Looking For Anything Specific?

Header Ads

Początek młodzieżowej serii fantasy, czyli książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”


Rok 1997, 26 dzień czerwca - to właśnie wtedy pisarka J. K. Rowling na ręce brytyjskich czytelników składa książkę pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Światowa premiera odbyła się 1 września 1998 roku, a odbiorcy dowiedzieli się, że jest to początek fantastycznej serii, która ostatecznie zakończyła się na 7 tomie.

Co ciekawe, wspomniany tytuł wydrukowano początkowo jedynie w nakładzie 500 sztuk, z czego ponad 300 trafiło nie do sprzedaży, a do bibliotek. Dziś uznawane są one za limitowane wersje, a w czytelniczym środowisku zyskały miano „białego kruka”.
Powieść o młodym czarodzieju w błyskawicznym tempie stała się prawdziwym, międzynarodowym hitem. Nazwisko autorki było jednym z najczęściej wymienianych w kontekście młodzieżowej literatury fantasy i właściwie pozostało tak do dziś. Wkrótce książką zainteresował się również świat filmu, a prawa do ekranizacji pierwszej części wykupiło studio Warner Bros. w 1999 roku. Filmowej adaptacji doczekały się oczywiście wszystkie tomy z cyklu.

Kilka słów o fabule książki „Harry Potter i Kamień filozoficzny”


Tytułowy bohater, Harry Potter, to sierota wychowywana przez ciotkę i wuja. W ich domu nigdy nie był mile widziany, a jego pochodzenie owiane jest wielką tajemnicą. Czoło chłopca zdobi charakterystyczna blizna w kształcie błyskawicy, jednak również ona jest zagadką. 

Z dnia na dzień wokół bohatera dochodzi do coraz dziwniejszych zjawisk, a kiedy przychodzi dzień 11 urodzin Harry’ego, dzieje się rzecz niespodziewana. Otrzymuje on list, który jest wstępem do magicznego świata, o którego istnieniu nie miał żadnego pojęcia. To właśnie tam poznaje prawdziwych przyjaciół, z którymi zaczyna odkrywać zagadkę własnego pochodzenia i podąża za swoim przeznaczeniem. 

Pierwsze kilka tomów, ze względu na pogodną atmosferę i fakt, iż główna postać jest młoda, zaliczane jest przez niektórych do literatury dziecięcej. Jednak z każdą kolejną częścią i dorastaniem bohaterów, robi się coraz mroczniej i niespokojniej, akcja nabiera tempa, a książki wpisują się w literaturę młodzieżową.

Potteromania, która trwa do dziś

Obecnie seria o Harrym Potterze bawi już kolejne pokolenia na całym świecie, wprowadzając czytelników w niezwykle magiczny i fascynujący świat. Ponadto Rowling skutecznie zadbała o to, by fani jeszcze jakiś czas po zakończeniu serii, nie opuszczali progu magicznego świata. 

Tym samym w sprzedaży pojawił się scenariusz sztuki teatralnej, który opowiadał o dalszych losach głównych bohaterów oraz książki przybliżające pochodzenie i przeszłość poszczególnych bohaterów, którzy występowali w oryginalnej serii. Ponadto historia młodego czarodzieja stała się też inspiracją choćby dla twórców gier komputerowych. 

Poza tym na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów, nawiązujących do książek i filmów, a Harry Potter na dobre zagościł w światowej popkulturze. 

Dlatego też, jeśli do tej pory nie miałeś okazji zapoznać się z książką „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to dobry moment, by nadrobić czytelnicze zaległości. Sprawdź i przekonaj się, co takiego ma w sobie ta historia, iż od lat zachwyca i bawi nie tylko młodzież, ale i dorosłych!

Prześlij komentarz

0 Komentarze