Looking For Anything Specific?

Header Ads

Gemma Malley - W sieci

Tytuł: W sieci
Autor: Gemma Malley
Cykl: Delaracja
Wydawca: Wilga
Data wydania: 06.2012
Liczba stron: 361

"Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie moga już żyć wiecznie.
Nie wszyscy jednak wierzą, że nieskończone życie to jedyny wybór. Powstaje ruch oporu, który zwalcza ideologię wiecznej młodości.
Peter zostaje uwikłany w konflikt nie tylko z totalitarnym rządem, ale także, co gorsza, z własną rodziną.
Czy uda mu się być lojalnym wobec najbliższych, wobec Anny?
Jaką szokującą prawdę kryją w sobie mury Pincent Pharma?"
------------------------------------------------


"Unieśmiertelnij mnie swym pocałunkiem, Słodka Długowieczności..." *


Rok 2140 - Od wydarzeń opisanych w "Deklaracji" minęło już trochę czasu. Peter wraz z Anną i małym Benem mieszkają  wspólnie. Ich niespodziewany awans na legalnych obywateli odbił się szerokim echem w całej Wielkiej Brytanii. Społeczeństwo jednak wciąż patrzy na nich nie przyjaźnie, obawiając się nowości i młodości. Wiele z nich uważa, że prawo powinno się zmienić, a zasada "życie za życie" zniknąć. Na szczęście każda moneta ma dwie strony, a co za tym idzie istnieje także pewna grupa ludzi, która pragnie wrócić do starego porządku, w którym "Regeneracja" była dziełem Natury i odbywała się poprzez powstawanie nowych pokoleń, a nie przez reperowanie starych. Grupa ta nazywana jest Podziemiem, a na czele organizacji stoi Pip, którego głównym wrogiem jest Richard Pincent - dziadek Petera.

Dni Anny wypełnione są opieką nad jej młodszym bratem oraz czytaniem książek, z kolei Peter rozpoczął pracę w firmie swojego dziadka - Princent Pharma. Ci z was, którzy czytali poprzednią część pewnie zastanawiają się dlaczego były "nadmiar" rozpoczął pracę w firmie produkującej Długowieczność. Otóż Peter i Anna dalej są mocno związani z Podziemiem, a organizacja ta pragnie mieć kogoś wewnątrz najbardziej znaczącej organizacji na świecie oraz dowiedzieć się więcej o Oddziale X. W pełni tego świadom Richard Pincet ma jednak swoje własne plany wobec wnuka, który będąc pod jego wpływem zaczyna zmieniać swoje podejście do Długowieczności i wiążącą się z nią Deklaracją.

W drugiej części trylogii główną Anna staje się postacią drugorzędną, na miejsce głównego bohatera wstępuje Peter. Ich charaktery także ulegają pewnej zmianie. Anna w dalszym ciągu nie posiada zdolności samodzielnego podejmowania decyzji, jednak staje się coraz odważniejsza i samodzielna, choć nie zawsze przynosi to korzyści. Natomiast moja sympatia do Petera osłabła. Chłopak daje sobą manipulować, a przez to gubi siebie i swoje wartości. Nie rozumiem, jak z wojownika stał się takim słabym, zagubionym chłopcem. "W sieci" serwuje nam kilka nowych postaci, w tym między innymi Jude'a, który zyskał moją przychylność, oraz doktora Edwardsa, który mimo swojej mało znaczącej roli emanuje ciepłem i bezpieczeństwem, przez co stał się moim nowym faworytem. Po raz kolejny autorka stworzyła ciekawych bohaterów o ciekawych charakterach, jednak w moim odczuciu posiadali oni słabo nakreśloną historię, która w większości wypadków, aż się prosiła o rozwinięcie!

Książka na tle swojej poprzedniczki wypada słabo, jednak dalej jest kawałkiem dobrej literatury. Po pierwszych stronach nie mogłam się uwolnić od lektury, a po jej zakończeniu nie umiałam przestać myśleć o tym, co ja wybrałabym na miejscu bohaterów. Pokusa wiecznego życia, w którym można osiągnąć wszystko i nie być ograniczonym czasem jest niezwykle silna. Z drugiej strony niesprawiedliwość społeczna z tym związana jest przerażająca. Istnienie nielegalnych dzieci "nadmiarów" jest nic nie warte dla ludzi, którzy lata temu zgubili swoje sumienie oraz człowieczeństwo. Okrucieństwo, a raczej znieczulica związana z "nadmiarami" wstrząsnęła mną.

Fanom powieści antyutopijnych ( i nie tylko) polecam z całego serca trylogię "Deklaracji". Książka jest warta przeczytania i poświęcenia chwili na refleksję po jej zakończeniu, aby przeanalizować nasze własne ideały i sumienia. Ja w tym czasie z zapartym tchem zaczekam na ostatnią już cześć cyklu - obym nie musiała czekać długo!

Ocena: 5+/6


* Tragiczna historia Doktora Fausta według C. Morlowe'a
~~~~
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Wilga
Na trylogię składa się:
Deklaracja     |       W sieci         |         Jutro     . 

Prześlij komentarz

24 Komentarze

 1. przede mną póki co "Deklaracja", zatem ta książka dopiero w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm nie czytałam jeszcze "Deklaracji", jakoś na nią nie zwrociłam uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi podobała się trochę mniej, niż tobie, jednak nie zmienia to faktu, że czekam już na 3 część.;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw się za Deklaracją rozejrzę :) Niestety nie wiem kiedy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Deklaracja bardzo mi się podobała, więc z pewnością sięgnę po kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, ale ciekawa tematyka! Ale, ale, widzę, że to druga część cyklu, będę się więc musiała najpierw rozejrzeć za tomem pierwszym ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Dalej nie czytałam pierwszej części, ale jakoś się za nią zabiorę, jak już namówię kogoś ze znajomych żeby sobie kupił i mi pożyczył... nie ma to jak brak funduszy ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem, a za realizację planu trzymam kciuki ;)

   Usuń
 8. Najpierw planuję przeczytać tom pierwszy, a później ten :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapewne sięgnę po cały cykl, ale pająk na tej okładce jest straszny - brrr...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza część już figuruje na mojej liście must have!

  OdpowiedzUsuń
 11. Tom pierwszy podobał mi się i mam nadzieję, że i tom 2 uda mi się przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę jak najszybciej nadrobić zaległości z pierwszym tomem. Tym bardziej, że obie części są zachwalane :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Już nie mogę się doczekać,kiedy przeczytam pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam "Deklarację" na półce ciągle nie przeczytaną. Jak uda mi się zmobilizować to pewnie sięgnę po drugą część. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czym prędzej muszę się zaopatrzyć w tę serię. Widzę że warto.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przede mną jeszcze pierwsza część. Już się nie mogę doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 17. To pierwszy leży na półeczce i czeka na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam zamiar zabrać się za pierwszy tom. Jak widzę, sięgnięcie po tę serię nie powinno być błędem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie sięgnę, bo niesamowicie mnie interesują takie postfuturystyczne klimaty, ale na razie jestem jeszcze do tyłu z pierwszą częścią... Mam nadzieję, że uda mi się nadrobić tę zaległość z najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale mam nadzieję, że niedługo uda mi się nadrobić tą zaległość. Recenzja bardzo zachęcająca ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. o kurcze! nawet nie wiedziałam, że to część trylogii! :)

  OdpowiedzUsuń