Konstantinos - Wampiry wśród nas

Tytuł: Wampiry wśród nas: Prawda ukryta
Autor: Konstantinos
Wydawca: Studio Astropsychologii
Data wydania: 2011
Liczba stron: 220"Wampiry. Kim są? Co potrafią? Czy stanowią dla Ciebie i Twoich bliskich zagrożenie?
Autor - od piętnastu lat badający okultyzm - nie tylko poznał ich sekrety, ale także wkroczył do ich społeczności. istoty znane już od wieków zostały nareszcie udarte z mitów! Ta książka opisuje ich prawdziwe możliwości, rodzaje istniejących współcześnie wampirów oraz sposoby zabezpieczania się przed ich potężnym wpływem."
----------------------------------------


Wampiry są już wszędzie! Możemy przeczytać książki o miłości śmiertelniczki i wampira. Idąc ulicą możemy dostrzec wampirzy uśmiech z plakatu filmowego. Wracamy do domu, a w telewizji jakiś młodzieniec właśnie wgryza się w szyję pięknej kobiety. Tak, ewidentnie wampiry otaczają nas na każdym kroku. Obecnie zostało "stworzonych" tak wiele różnych wizerunków wampirów, że ciężko nadążyć. Czy są oni w końcu wegetarianami? Brutalami pijącymi krew z butelki? Kryją się w cieniu? Wychodzą na słońce? Błyszczą? Palą się? Dostają migreny? 

Konstantinos w swojej książce stara się pokazać nam, jak był postrzegany wampir przed pojawieniem się "Drakuli" Stokera. Dzieli wampiry na cztery podstawowe kategorie: nieśmiertelni krwiopijcy, śmiertelni krwiopijcy, mimowolne wampiry widmowe oraz świadome wampiry widmowe. Przedstawia nam podania o dawnych wierzeniach w wampiry na całym świecie, klasyfikując je regionalnie. Spodziewałam się zamieszczenia opisów ataków wampirów z przeszłości. Kilka z nich nawet znałam. Jednak zupełnie zaskoczyło mnie umieszczenie w książce listów od ludzi uważających się za wampiry. Świetnie dopełniają książkę. Pomysł zamieszczenia ogłoszenia był moim skromnym zdaniem rewelacyjny! Czasami nie mogłam się nadziwić czytając te listy. Niektóre wydają mi się żartem, ale chyba nie powinnam ich odbierać w ten sposób. Wiem, że Konstantinos dostał podobnych listów osiemdziesiąt i bardzo żałuję, że z oczywistych przyczyn nie mógł zamieścić ich wszystkich... 

"Wampiry wśród nas" są stosunkowo cienką pozycją, jednak są tam zamieszczone wyselekcjonowane informacje. Nie będę wam zdradzała wszystkiego co was czeka, a jedynie opowiem wam ciekawostkę. W rozdziale "Śmiertelne wampiry z przeszłości" autor prezentuje nam kilka najciekawszych postaci historycznych mające coś wspólnego z wampiryzmem. Oczywiście tak znane postacie, jak Wład Palownik, czy Hrabina Batory nie zaskoczą znawców tematu, ale pozostałe mogą ;)

Jeśli chodzi o sam styl pisarza muszę powiedzieć, że miałam mieszane uczucia. Z jednej strony książka jest odrobinę przegadana, a autor niezwykle często tłumaczy się dlaczego dany tekst zamieścił tu, a nie tam oraz że dlatego i tego wróci do niego w następnym rozdziale. Z drugiej strony jego książka wciąga i czasami zaskakuje, a wszystkie informacje klarownie przedstawione z uwzględnieniem chronologii i pogrupowania. W dodatku Konstantinos nie narzuca nam swoich poglądów, a wręcz podkreśla, że sami powinniśmy ocenić to, co nam przedstawił. Za taką postawę dostaje ode mnie dużego plusa!

Książkę polecam. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego współczesne postrzeganie wampirów jest niewłaściwe warto sięgnąć po tą pozycję. Każdy fan wampirzej kultury powinien znać ich "stare" oblicze, a przy okazji zapoznac się z technikami obronnymi ;)

Ocena: 5/6
~~~~
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Studiu Astropsychologii