Looking For Anything Specific?

Header Ads

Filmowe adaptacje Pięknej i Bestii

Filmowe adaptacje baśni o Pięknej i Bestii

Historia o Pięknej i Bestii zazwyczaj chwyta za serca. Mnie też, gdy widzę bibliotekę Bestii w disneyowskiej wersji, ale chyba nie o to chodziło. W każdym razie ta baśń istnieje, dzięki Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, która w 1740 roku po raz pierwszy spisała francuską legendę (przeczytajcie True Story). Później poszło szybko. Coraz więcej osób postanowiło dać tej historii nową odsłonę, czy to w książkach, filmach, czy innych tworach. Sama w poniższym zestawieniu skupię się jedynie na serialowych i filmowych odsłonach Pięknej i Bestii.


Piękna i Bestia (1991)


W porównaniu do pozostałych księżniczek Disneya, Bella jest stosunkowo młoda, inteligentna i dostała od wytwórni aż trzy filmu. Najbardziej rozpowszechniona jest pierwsza część jej przygód z 1991 roku, w którym to spotyka Bestie. Następnie mamy "Piękna i Bestia: Zaczarowane Święta" z 1997 roku oraz "Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli" z 1998 roku. Jak dla mnie te wersje są mniej zjadliwe, bo przeznaczone dla młodszych odbiorców. 

Piękna i Bestia / La Belle & la bête (2014)

Początek niezbyt wciągający, a w dodatku film jest francuski (dla mnie to wada)! Na całe szczęście po chwili się rozkręcił i mnie zauroczył. Fajnie, że twórcy starali się wierniej oddać oryginalną baśń, choć i tu pojawiają się znaczące różnice to bliżej mu do oryginału, niż bajki Disneya. Podoba mi się też klimat, który czasami bywa mroczny, niczym w horrorze, by po chwili znów wrócił do bajkowej sielanki, a całość doprawiona elementami fantasy. Ogólnie może być.

Bestia / Beastly (2011)

Uwspółcześniona adaptacja klasycznej baśni z przeznaczeniem dla nastoletniej widowni (jakby ktokolwiek zwracał uwagę na target), chociaż może raczej powinnam napisać, że jest ekranizacją książki, która inspirowała się baśnią? W każdym razie naszą bestią zostaje rozpuszczony bogaty dzieciak ze współczesnego Manhattanu, a czar jak zwykle musi zdjąć prawdziwa miłość. Film nie powala na kolana, ale ma swoje momenty, więc jeśli nie spodziewacie się czegoś na miarę Oskara to możecie zaryzykować oglądnięciem Beastly.


Piękna i bestia(1987)

Są wcześniejsze adaptacje filmowe od tej wersji, jednak nie chciało mi się cofać dalej. Wybaczcie. Wierzę, że osoby lubiące starsze filmy mogą tę wersję docenić, jednak ja jakoś nie potrafiłam. Bestia przypomina mi zmutowanego kota, który wydaje z siebie dziwne dźwięki (coś pomiędzy mruczeniem a charczeniem). 


Piękna i bestia (2012-)

Serial emitowany przez stację The CW skupiający się na młodej pani detektyw z wydziału zabójstw, która podczas śledztwa trafia na lekarza o nazwisku Vincent Keller (Jay Ryan). Okazuje się, że mężczyzna ukrywa się przed światem ponieważ, gdy się zezłości zamienia się w przerażającą bestię i nie potrafi zapanować nad swoją siłą i wyostrzonymi zmysłami. Wiem, że serial ma liczne grono fanów, jednak mnie proszę do nich nie zaliczać. W "Once Upon a Time" motyw z Belle i Bestią jest mocno nietypowy i pomieszany. W dużej mierze dlatego, że potworem jest Rumpelstilskin, a ten nie ma ani dobrego serca, ani nie zmienia się w przystojnego królewicza, a Bella też nie wszystko potrafi wybaczyć. Z drugiej strony, dzięki nawiązaniu do jednego z głównych bohaterów serialu, twórcy mocniej skupili się na rozwinięciu ich historii. 

[Sprawdźcie również filmowe adaptacje baśni o Czerwonym Kapturku oraz Królewnie Śnieżce]

Ps.Która odsłona podoba się Wam najbardziej?
Ps2. Tak, wiem, że powstało więcej adaptacji, jednak nie wszystkie z nich znam. Jeśli jednak je oglądaliście to podrzućcie je w komentarzach dając przy tym znać czy warto oglądać. 

Prześlij komentarz

0 Komentarze