Przeminęło z wiatrem (1939)


Moja historia z "Przeminęło z wiatrem" zaczęła się, gdy Gosiarella była jeszcze małą dziewczynką, a damska cześć jej drzewa genologicznego rokrocznie sadzała ją przed telewizorem, aby wspólnie oglądać ten łączący pokolenia film.


Przeminęło z wiatrem


Tytuł oryginalny: Gone with the Wind
Premiera: 15.12.1939
Reżyseria: Victor Fleming
Gatunek: Melodramat, Kostiumowy
Czas trwania: 3 h 46 min.


Prawdę powiedziawszy wątpię, aby ktoś nie znał ogólnego zarysu fabuły, jednak wolę nie ryzykować i z radością wam ją przybliżę. Główną bohaterką jest Scarlett O'Hara, która mieszka na plantacji (słynna Tara). Jak większość południowców, jej rodzina posiada czarnoskórych niewolników. Scarlertt poznajemy, jako młodą panienkę, która umie okręcić wokół swojego małego paluszka wszystkich mężczyzn, poza jednym - Ashleyem. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku kokietek, ten niedostępny staje się obiektem jej uczuć. Szybko jednak dowiaduje się o jego zaręczynach z Melanią. Na złość Ashleyowi Scarlett poślubia pierwszego kawalera, który jej się oświadcza. Wraz z zaślubinami par nadciąga wojna secesyjna, a mężczyźni ruszają do boju. Po dwóch miesiącach mąż Scarlett umiera, a młoda wdowa udaje się z wizytą do Atlanty, gdzie mieszka Melania i jej ciotka. Tam również coraz częściej spotyka owianego złą sławą Rhetta Butlera. Przegrana wojna z Jankesami doprowadza do wyzwolenia czarnoskórych niewolników, z Północy nadchodzą ludzie o innych poglądach i mentalności. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej miłości Rhetta do pięknej Scarlett.

Kreacja bohaterów bardzo mi się podoba, a aktorzy są stworzeni do grania swoich ról. Niewątpliwie jednym z powodów, dla których tak uważam jest to, że wychowałam się na tym filmie i jego postaciach. Piękna i niezwykle kapryśna Scarlett jest niesamowitą osobą. Z jednej strony wydaje się powierzchowna i egoistyczna, a z drugiej nie można odmówić jej zawziętości, wytrwałości i charakteru, potrafi do słownie po trupach dążyć do celu. Mimo nie koniecznie szlachetnych pobudek, jej czyny są niezwykle dobre. Bądź co bądź pomaga przy rannych, z narażeniem życia opiekuje się Melanią i bierze na barki odpowiedzialność za wszystkich dookoła. Może i ma paskudny charakter (i właśnie dlatego tak ją lubię), ale to nie oznacza, że możemy zapomnieć o jej dokonaniach. Vivien Leigh była stworzona do tej roli i dzięki niej z pewnością stała się nieśmiertelna. 


Co się tyczy uroczego Rhetta Butlera, to jestem pewna, że znacząco przyczynił się do mojej słabości do tego typu męskich bohaterów (dzię-ku-ję!). Oglądając film ciężko od porównywania jego z Ashleyem, a w takim zestawieniu biedny Ashley nie ma najmniejszych szans. Clark Gable doskonale wpasował się w postać Retta.

"Przeminęło z wiatrem" jest wybornym romansem historycznym, który zapada głęboko w pamieć. Barwne kostiumy, wyśmienita gra aktorska i genialna fabuła nie pozawala nam odejść od ekranu. Końcówka filmu wydaje się nie dokończona, ale chyba już taki jego urok. 
Nie wyobrażam sobie, jak można nie znac tego filmu, który tam mocno odcisnął się w historii kinematografii, dlatego wszystkim ogromnie go polecam,
Ocena: 6/6 (ocena jest całkowicie nie obiektywna - muhahahaha!)


Kilka ciekawostek na temat filmu możecie znaleźc w tym artykule Gdzie jest kino z tamtych lat
A dodatkowo zaserwuje wam nowe:
Muzeum Przeminęło z wiatrem znajduje się w Jefferson w Teksasie
Inne muzeum, również dotyczące filmu znajduje się w mieście Marietta w USA, w stanie Georgia
Można też kupić piękną lalkę- Scarlett za 220dolarów.
Ostatecznie są dostępne również tańsze, przykładowo: