Looking For Anything Specific?

Header Ads

Dee Shulman - Gorączka


"Gorączka" była dla mnie zagadką. Z jednej strony wiedziałam, że opinie o niej są podzielone, jednak nieustannie mamiła mnie swą urzekającą okładką i fascynującą treścią. Zaryzykowałam i poznałam dzięki temu historię o niepokornej nastolatce i wrażliwym gladiatorze.

Tytuł: Gorączka
Autor: Dee Shulman
Wydawca: Egmont
Data wydania: 2012
Ilość stron: 429


„Biegnę, ale nie rozumiem gdzie jestem ani od kogo uciekam...” 


Londyn A.D. 2012
Ewa została właśnie wyrzucona z drugiej szkoły. Niby na własne życzenie, jednak rysująca się przed nią przyszłość nie wygląda różowo. Szukając swojego celu natrafia na informacje o dość elitarnej szkole, dla nieprzeciętnie inteligentnej młodzieży. St Magdalene's staje się jej nowym domem, w którym po raz pierwszy poznaje przyjaciół. Pierwszą bliską jej osobą jest Ruby, która bierze zagubioną Ewę pod swoje skrzydła i wprowadza w życie internatu. Mimo, iż Ewa jest geniuszem w szkole dla geniuszy i tak w jakiś sposób wyróżnia się na tle swoich rówieśników. Jej pragnienie wiedzy doprowadza do poznania niezwykłej substancji, którą przez przypadek oblewa się, w efekcie czego zaczyna chorować i na chwilę umiera, by później w niesamowitym tempie dojść do zdrowia. Po tym wydarzeniu ze wszystkich sił koncertuje się na poszukiwaniu substancji i wirusologa, który jej ją pokazał.

Londinium A.D. 152
Sethos Leontis jest niezwykle utalentowanym gladiatorem. Gdy wchodzi na arenę widownia szaleję, kobiety go pragną, jednak pod koniec dnia, on sam jest dalej niewolnikiem, który nie może decydować o swoim losie. Jednak nie jest on jedynie niewolnikiem Rzymian, ale także swojego serca, które od pierwszego spojrzenia na piękną Liwię, nie pozwala mu o niej zapomnieć. W czasie walki, gdy powinien być skupiony, zauważa ją ponownie na widowni i tą krótką chwilę zapomnienia niemal przypłaca życiem. Ostatecznie wygrywa pojedynek, jednak jego obrażenia są ogromne, dlatego zostaje przeniesiony do rezydencji przybranych rodziców Liwii, aby otrzymać odpowiednią opiekę medyczną. Można by rzec, że to szczęście w nieszczęściu, jednak na drodze zakochanych staje zbyt dużo przeszkód. Matka Liwii pożąda potężnego gladiatora, zaś jej ojciec obiecał jej rękę już komuś innemu.Stopniowo poznając historię dwójki głównych bohaterów, nie mogłam zrozumieć, w jaki sposób połączyć może ich uczucie. Ta historia w niczym nie przypominała początków romansów, jakie do tej pory poznałam. Nie mniej wyjątkowo podobało mi się takie rozwiązanie i chłonęłam z wielką uwagą ich odrębne historię, trochę tak, jakbym czytała na raz dwie różne książki. Polubiłam bohaterów. Ewa na wstępie wydawała mi się niepokorną i dziką dziewczyną, lecz później zrozumiałam, że tak naprawdę jest zagubiona. Jej matka, zbyt zapatrzona w nowego męża i jego syna, nie zwracała na nią większej uwagi, przez co nie odkryła jej wybitnych zdolności. Może dzięki temu Ewa przy swojej zaradności, nie stała się zadufana w sobie i dalej wyróżniała się niezwykła niewinnością i nieśmiałością. W podobnym stopni zaskoczył mnie Sethos, po którym spodziewałam się kipiącej dawki testosteronu, odwagi i męstwa. W zamian dostałam gladiatora, odznaczającego się niezwykłą wręcz wrażliwością i choć autorka bardzo się starała, nie dostrzegłam w nim siły, zdecydowania, ani mroku. Wojownik zakochany po uszy i niewidzący świata poza ukochaną jest fascynujący, jednak dodanie do tego równania Ewy było w moim odczuciu zbyt naciągane i wymuszone. Irytowało mnie, że nie widział w niej dziewczyny, którą była, lecz ducha przeszłości.


"Gorączka" nie jest tym, za co początkową ją brałam i tym mnie urzekła. Dee Shulman zaprezentowała ciekawe rozwiązanie podróży w czasie, tworząc przy tym niezwykły świat. Zagadki, tajemnice i pytania, które częściowo zostały odsłonięte sprawiały, że wchodziło się jeszcze głębiej w wykreowany świat. Na odpowiedzi na pozostałe pytania będziemy musieli poczekać do wydania kolejnej części. Liczę, że nie będzie to trwało zbyt długo. Tym czasem, wszystkim tym, którzy nie mieli okazji poznać tomu pierwszego, serdecznie go polecam. Czytanie "Gorączki" sprawiło mi niezmierną przyjemność, czytało się przyjemnie i niezwykle szybko, wręcz za szybko... 


Ocena: 5+/6 
„Czas płynie zbyt wolno dla tych, którzy czekają, 
Zbyt śpiesznie dla tych, którzy się lękają, 
Zbyt opieszale dla pogrążonych w żałobie, 
Zbyt wartko dla tych, którzy świętują, 
Ale dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością.”*
*Henry van Dyke

Prześlij komentarz

27 Komentarze

 1. Podobała mi się aczkolwiek dużo trzeba w niej jeszcze dopracować :P Mam nadzieję, że w kontynuacji, autorka wyjaśni nam filozofie podróży w czasie i źródło pochodzenia wirusa. Bardzo obiecująca seria ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może się skuszę, zapowiada się kusząco:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią przeczytam tą książkę, znajduje się na mojej liście czytelniczych priorytetów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedawno ją czytałam i bardzo mi się podobała. Ma swoje słabe strony, ale z chęcią sięgnę po kontynuację ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ah, "Gorączka" była epicka. czekam na kolejny tom!

  a na marginesie: również spodobały mi się niebieskie fragmenty ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo już recenzji czytałam i raczej pozytywne. Lubię motyw podróży w czasie i mam nadzieję, że ta książka w końcu do mnie trafi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Powieść stoi na półce i czeka na swoje 5 minut chwały :3 Już nie mogę się doczekać lektury ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł tej powieści kiedyś obił mi się o uszy, jednak nie byłam do niej całkowicie przekonana.
  Po tak pozytywnej recenzji trudno przejść koło niej bokiem, zwłaszcza, że fabuła wydaje się być całkiem interesująca. Fakt, że bardzo wciąga również działa na jej korzyść.
  Jak będę miała możliwość, to czemu nie? Chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na temat książki słyszałam różne opinie, więc bardzo cieszę się gdy trafiam na te pochlebne. Jestem strasznie ciekawa tej książki i czekam aż wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszy mnie Twoja opinia, ponieważ książka ta już czeka na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam wypożyczoną, ale nie byłam do niej szczególnie przekonana. Dopiero po ostatnich dwóch recenzjach (w tym twojej) zaczęła mnie interesować. Opis wydaje się trochę banalny, trailer mi się nie podoba, ale jestem ciekawa, więc przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. miło wspominam książkę i z chęcią sięgnę po część 2. Ciesze się, że jest więcej osób, które pozytywnie oceniają powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiesz, że nie dla mnie?:) Już mi się przejadły te wszystkie paranormalne udziwnienia i pomysły, ja tam wolę zostać przy starych dobrych wampirach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślałam się, ale wilkołaków też przecież nie skreślasz ;) Kiedyś Cię przekonam do najlepszych udziwnień z gatunku:*

   Usuń
 14. Jakoś nie specjalnie podoba mi się pomysł przeniesienia gladiatora do przyszłości. Nie wiem jak jest opisane w książce, ale podróż w czasie w starożytności, kiedy w obecnych czasach nie jest to możliwe? Zdecydowanie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka jak dla mnie taka sobie. Mam nadzieję, że drugi tom będzie lepszy:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Różne opinie już o niej czytałam, ale mam na półce, bo wygrałam w konkursie, więc niedługo się za nią zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja niestety byłam rozczarowana :(

  OdpowiedzUsuń
 18. Hej, zaprosiłam Cię na wzięcie udziału w nowej zabawie. Zapraszam, zobacz u mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie kuście mnie już tą książką, proszę ;D

  OdpowiedzUsuń
 20. Podoba mi się pomysł, że nawet młoda bohaterka mnie nie odstraszy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie z lekka rozczarowała, ale była na tyle ciekawa, żeby sięgnąć po ciąg dalszy ;) Okładka jest piękna!

  OdpowiedzUsuń
 22. Hmmm.... mam mieszane uczucia względem tej książki. Recenzje na jej temat są naprawdę różnorodne, więc i moja chęć na zapoznanie się z treścią również ma wzloty i upadki. :D Może jedna w niedługim czasie sama się przekonam po której stronie stanę :P

  OdpowiedzUsuń
 23. Tyle ciekawych opinii o tej książce, a ja jeszcze jej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Przeczytałam i jaest bardzo wciągająca!Nie mogłam się od niej oderwać.GORĄCO POLECAM!Nie wytrzemam jeżeli nie napisze drugiej części!

  OdpowiedzUsuń