Gosiarella o Crowdfundingu

Regularna publikacja Gosiarellowych przemyśleń kompletnie mi nie wychodzi. Szczerze powiedziawszy, nie zawsze mam do powiedzenia coś wartego uwagi, a marnowanie waszego czasu nie wydaje mi się właściwe. Dlatego piątkowa Gosiarellowa prywata będzie Was dopadać z zaskoczenia. Musicie być czujni! Musicie się spodziewać niespodziewanego! Chociaż właściwie niczego nie musicie, bo nawet jak coś przegapicie to tam na górze (poniżej banera) w uroczym różowym menu jest taka zakładeczka "Spis treści", która po rozwinięciu pozwala kliknąć na "Gosiarellowe przemyślenia", a wtedy wszystkie posty z tego cyklu macie, jak na dłoni. Także nic nie musicie, ale wszystko możecie!
 To może ja już skończę ogłoszenia parafialne i zajmę się konkretnym tematem, czyli Crowdfundingiem. Swoją drogą: serio? Czy nasz język umiera? Słowotwórstwo wyzionęło ducha, gdy Gosiarella nie patrzyła? Ja się nie godzę! Dobrym terminem byłoby tu "Finansowanie społecznościowe", choć nazwa nie jest zbyt chwytliwa (z braku laku dobry kit). 

Czym jest Crowdfunding finansowanie społecznościowe? Przejrzałam kilka definicji i stwierdziłam, że wyjaśnienie umieszczone na stronie Cowdfunding.pl najbardziej przypadło mi do gustu: 
"Finansowanie społecznościowe to źródło kapitału dostarczanego przez szeroką społeczność wirtualną, która chce wesprzeć kreatywnego pomysłodawcę.". 
Sposób działania finansowania społecznego Gosiarella przedstawi na przykładzie konkretnego projektu, który został mi podesłany przez Krzysztofa Bieleckiego (info). Mamy tutaj autora (w tym przypadku jest to Bielecki), który wpada na pomysł wydania nowej książki. Ma już dla niej tytuł: "I nagle wszystko się kończy". Wie, że będzie się składać z 23 opowiadań. Teraz potrzebuje pieniędzy na wydanie książki. W tym celu stworzył projekt na stronie wspieram.to (link do projektu). Na stronie można znaleźć wszystkie istotne informacje na temat projektu oraz aktualne statystyki, jak np. ile pieniędzy zostało zebranych, ile osób wspiera finansowo ten pomysł, czy też ile dni zostało do jego zakończenia. Gosiarella uważa, że to fajnie, że czytelnicy mogą mieć wpływ na to, czy dana książka zostanie wydana. Już nie tylko wydawcy mają prawo głosu! Nie myślcie sobie, że satysfakcja z pomocy w wydaniu danej pozycji to wszystko, co dostaniecie. W przypadku crowdfundingu finansowania społecznościowego, zawsze dostajecie coś za swoje wsparcie. Krzysztof Bielecki wymyślił 12 pakietów wdzięcznościowych, dla wspierających go osób. Ok, ok, pierwszy z nich to dobra Karma, ale cała reszta jest w miarę namacalna, a na pewno atrakcyjna. 
W tym momencie książka "I nagle wszystko się kończy" ma przed sobą dwie opcje. Jedną z nich jej jej wydanie, lecz warunkiem jest zebranie minimum 3ooo zł. Jeśli jednak w ciągu najbliższych 47 dni, kwota nie zostanie osiągnięta, pieniądze wrócą do swoich właścicieli, a projekt upadnie. Na zakończenie przykładu zostawiam Wam link do projektu, a nuż ktoś będzie chciał go wesprzeć. 

Podsumowując dzięki finansowaniu społecznościowemu czytelnicy mają większy wpływ na to, czy książka zostanie wydana. Gosiarella marzy, by ktoś wrzucił projekt wydania 2 i 3 tomów serii, które kocha, a które wydawnictwom nie opłaca się wydawać! Oczywiście nie tylko książki mają szansę zaistnieć, dzięki crowdfundingu takiej formie finansowania. Przykładowo w Stanach, dzięki wsparciu fanów, którzy przekazali łącznie 5 702 153 $, ruszyła produkcja pełnometrażowego filmu o przygodach Veronici Mars! Dzięki amerykańskiej publiczność film trafi do kin w przyszłym roku. Z polskich udanych i ciekawych akcji, zwróciłam szczególną uwagę na Tequila Project [Link], które jest wspólnym przedsięwzięciem wydawnictwa Dobre Historie i czasopisma „Coś na Progu”. Przyznam, że gdy już kiedyś skończę pisać własną książkę i żadne wydawnictwo nie będzie chciało mi jej wydać, sama pomyślę o finansowym wsparciu społecznościowym. Ciekawe, czy ktoś by się zlitował nad biedną blogerką? 
Gosiarella
Jakie jest wasze zdanie na temat finansowania społecznościowego?