Looking For Anything Specific?

Header Ads

Philippa Gregory - Odmieniec

Tytuł: Odmieniec
Seria: Zakon Ciemności
Autor: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 8.5.2013
Ilość stron: 288
"JEST ROK PAŃSKI 1453 I WSZYSTKIE ZNAKI NA NIEBIE I ZIEMI WSKAZUJĄ, ŻE NADCIĄGA KONIEC ŚWIATA.
Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości."
----------------------------------------------------------


„Możliwe, że wysyłam odmieńca, żeby nakreślił mapę strachu”.

Philippa Gregory zasłynęła ze swoich powieści historycznych, zwłaszcza tych rozgrywających się w okresie panowania Tudorów. Jak autorka sama zaznacza, nie skończyła z pisaniem fabularyzowanych biografii, a swoją nową serię Zakonu Ciemności pisze dla samej przyjemności pisania. Ze swojej strony dodam, że przyjemność sprawia samo czytanie "Odmieńca".

Luca Vero jest jeszcze młodzieńcem, jednak od wielu lat mieszka w klasztorze. Jest bystrym i utalentowanym chłopcem, co niestety przysparza mu wielu kłopotów, gdyż w kościele nie potrzebują wnikliwych umysłów żądnych odpowiedzi na każde nurtujące je pytania. Zachowanie Luca najpewniej skończyło by się uznaniem za heretyka i spaleniem na stosie, gdyby nie Inkwizytor, który postanawia wysłać bystrego młodzieńca z misją badania lęków średniowiecznego świata ubiegłym oraz wyjaśniania ich zawiłości.
W między czasie w zamku Lucretili umiera jego Pan, osierocając córkę Izoldę i syna Giorgio. Rozpacz dziewczyny potęguje fakt, że ojciec na łożu śmierci zmienił swoją ostatnią wolę przez co cały spadek odziedziczy Giorgio, a ona zaś ma do wyboru poślubić odrażającego księcia lub spędzić życie w klasztorze.Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mimo opisu wydawcy, w książce nie występują elementy fantastyczne, czy magiczne. "Odmieniec" jest w całości fikcją historyczną, choć wiele elementów w niej zawartych istniało w rzeczywistości. Autorka niesamowicie stworzyła tło historyczne oraz nastroje, jakie towarzyszyły społeczeństwu w roku 1453, czyli dokładnie tym samym, w którym nastąpił upadek Konstantynopola.  Philippa Gregory wykazała się ogromną dbałością o szczegóły za co jestem bardzo wdzięczna. 

Bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, choć im podobni mogli istnieć naprawdę. Luca jest bystry, a wręcz zbyt inteligentny niż pozwala mu na to jego wiek i pochodzenia, co wzbudza ludzką podejrzliwość. Posiada swoje słabości, dzięki którym był dla mnie niezwykle sympatycznym bohaterem. Izolda już w jakimś stopniu mnie irytowała swoją osobowością, czasami naiwną, a czasami zadziorną. Odebrałam jej zachowania, jako nieadekwatne do sytuacji. Ich towarzysze są bardziej barwnymi bohaterami. Iszrak, Freize oraz skryba Piotr są idealnym i barwnym dopełnieniem głównych postaci.

Dużym plusem "Odmieńca" jest jego wielowątkowość. Przeważnie jeden tom serii skupia się w okół rozwiązania jednej zagadki, lecz Philippa Gregory zrezygnowała z tej reguły, dzięki czemu książka jest o wiele ciekawsza, niż można się było spodziewać. Niestety w większości da się przewidzieć ostateczne rozwiązania, choć jedna z nich wciąż mnie męczy. Akcja jest wartka, styl pisarski autorki wręcz rewelacyjny, a całość czyta się błyskawicznie. Lektura zajęła mi jeden dzień, ponieważ nie mogłam się od niej oderwać. Ze swojej strony pozostaje mi jedynie gorąco polecić książkę wszystkim, bo choć skierowana jest do młodzieży to i starszym czytelnikom sprawi wiele przyjemności.
Ocena: 5+/6
~~~~~
Za możliwość poznania wspaniałej historii średniowiecznego świata dziękuję

Prześlij komentarz

25 Komentarze

 1. Przyznam się, że nie przepadałam za powieściami historycznymi, ale po przeczytaniu "Krzyżaków", którzy moim skromnym zdaniem byli świetni, trochę mi się odmieniło :D "Odmieniec" i Twoja recenzja naprawdę mnie zachęciły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki i mam nadzieję, że Ciebie również zachwyci "Odmieniec"

   Usuń
 2. Uwielbiam powieści historyczne, a ta wydaje się być szczególnie warta zainteresowania. Przyznam jednak, że gdybym spotkała tę książkę w księgarni to raczej nie zwróciłabym na nią uwagi. Ani okładka, ani tytuł nie są dla mnie zbyt zachęcające. A recenzja świetna:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, choć trafiłam na mało tych naprawdę dobrych. Fakt, okładka jest dość słaba, a tytuł nie zbyt zapadający w pamięć. Dobrze, że treść i autorka są znakomite, bo inaczej książka byłaby na przegranej pozycji ;) I dzięki!

   Usuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam dotąd jedną książkę Gregory ale na pewno chcę przeczytać wszystko co zostało napisane przez tą autorkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. moja ulubiona książka jest powieścią historyczną, więc nikt nie musi przekonywać mnie do gatunku. strasznie Ci zazdroszczę, zazdroszczę, zazdroszczę - mogę to pisać do jutra ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba ;) Za to przeczytaj, bo jestem ciekawa Twojego zdania ;)

   Usuń
 6. Pierwsza recenzja tej ksiazki :) Widac, ze warto :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki Philippy Gregory. Tę również przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Średnio lubię średniowiecze więc raczej odpuszczę, ale muszę w końcu zabrać się za książki Gregory. To moje klimaty przecież.

  OdpowiedzUsuń
 9. No i właśnie Gosiarella jest tą osobą, która próbuje przełamać mój sceptycyzm co do tej książki i chyba jej ulegnę w końcu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulegaj, bo skoro tyle książek Gregory masz już za sobą, Twoja recenzja będzie z ciekawej perspektywy ujęta! Nie mam już więcej słów by Ci ją wpychać ;)

   Usuń
 10. Świetna recenzja :) A mój egz. właśnie dotarł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super:) Czyli już nie długo przekonam się, jak Ci się podobało!

   Usuń
 11. Czytałam i w 100% się z tb zgadzam :3 Świetna książka! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ! Nie no kobieto, wiesz jakiej mi ochoty narobiłaś?

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie trzeba mnie namawiać. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie byłam pewna czy chce ją przeczytać, ale chyba mnie przekonałaś. :D

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam wielką ochotę na tę książkę, mam nadzieję, że szybko ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda, że nie ma tam wątków fantastycznych... Ale i tak postaram się ją przeczytać, brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Może kiedyś się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ostatnio wszędzie widzę recenzje książek tej autorki, obawiam się, że wkrótce ulegnę i kupię kilka z nich. ;) Czas akcji "Odmieńca" nastawia mnie przychylnie (bardzo lubię powieści historyczne).

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię Gregory i na pewno nie odpuszczę sobie jej książki w tak innej niż dotychczas mi znana stylistyce! Nie mogę się doczekać! :D

  OdpowiedzUsuń