Looking For Anything Specific?

Header Ads

Horrory dla nastolatków

 

Twój nastoletni syn lub córka jest fanem opowieści z dreszczykiem? A może przejawia zainteresowanie zagadkami kryminalnymi? Jeśli tak, to poznaj godne polecenia książki dla nastolatków, które dostarczą twojemu dziecku nie lada emocji.


Alfreda Hitchcock – „Przygody Trzech Detektywów”


„Przygody Trzech Detektywów” to seria książek kryminalnych dla młodzieży sygnowanych nazwiskiem samego Alfreda Hitchcocka. Warto jednak dodać, iż faktycznym autorem – a właściwie autorami – opisywanej serii są Robert Arthur, William Arden, Mary V. Carey, Nick West, Marc Brandel, Megan Stine & H. William Stine, G.H. Stone, William MacCay oraz Peter Lerangis. Z tego też względu fabuła poszczególnych tomów różni się od siebie zarówno stylem, jak i złożonością poszczególnych zagadek. Tym, co łączy poszczególne opowieści są oczywiście główni bohaterowie czyli tytułowi Trzej Detektywi. Kto wchodzi w skład zespołu? Przede wszystkim Jupiter Jones czyli Pierwszy Detektyw będący jednocześnie założycielem ekipy Trzech Detektywów. Choć Jupiter nie może pochwalić się nadmierną tężyzną, to jednak niekwestionowaną zaletą Pierwszego Detektywa jest fenomenalna wręcz pamięć i równie imponująca zdolność logicznej dedukcji. Drugi z detektywów - Pete Crenshaw - to urodzony sportowiec, którego pomoc jest wręcz nieceniona w sytuacjach zagrożenia. Trzecim z ekipy jest natomiast Bob Andrews, odpowiedzialny za dokumentację oraz zbieranie informacji. Bob to pasjonat nauki, który niemalże każdą wolną chwilę spędza z nosem w książce. Spory wpływ na ten fakt ma jego praca, gdyż Andrews dorabia dorywczo w bibliotece w Rocky Beach. Czy połączenie dedukcji, wiedzy i sprawności fizycznej wystarczy do rozwiązywania spraw, z którymi nie poradziłby sobie niejeden profesjonalny detektyw? Sprawdźcie sami!


Tom B. Stone – „Szkoła przy cmentarzu”


„Szkoła przy cmentarzu” to cykl składający się z 28 książek, z których każda opowiada inną, mrożącą krew w żyłach historię. Elementem spajającym serię jest naturalnie miejsce akcji czyli tytułowa szkoła usytuowana nieopodal miejskiego cmentarza. Co jednak najciekawsze to fakt, że sam autor opisywanej serii książek… nie istnieje. Jak to możliwe? Otóż Tom B. Stone to pseudonim oznaczający nie mniej i nie więcej, jak tylko nagrobek (ang. tombstone – nagrobek). Kto się pod nim kryje? W rzeczywistości autorem serii jest Todd Strasser, amerykański pisarz posiadający w swoim dorobku ponad 140 powieści dla młodzieży. Sama „Szkoła przy cmentarzu” jest serią stosunkowo różnorodną. Znajdziemy tu bowiem zarówno historie o rowerzyście bez głowy czy wiedźmie z lasu, jak i opowieści, których motywem przewodnim jest nawiedzona łazienka bądź też zmutowane wielkanocne króliczki. Warto jednak zauważyć, że poszczególne tomy poruszają także poważne problemy wieku nastoletniego, a więc na przykład kłopoty z klasowym osiłkiem czy niechęć do wywiązywania się z powierzonych zadań.


Robert Lawrence Stine – „Gęsia Skórka”


Nasze zestawienie serii książek z dreszczykiem dla młodzieży kończy „Gęsia Skórka” autorstwa Roberta Lawrence’a Stine’a, określanego mianem Stephena Kinga literatury dziecięcej. Każda z książek opowiada odrębną historię, która w żaden sposób nie łączy się z poprzednimi tytułami. Co zatem stanowi wspólny element opisywanej serii? Przede wszystkim wiek występujących w książkach bohaterów (zawsze są to nastolatkowie) oraz fakt, iż zmagają się oni z przerażającym przeciwnikiem nie z tego świata. Seria „Gęsia Skórka” – podobnie jak wybrane książki z serii „Szkoła przy cmentarzu” – nierzadko porusza problemy wieku nastoletniego takie jak kłopoty z samoakceptacją, samotność, zmiana miejsca zamieszkania czy nawet rozwód rodziców. Tym samym może ona – przynajmniej w pewnym stopniu – pomóc dziecku z pokonaniem jego osobistych demonów, które często okazują się być o wiele bardziej przerażające, niż niejeden rasowy potwór spod łóżka.

[Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Allegro.pl]

Prześlij komentarz

0 Komentarze