Gemma Malley - W sieci

Tytuł: W sieci
Autor: Gemma Malley
Cykl: Delaracja
Wydawca: Wilga
Data wydania: 06.2012
Liczba stron: 361

"Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie moga już żyć wiecznie.
Nie wszyscy jednak wierzą, że nieskończone życie to jedyny wybór. Powstaje ruch oporu, który zwalcza ideologię wiecznej młodości.
Peter zostaje uwikłany w konflikt nie tylko z totalitarnym rządem, ale także, co gorsza, z własną rodziną.
Czy uda mu się być lojalnym wobec najbliższych, wobec Anny?
Jaką szokującą prawdę kryją w sobie mury Pincent Pharma?"
------------------------------------------------


"Unieśmiertelnij mnie swym pocałunkiem, Słodka Długowieczności..." *


Rok 2140 - Od wydarzeń opisanych w "Deklaracji" minęło już trochę czasu. Peter wraz z Anną i małym Benem mieszkają  wspólnie. Ich niespodziewany awans na legalnych obywateli odbił się szerokim echem w całej Wielkiej Brytanii. Społeczeństwo jednak wciąż patrzy na nich nie przyjaźnie, obawiając się nowości i młodości. Wiele z nich uważa, że prawo powinno się zmienić, a zasada "życie za życie" zniknąć. Na szczęście każda moneta ma dwie strony, a co za tym idzie istnieje także pewna grupa ludzi, która pragnie wrócić do starego porządku, w którym "Regeneracja" była dziełem Natury i odbywała się poprzez powstawanie nowych pokoleń, a nie przez reperowanie starych. Grupa ta nazywana jest Podziemiem, a na czele organizacji stoi Pip, którego głównym wrogiem jest Richard Pincent - dziadek Petera.

Dni Anny wypełnione są opieką nad jej młodszym bratem oraz czytaniem książek, z kolei Peter rozpoczął pracę w firmie swojego dziadka - Princent Pharma. Ci z was, którzy czytali poprzednią część pewnie zastanawiają się dlaczego były "nadmiar" rozpoczął pracę w firmie produkującej Długowieczność. Otóż Peter i Anna dalej są mocno związani z Podziemiem, a organizacja ta pragnie mieć kogoś wewnątrz najbardziej znaczącej organizacji na świecie oraz dowiedzieć się więcej o Oddziale X. W pełni tego świadom Richard Pincet ma jednak swoje własne plany wobec wnuka, który będąc pod jego wpływem zaczyna zmieniać swoje podejście do Długowieczności i wiążącą się z nią Deklaracją.

W drugiej części trylogii główną Anna staje się postacią drugorzędną, na miejsce głównego bohatera wstępuje Peter. Ich charaktery także ulegają pewnej zmianie. Anna w dalszym ciągu nie posiada zdolności samodzielnego podejmowania decyzji, jednak staje się coraz odważniejsza i samodzielna, choć nie zawsze przynosi to korzyści. Natomiast moja sympatia do Petera osłabła. Chłopak daje sobą manipulować, a przez to gubi siebie i swoje wartości. Nie rozumiem, jak z wojownika stał się takim słabym, zagubionym chłopcem. "W sieci" serwuje nam kilka nowych postaci, w tym między innymi Jude'a, który zyskał moją przychylność, oraz doktora Edwardsa, który mimo swojej mało znaczącej roli emanuje ciepłem i bezpieczeństwem, przez co stał się moim nowym faworytem. Po raz kolejny autorka stworzyła ciekawych bohaterów o ciekawych charakterach, jednak w moim odczuciu posiadali oni słabo nakreśloną historię, która w większości wypadków, aż się prosiła o rozwinięcie!

Książka na tle swojej poprzedniczki wypada słabo, jednak dalej jest kawałkiem dobrej literatury. Po pierwszych stronach nie mogłam się uwolnić od lektury, a po jej zakończeniu nie umiałam przestać myśleć o tym, co ja wybrałabym na miejscu bohaterów. Pokusa wiecznego życia, w którym można osiągnąć wszystko i nie być ograniczonym czasem jest niezwykle silna. Z drugiej strony niesprawiedliwość społeczna z tym związana jest przerażająca. Istnienie nielegalnych dzieci "nadmiarów" jest nic nie warte dla ludzi, którzy lata temu zgubili swoje sumienie oraz człowieczeństwo. Okrucieństwo, a raczej znieczulica związana z "nadmiarami" wstrząsnęła mną.

Fanom powieści antyutopijnych ( i nie tylko) polecam z całego serca trylogię "Deklaracji". Książka jest warta przeczytania i poświęcenia chwili na refleksję po jej zakończeniu, aby przeanalizować nasze własne ideały i sumienia. Ja w tym czasie z zapartym tchem zaczekam na ostatnią już cześć cyklu - obym nie musiała czekać długo!

Ocena: 5+/6


* Tragiczna historia Doktora Fausta według C. Morlowe'a
~~~~
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Wilga
Na trylogię składa się:
Deklaracja     |       W sieci         |         Jutro     .