Looking For Anything Specific?

Header Ads

Isabel Abedi - Isola

Autor: Isabel Abedi 
Tytuł: Isola
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Data wydania: 2008 
Kategoria: dla dzieci i młodzieży 
ISBN: 978-83-10-11497-6 
Ilość stron: 280
Cena : 24,90 zł

Isabel Nasrin Abedi jest niemiecką autorką książek dla dzieci.Jej książki są tłumaczone na wiele języków i zdobyły wiele nagród. W Polsce ukazały się m.in. Cykl o LoliKraina duchów (2005), Whisper: Nawiedzony dom (2005), Dzisiaj Lucy jest księżniczką (2006), Zakazany świat (2006), Kraina Imago (2006), Isola (2007), Lucian (2009)


Isola jest thrillerem przeznaczonym dla młodzieży (i nie tylko). "Dwanaścioro młodych ludzi. Bezludna wyspa. Trzy rzeczy, które mogą na nią zabrać. I niezliczone kamery, które ich obserwują...
Co kryje melancholijny Solo, który w tak niesamowity sposób działa na uczucia Very? Kim są śliczna Moon, łagodna Pearl, prowokujący wszystkich Joker? Każde z nich zbliża się o krok do prawdy, kiedy ekscentryczny reżyser zaskakuje uczestników niezwykłego projektu grą, na którą nikt nie jest przygotowany. Grą, która przemieni rajską idyllę w pełne zagadek więzienie.

"Mogłam uciec.
Jeszcze dziś ta myśl często kołacze się w mojej głowie. Mogłam potajemnie oddalić się od grupy, było ku temu dość okazji: w Rio na lotnisku, w drodze do samochodów, które miały nas zawieźć do Angra dos Reis, albo w porcie, zanim jeszcze wsiedliśmy na łódź i popłynęliśmy na wyspę. Cóż by to jednak zmieniło? Czy Tempelhoff kazałby mnie szukać i projekt zostałby przerwany? Może nie polałaby się krew?
Zadawanie sobie tych pytań nie ma sensu, mój rozum to wie. Ale pytania nie wiedzą. Przychodzą – bez pukania i dowiadywania się, czy mi to akurat odpowiada."

Jeszcze przed przeczytaniem Isoli zastanawiałam się, jakie trzy rzeczy ja bym wzięła na wyspę, którą poza mną zamieszkiwałoby tylko 11 obcych osób, a wszystkie nasze poczynania były by rejestrowane przez wszechobecne kamery. Dlatego też stopniowe poznawanie 12 uczestników projektu i zabranych przez nich rzeczy było interesujące. Mimo wszystko poza główną bohaterką pisarka nie zawracała sobie głowy dogłębnym opisem pozostałych bohaterów. Może dlatego, żebyśmy się do nich zbytnio nie przywiązywali albo nie przejrzeli od razu zakończenia?  Trochę szkoda, ale nie można mieć wszystkiego.

Cały pomysł autorki był dla mnie niesamowity. Kręcenie ich życia, "gra w morderstwa", przeszłość Sola i Very oraz wszystkie tajemnice, które można by wymieniac w nieskończoność sprawiały, że czytałam książkę z zapartym tchem. Akcja szybko się rozkręcała i zmierzała w zupełnie inne kierunki, niż te których się spodziewałam. Nie chciałabym zdradzac za dużo, więc w skrócie powiem, że za sam pomysł powieści bije przed panią Abedi pokłony, jednak muszę dać minusa za zakończenie, które jakimś cudem ostatecznie mnie nie zdziwiło i najchętniej kazałabym je zmienić.

Ogólna Ocena: 4/ 6 (Gdyby nie samo zakończenie byłaby znacznie wyższa)

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Uwielbiałam tą ksiazkę. Znaczy- dopóki nie wydał się zły brat bliźniak- w tym momencie ksiazka szła w dno. Zakończenie to na pewno gorsza część ksiazki. Ale wszystko inne, tak jak piszesz, jest super i bohaterowie, akcja i ten cudny pomysł z kręceniem nastolatków na wyspie. Strzał w dyszkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się przeczytać koleją książkę Isabel Abedi "Lucian" - ciekawa jestem, jak tam poradziła sobie z zakończeniem.
    Zgadzam się co do bliźniaka, że spartolił trochę książkę, ale było mi go trochę szkoda na końcu.

    OdpowiedzUsuń