Looking For Anything Specific?

Header Ads

John Marsden - Jutro


Autor: John Marsden
Tytuł: Jutro 
Wydawnictwo: Znak 
Data wydania: 2011 
Kategoria: dla dzieci i młodzieży 
ISBN: 978-83-240-1628-0 
Ilość stron: 272
Cena : 31,90 zł


John Marsden zaczął pisać, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego debiut So much to tell you powstał w zaledwie trzy tygodnie, ale natychmiast trafił na listy bestsellerów. Na Polskim rynku zadebiutował serią Jutro.
Jutro to pierwsza z siedmiu części serii. Kolejny tom ukaże się w czerwcu 2011. Na podstawie książki powstał film Tomorrow, When the War Began.


"Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach.
Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej.


Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła.
Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.

Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne."Przed przeczytaniem "Jutra" nie miałam większego pojęcia o czym jest. Wiedziałam tylko, że w Szwecji w ramach programu Dajmy dzieciom język rozdawano dzieciom i młodzieży tą książkę w celu zachęcenia ich do czytania. Dla mnie oznaczało to tylko, że najprawdopodobniej promuje jakieś pozytywne wartości i pewnie jest "lekturowata". Mimo wszystko uznałam, że najlepiej będzie to sprawdzić na własnej skórze - i dzięki za to!  

Choć z początku podchodziłam do niej nieufnie to już po kilkunastu kartkach zakochałam się w niej bez reszty. Lubię książki pisane w pierwszej osobie, którą w tym przypadku jest Ellie - młoda, odważna dziewczyna, która co chwilę staje przed trudnymi wyborami i tragicznymi wydarzeniami. Po powrocie z wyprawy zastają swoje domu opustoszałe, zwierzęta martwe, a po ich bliskich nie ma śladu. Dość szybko orientują się, że kraj został zaatakowany przez najeźdźców, którzy chcą skolonizować ich kraj. Stają przed pierwszym trudnym wyborem: Poddać się wrogowi i dołączyć do uwięzionych rodzin, czy też uciekać z powrotem do Piekła.

Dużym plusem jest to, że książka jest lekka i wciągająca. Czyta się ją bardzo szybko. Ogólnie uwielbiam książki podchodzące pod powieści futurologiczne. Tak jak podejrzewałam John Marsden porusza wiele ważnych tematów - przyjaźń, miłość, odwaga, honor, patriotyzm, walka o życie i o wolność. W trakcie czytania bardzo często zastanawiałam się, jakie decyzję ja bym podjęła, gdybym znalazła się w przedstawionych w książce sytuacjach. Łatwo jest zżyć się z bohaterami, którzy są tak różni między sobą, a zarazem tak podobni. Niestety wiąże się to także z odczuwaniem przez czytelnika żalu i smutku, kiedy opisane jest całe okrucieństwo, z którym postacie spotykają się w książce. 
Jutro jest książką, która wciąga w świat przygody, wzrusza i zmusza do myślenia.

Ocena: 5+/6 (Rewelacyjna i polecam ją każdemu)  

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Od dawna poluję na tą książkę. Lubię książki o takiej tematyce, do tego wszystkiego jest to seria, która ma wiele część i właśnie takie coś jest dla mnie dużym plusem :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powodzenia w polowaniu :) Zarówno 1, jak i 2 cześć jest świetna, więc warto :)Też lubię czytać kontynuacje :)

    OdpowiedzUsuń