Revolution (2012)

Revolution
Premiera: 17 września 2012
Twórca: Eric Kripke
Gatunek: Dramat, Akcja, Sci-Fi
Sezon: 1
Ocena: Ciężko powiedzieć, ale przeciętna.

Wikipedia o Revolution: "Akcja Revolution odbywa się w przyszłości, dystopii postapokaliptycznej. Piętnaście lat wcześniej, nieznane zjawisko wyłączyło wszystkie technologie zależne od energii elektrycznej na świecie, począwszy od komputerów i sprzętu elektronicznego po silniki samochodowe kończywszy. Ludzie zostali zmuszeni do funkcjonowania w świecie bez technologii. Z powodu załamania porządku publicznego, wiele obszarów jest rządzonych przez watażków i milicję. Seria skupia się na rodzinie Mathesonów, którzy posiadają specjalne urządzenie (przypominające pendrive), który jest kluczem nie tylko aby dowiedzieć się, co stało się piętnaście lat temu, ale także sposobem, aby zmienić swoje życie. Muszą oni jednak nie dać się złapać Sebastianowi Monroe, który chce posiadać tę moc dla siebie."


Wikipedia ogólnie rzecz biorąc ma racje, jeśli chodzi o zalążek fabuły. Na premierę serialu czekałam bardzo długo i byłam pewna, że zakocham się w nim bez pamięci. Początkowo miałam racje. Pierwsze odcinki skupiły się na tym, w jaki sposób ludzi podnieśli się z kolan po utracie elektryczności. Z odcinku na odcinek pojawiały się nowe wspomnienia bohaterów wplecione w główny wątek. Dzięki nim widzowie mogli zrozumieć, jak może zachowywać się społeczeństwo, gdy nikną pozory cywilizacji. Bezprawie, chaos, morderstwa kierowane strachem, głodem, chęcią przetrwania, a przede wszystkim świadomością braku konsekwencji swoich czynów.  Serial skupiał się na dramacie ofiar i walki o przetrwanie ocalałych. Największe wrażenie zrobiła na mnie historia Maggie Foster (Anna Lise Phillips), Brytyjki, która podczas zniknięcia elektryczności przebywała na terenie Stanów Zjednoczonych. Kobieta została oddzielona już na zawsze od swoich małych dzieci przebywających w Anglii. Nie wiedziała, czy udało im się przetrwać, a mimo tego chodziła wzdłuż wybrzeża w poszukiwaniu łodzi, która byłaby w stanie wyruszyć przez ocean. Dodatkowy ból sprawiał jej fakt, że nie posiada nawet zobaczyć swoich dzieci na zdjęciach, ponieważ jedyne ich fotografie miała na już bezużytecznym telefonie. 

Bardzo fajnie pokazane są również metamorfozy ludzkich charakterów. Dobrym przykładem jest Kapitan Tom Neville (Giancarlo Esposito), który z słabego, lecz poczciwego urzędasa zmienia się w sadystycznego, pozbawionego uczuć i skrupułów kapitana milicji.  

Mam nadzieję, że udało mi sie pokazać, jak pozytywnie odebrałam pierwsze odcinki serialu? Jeśli tak, to teraz muszę szybko sprostować sprawę i wyjaśnić, że później jest już tylko źle i nie dobrze. W pewnym momencie serial zmienia się i akcja skupia się już wyłącznie na wojnie prowadzonej między miliocją Monroe'a, a rebeliantami. Jedni próbują wymordować całe miasto, drudzy dostają wsparcie z sąsiednich terenów, pierwsi znowu robią krwawą jadkę, a drudzy po raz kolejny próbują im przeszkadzać. Serial z ciekawego zmiania się w okropnie nudny i nieciekawy. Do końca pierwszego sezonu pozostały 2 odcinki, ale ja już nie widzę sensu kontynuowania go. Sama nie wiem, czy wam polecać Revolution, bo o ile warto obejrzeć pierwsze odcinki, to reszta do oglądania się nie nadaje!