Looking For Anything Specific?

Header Ads

Dan Wells - Partials: Częściowcy

Tytuł: Partials: Częściowcy
Autor: Dan Wells
Wydawca: Jaguar
Data wydania: 3.2013
Liczba stron: 415

"Częściowcy zostali stworzeni przez ludzi. Byli bronią doskonałą. Wygrali wojnę, na którą ich posłano. Potem zbuntowali się przeciwko swoim twórcom.

Wirus RM wybił ponad 99% ludzi. Dzieci umierają zaraz po urodzeniu. Najmłodszy człowiek na ziemi ma czternaście lat.

Częściowcy są odporni na RM. Młoda lekarka Kira zrobi wszystko, by przeprowadzić badania na jednym z nich. Nawet za cenę rozpętania ostatecznej wojny."----------------------------------------------------------------------


„Jestem silniejsza, niż próby, którym mnie poddają.”
Amerykanie stworzyli idealnych żołnierzy. Broń odzianą w ludzką skórę. Częściowcy, bo tak nazwali swoją militarną zabawkę, zostali stworzeni na bazie ludzkiego DNA, jednak ich cechy różnią się od pierwowzoru. Jak na idealnych żołnierzy przystało są oni szybsi, sprawniejsi, ich rany szybciej się goją i posiadają jeszcze kilka bajerów. Gdy wypełnili swoje zadanie przestali być potrzebni, a co za tym idzie zostali zepchnięci na margines społeczny, bo któż chciałby żyć obok laboratoryjnie wyprodukowanych ludzi, których celem jest zabijanie? Zlekceważenie  Częściowców doprowadziło do buntu. Wypuszczono wirusa RM, który zabił około 99,9% ludzkości. Amerykanie, którzy przeżyli schronili się na wyspie.


„-To ludzkie życie - przypomniała Kira - Nie mamy ich na zbyciu.”
Od zagłady ludzkości minęło 11 lat.  Ludzie zorientowali się, że pomimo tego, iż oni są odporni na wirusa, to ich dzieci już nie, dlatego upierają kilka dni po narodzinach. Kira za wszelką cenę chcę znaleźć sposób by ich gatunek nie wyginął, a dodatkową motywację dodaje jej fakt, iż jej przybrana siostra właśnie zaszła w ciążę. 

„- Jak możesz żyć bez przyszłości?
- Żyjąc w chwili obecnej”
Abyście w pełni zrozumieli mój zachwyt nad książką muszę wam zdradzić kilka szczegółów. "Partials" to nie tylko walka i przetrwanie gatunku, wojna z Głosem, czy Częściowcami, ale też fascynująca wizja władzy po apokalipsie. Kontrola, która zbyt silna zmienia kraje w państwa totalitarne jest tutaj świetnie przedstawiona. Widoczny jest jej wzrost oraz mechanizmy władzy, które za wszelką cenę chcą ją utrzymać.  Przyznam, że intrygi, plany i zdrada wobec obywateli jest jednym z moich ulubionych punktów tej książki. Innym jest romans, bo choć poznajemy główną bohaterkę, gdy już odnalazła miłość to kilku kręcących się wokół niej mężczyzn, dodaje smaku całe historii i wybrać jednemu, któremu będziemy kibicować. W tym momencie warto zaznaczyć, że "Partials" nie są romansem, jednak ta niesamowita dystopia łączy w sobie elementy różnych gatunków i to własnie w moich oczach jest jej najmocniejsza strona.


„Mogę wykorzystać te próby, sprawić, że posłużą moim celom. Nie mów: Nigdy tego nie zrobię; mów: Jak mogę obrócić tę sytuację na swoją korzyść
Bohaterowie są dobrze wykreowani, a co najważniejsze nie są łatwi do odszyfrowania. Posiadają własne słabości i namiętności, a ich decyzje są zależne od tego która strona ich natury wygra walkę. Kira, jako główna bohaterka jest odważna, kieruje się szlachetnymi pobudkami, a jeśli by osiągnąć cel trzeba pobrudzić sobie ręce, nie waha się ani chwili. Łatwo się z nią utożsamić, a dzięki temu książka zyskuje kolejne punkty. Postacie drugoplanowe również są wielowymiarowe. Jest ich spora ilość, ale są na tyle oryginalne, że łatwo się wśród nich odnaleźć. 

„Nie musisz być skazana na swój los, ograniczona nim. To ty możesz dokonać wyboru i nie pozwól, by ktokolwiek ci to prawo odebrał.”
"Partials" czyta się na jednym wdechu, wciąga z zaskakującą siłą. Styl pisania Dana Wellsa jest przyjemny w odbiorze i wręcz sprawia, że to, co zazwyczaj mnie nudzi np. rozważania nad naturą wirusa, tu mnie fascynuje. Akcja mknie do przodu i nie ma tu miejsca na nudę. Liczne zwroty akcji i niespodzianki, które przyszykował dla nas autor dodatkowo potęgują chęć poznania dalszych losów bohaterów. Ze swojej strony powiem tyle: Książka znalazła się wśród moich ulubionych! 
Ocena: 6/6
Za egzemplarz dziękuję wyd. Jaguar

Prześlij komentarz

24 Komentarze

 1. Zazdroszczę ci, że już miałaś okazję przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nabyłam kilka dni po premierze i teraz czeka na swoją kolej! A po Twojej recenzji jeszcze bardziej nie mogę się już doczekać, aż ją przeczytam :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo ciekawie, ostatnio mam ochotę na czytanie książkę o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała recenzja! ♥
  Cieszę się na każdą pozytywną opinię o "Częściowcach", bo wygrałam książkę w konkursie, a fragment mnie zaciekawił. Widzę po raz kolejny, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę udało mi się wygrać w konkursie, lecz nawet gdyby nie to i tak trafiłaby na moją półkę :) A już szczególnie po takiej recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję:) Mam nadzieję, że Ci się spodoba. Ja już 2 dzień chodzę z głową "w Partials" i nie umiem się zabrać za kolejną książkę.

   Usuń
 6. Tak pozytywna recenzja? Nie wierze! Książka czeka już na półce i jest następna w kolejce, ale po Twoim tekście. Cóż... Mam ochotę rzucić wszystko i brać się za lekturę :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj kurcze, aż mi głupio będzie, jeśli nie pokochacie jej tak jak ja ;P Dlatego trzymam za was wszystkie mocno kciuki!

   Usuń
 7. zastanawiam się nad książką, ale dobra opinia, przeważa szale na jej korzyść :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmmm... Zapowiada się ciekawie. Może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zdecydowanie trafia na moją magiczną listę. Aż wstyd się przyznać, ale nigdy o niej nie słyszałem.
  Recenzja oczywiście świetna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstydu nie ma, ponieważ dopiero książka się ukazała, a ja się wypuściłam przed szereg, bo długo jej oczekiwałam ;) Podejrzewam, że niedługo wszędzie będzie jej pełno.

   Usuń
 10. Mam na książkę OGROMNĄ ochotę! Mam nadzieję, że będzie mi dane się z nią zapoznać już wkrótce! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zazdroszczę Ci, że mogłaś już ją przeczytać! Ale mi smaka narobiłaś niedobra istoto :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałem o tej pozycji i ciesze się iż ci się podobała bo to wyrażny znak że trzeba do niej zajrzeć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się ciekawie, co prawda opis książki mnie niezbyt przekonał, jednak po przeczytaniu Twojej recenzji zmieniłam zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Recenzja jak najbardziej zacheca, chetnie zapoznam sie z ta lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jaaa... *o* Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, a jak widzę warto się z nią zapoznać, bo dałaś jej wysoką ocenę. :3

  OdpowiedzUsuń
 16. Strasznie chciałabym tę książkę przeczytać, bardzo podoba mi się pomysł autora, a skoro wykonanie jest niezgorsze, to czemu nie? ;) Nie wątpię, że i mnie się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwiebiam wszelkie dystopie, więc "Partials" to dla mnie pozycja obowiązkowa. A po takiej recenzji tym bardziej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłam bardzo ciekawa tej książki, a Twoja recenzja jeszcze to spotęgowała :D Koniecznie muszę dorwać książkę w swoje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Ależ masz dobrze, że ją już przeczytałaś... Mam na nią ochotę od kiedy zapoznałam się z zapowiedziami:) Muszę koniecznie ją mieć!

  OdpowiedzUsuń