Looking For Anything Specific?

Header Ads

Vitale Joe, Perrine Craig - Reklama płynie prosto z serca: Sekret natchnionego marketingu

Niewielu z Was wie, że mam prawdziwego bzika na punkcie reklamy. Nie mówię tu o byle jakich  zwykłych reklamach, które atakują nas każdego dnia, o każdej porze i uprzykrzają nam życie. Chodzi mi o te niezwykłe, tworzone z pasją. To właśnie im poświęciłam sporo czasu, by napisać pracę "Reklama Kreatywna". Gdy nadarzyła się okazja przeczytania pozycji "Reklama płynie prosto z serca", nie wahałam się ani chwili, za to liczyłam na wiele! Przekonajmy się co tam ciekawego znalazłam.


Wpierw słówko o autorach. Joseph 'Joe Vitale jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem i wokalistą. Stał się znany dzięki swoim książkom, w których pisze o takich dziedzinach jak marketing i New Age Prawo Przyciągania , komunikacji, perswazji i reklamy. Był nazywany "Buddą Internetu" przez swoje połączenie duchowości i sprytu marketingowego. Jego klientami są m.in. na Czerwony Krzyż , PBS i Children Memorial Hermann Hospital. Z kolei Craig Perrine z MaverickMarketer.com jest jednym z czołowych strategów marketingu internetowego, specjalistą od marketingu bezpośredniego, cenionym wykładowcą najważniejszych seminariów branżowych. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu na polu marketingu opartego na listach dobrowolnych subskrybentów zarobił miliony dolarów dla swoich klientów — zarówno małych firm, specjalizujących się w oprogramowaniu, jak i przedsiębiorstw znajdujących się na liście Fortune 500. Craig Perrine jest współautorem wielu bestsellerów i programów szkoleniowych. Można się było spodziewać, że będą oni pisać tę książkę wspólnie, jednak Vitale był jedynie jedną z osób, z którymi Craig przeprowadził wywiad. Trochę rozczarowujące. 

"Reklama płynie prosto z serca" mają za zadanie przybliżyć czytelnikowi, czy jest i jak działa natchniony marketing. Czym więc jest? Natchniony marketing cechuje autentyzm. Rodzi się z pasji i serca, dzięki czemu przychodzi nam łatwo i jest skutecznym narzędziem. Wszystko w myśl tego, że jeśli robisz coś sprawia Ci przyjemność, to wywoła większe emocje u odbiorcy. Wymuszone działania również mogą przynieść rezultat, jednak nie przyjemność, zaś działanie wynikające z pasji zagwarantuje sukces. W swojej książce Perrine Craing rozmawia z wieloma osobami, które wykorzystały natchniony marketing, a powodzenie ich przedsięwzięć przewyższyło oczekiwania. 

"Reklama płynie prosto z serca" jest stworzona jako zbiór wywiadów, które przeprowadził Craing. Na każdy rozdział przypada nowa osoba. W sumie jest ich czternaście, lecz najbardziej spodobała mi się rozmowa z Lisą Coltman, która opowiadała o swoich początkach z biżuterią wytwarzaną ze szkła dichroicznego. Ta historia jest naprawdę inspirująca. Każdy rozdział jest również opatrzony podsumowaniem najważniejszych wniosków. Rozmowy są prowadzone w sposób bardzo ogólny i nie zawierają wielu konkretów, a na to niestety liczyłam. Nie do końca podobają mi się uogólnienia, które zasłaniają właściwe działania, jakie podejmowali do osiągnięcia celów. Nie oszukujmy się książka jest przeznaczona dla ludzi, którzy pragną odnieść sukces, a nie samodoskonalić. Teoretycznie jedno nie przeszkadza drugiemu, jeśli oba warunki zostają spełnione. Przyszli biznesmeni, ludzie sukcesu, czy marketingowcy chcieliby czytając poznawać szczegółowy plan działania, a w zamian dostali wskazówki nie do końca na temat.

Ogólnie książka może się okazać strzałem w dziesiątkę, dla osób poszukujących inspiracji, czy własnego stylu w prowadzeniu biznesu. Jednak dla tych, którzy liczą na bezcenne rady, jak konkretnie osiągnąć sukces, ta pozycja może okazać się nie do końca trafiona. 
Ocena: -3/6
~~~~
Za egz. recenzencki dziękuję

Autor: Vitale Joe, Perrine Craig
Wydawca: One Press
Data wydania: 2009
Liczba stron: 264
" Wszystko, co robisz z sercem, z przekonaniem, że jest właściwe, daje stukrotnie większe korzyści niż działania wykonywane z przyzwyczajenia lub chęci zysku.Przesłanie tej książki można streścić w powyższym zdaniu. Myślisz, że to banał? Nieprawda! Wystarczy, że postarasz się odszukać w pamięci dzień, w którym ostatni raz zdarzyło Ci się iść do pracy z podobną myślą. Kiedy tworzyłeś ofertę handlową z pasji, a nie chęci szybkiego zarobku? Odpowiedz sobie na pytanie, czy kochasz swoją pracę, a pieniądze są tylko dodatkowym bonusem, czy raczej kochasz pieniądze, a pracę traktujesz jak najnudniejszy sposób na ich zdobywanie?"

Prześlij komentarz

7 Komentarze

 1. Lubię dowiadywać się o reklamie, ale niekoniecznie z książek, bo drażnią mnie właśnie uogólnienia albo bombardowanie faktami. Prędzej sięgam po artykuły o wpływie mediów itd. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozycja raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam nadzieję, że ta pozycja będzie bardzo pomocna dla laików w tej dziedzinie. Szkoda, że nie okazała się wystarczająco dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam taką nadzieję, jednak okazała się płonna ;C

   Usuń
 4. Wbrew pozorom, musi to być bardzo życiowa książka. Choć z drugiej strony, bądź co bądź, jest to lektura specjalistyczna, więc i nie dla każdego. Nie wiem czy się skuszę w takim razie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szału widać nie robi, mimo tego kiedyś do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń