Looking For Anything Specific?

Header Ads

Gary Braver - Tunel

Tytuł: Tunel
Autor: Gary Braver
Wydawca: Replika
Data wydania: 2011
Liczba stron: 364"Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo? Co, jeśli dowód na to mógłby cię zabić? 
    Na skutek wypadku rowerowego Zack Kashian zapada w śpiączkę. Kiedy budzi się kilka miesięcy później, jest Wielkanoc, a on recytuje Modlitwę Pańską w języku aramejskim. Media ogłaszają go „Cudotwórcą”. Choć sam zainteresowany twierdzi, że jest ateistą, przy jego szpitalnym łóżku gromadzą się fanatycy religijni.
    Przypadek Zacka przyciąga uwagę dr Elizabeth Lurii, która wraz z grupą neurologów prowadzi tajne badania nad doświadczeniami osób bliskich śmierci. Czy unoszenie się w tunelu wypełnionym niebiańskim światłem i spotkania z istotami duchowymi to dowody na życie po śmierci, czy może czysta neurobiologia? Jak wytłumaczyć fenomen, którego doświadczają ci, którzy otarli się o śmierć?
------------------------------------------------------------------------------------------------


Czy Bóg istnieje? Co czeka nas po śmierci? Czy nauka potrafi dostarczyć nam pytania na dręczące ludzi od wieków pytania? W tej książce trafiamy na fikcyjną próbę odpowiedzenia na te pytania. Jednak mimo tego, że książka jest tylko fikcją literacką, często o tym zapominamy i jesteśmy zszokowani wynikami eksperymentów, które zespół badawczy przeprowadził na Zacku.


Po wypadku rowerowy Zack zapada w śpiączkę, w trakcie której z jego ust wydobywa się Modlitwa Pańska w języku armeńskim. Całe zajście zostało zarejestrowane aparatem, wrzucone do sieci, a następnie sprowadziło do Zacka fanatyków religijnych, którzy liczyli na to, że śpiący chłopak ich uzdrowi. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że akurat w Wielkanoc, ku zdumieniu lekarzy Zack przebudza się ze snu. Po pewnym czasie cała afera powoli cichnie, a chłopak wraca powoli do swojego życia, które obfituje w długi hazardowe. Z takimi długami jest na tyle zdesperowany, aby uczestniczyć, jako królik doświadczalny w badaniach nad snem. W późniejszym etapie eksperymentu lekarze wprowadzają chłopaka w stan podobny do śmierci, aby przekonać się, co nas czeka po drugiej stronie. 
Między czasie poznajemy także Romana, który w geście skruchy przychodzi do kościoła i wyznaje księdzu w konfesjonale, że jest płatnym mordercą. Jakie jest jego zdziwienie, gdy zamiast kazania i pokuty dostaje pieniądze i zlecenie zabójstwa, jako "sługa Boży". 


Zack Kashin jest całkiem ciekawą postacią. Ateista z problemem hazardowym i długami. Jest całkiem inteligentom i bardzo realistyczną postaciom, jednak brakowało mi w nim tego czegoś. Pozostałe postacie również są dobrze skonstruowane, jednak nie mam wśród nich nikogo komu z głębi serca bym kibicowała. Przecież nie będę trzymać kciuków za morderców, fanatyków lub lekarzy, którzy po wykorzystaniu człowieka traktują go jak bezużyteczną rzecz. Jednak jestem świadoma tego, że to jest thriller, a w nim nie znajdę przesłodzonego bohatera.


Fabuła "Tunelu" jest złożona i ciekawa. Książka z początku bardzo mi się dłużyła, jednak w odpowiednim momencie, gdy już wszystkie wątki zaczęły się ze sobą splatać byłam pod ogromnym wrażeniem. Pod koniec czytania napędzały mnie pytania i chciałam jak najszybciej poznać na nie odpowiedzi. Książka z pewnością przypadnie do gustu każdego, więc nie czekajcie i poznajcie historię badania, odpowiadającego na jedne z najważniejszych pytań, które zadajemy sobie od tysięcy lat!


Ocena: 4/6

"Nie manipulujcie siłami natury. Wiara w życie po śmierci jest w porządku, ale próby udowodnienia jego istnienia zapuszczają się tam, gdzie nie powinny."

          Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Portalowi Sztukater.pl oraz wydawnictwu Replika.

Prześlij komentarz

13 Komentarze

 1. Intrygująca fabuła i wydaje się, że przedstawiona w dość innowacyjny sposób. W zalewie książek o różnej tematyce (często pokrywającej się ze sobą), ważne, aby trafić na coś oryginalnego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo zachęcająco i intrygująco. Nie powiem. Rzuce okiem w empiku z cała pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sama bym dowiedziała się coś więcej o tym tunelu :) Książka już na liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście wyżej oceniłam tę ksiązkę, gdyż zdecydowanie trafiła na w mój gust i bardzo miło ją wspominam,ale rozumiem i twoje odczucia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu mam "oko" na tę ksiażkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowałaś mnie :) Jeszcze o tej książce nie słyszałam, ale będę miała na nią oko.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie się zapoznam z "Tunelem" :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesująca książka i może w jakiejś wolnej chwili się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba widziałam ten tytuł w bibliotece. Jeżeli trafię na tę książkę jeszcze raz to z pewnością sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe, ciekawe... Myślę, że jakbym przeczytała to przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę od dawna mam na liście pozycji koniecznie do przeczytania :) Twoja recenzja to kolejna pozytywna opinia, więc nie pozostaje mi nic innego jak postarać się o jak najszybsze zdobycie Tunelu i pochłonięcie go w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę czytałam i bardzo mi się spodobał pomysł na fabułę. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Pomysł niesamowicie ciekawy - spodobał mi się zwłaszcza pomysł na to, że bohater, który ma sprawdzić, co jest "po drugiej stronie" jest ateistą no i właściwie nie robi tego z własnej woli tylko żeby odbić się od dna. Drugi wątek też może być niezły. Czuję się zaciekawiona ;D

  OdpowiedzUsuń