. Wiele wieków później w Holandii, gdy mumia chłopca jest transportowana z jednego do drugiego muzeum, zdarza się wypadek. W trakcie samochodowej kraksy, sarkofag wylatuje z auta i trafia w niego piorun. Mumia ożywiona tym niezwykłym wydarzeniem, ucieka i trafia do holenderskiego domu. 
Goos i Klaus Gus żyją sami i bawią się najlepiej, jak może ojciec z synem. Ich życie zmienia się, gdy Goos odnajduje w swoim pokoju śmierdzącą mumię, którą postanawiają nauczyć życia w XXI wieku. 

"Mumia Dummie i złoty skarabeusz" jest historią o przyjaźni i z całą pewnością można w niej znaleźć naukę o tolerancji, która pod niezwykłym płaszczykiem historii o żywej mumii, pokazuje dzieciom, że mimo wyglądu, zachowania i zapachu, ktoś z pozoru od nich inny okazuje się wcale nie różnić tak bardzo i może stać się niezastąpionym przyjacielem. Lubię, gdy bajki uczą czegoś dzieci, a tutaj poza wzorami zachowania, dostajemy również małą dawkę, choć dla dzieci wystarczającą, wiedzy o starożytnym Egipcie. 

Fabuła jest ciekawa i zabawna, dzięki czemu zaciekawi zarówno dzieciaki, jak i dorosłych. Interesująco skonstruowana akcja, jest wartka i momentami zaskakująca. Język pisarki jest przystępny, dlatego książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie wiem czego jeszcze mogłabym od książki dla dzieci wymagać? Ach! Ilustracje! Może nie są to bajeczne widoki, jednak czarno-białe obrazki Elly Hees obrazują akcje i pozwalają czytelnikowi w lepszym stopniu z wizualizować sobie treść.

Po miłej lekturze "Coolman i ja" postanowiłam zaryzykować z kolejną książką dla dzieci z wyd. Dreamsa i jak widzicie po raz kolejny się nie zawiodłam, dlatego serdecznie polecam książkę i wam, a ja tymczasem szubko przekazuję swój egzemplarz zniecierpliwionemu bratankowi;)


Ocena: 5/6
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu

Prześlij komentarz

6 Komentarze

 1. No zaskakujesz mnie po prostu. Ty i dzieci - wow:) ale czyta, czytaj, przyda mi się Twoja wiedza, jak będę szukać prezentów dla chrześniaków:)Książka brzmi naprawdę świetnie, i masz rację o mumiach to już dawno nic nie było, wszędzie panoszą się tyle te wampiry i wilkołaki, chociaż ostatnio zauważyłam, że coraz więcej jest demonów, duchów i sukkubów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja przyda się i to bardzo przy wyborze książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dreams wydaje świetne książki! Sama nie wiem czy się skuszę, ale jako prezent będzie idealna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z początku podchodziłam do książki jak przysłowiowy lis do jeża, albo jakoś tak :P Ale jak tylko zaczęłam czytać to po prostu przepadłam :D Dawno nie śmiałam się do łez :D Czasami mój mąż patrzył na mnie jak na wariatkę :P

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo fajnie się zapowiada :)
  chętnie przeczytałabym tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, gdy książki dla dzieci czegoś je uczą, a nie są tylko przyjemną historyka.

  OdpowiedzUsuń