Looking For Anything Specific?

Header Ads

Jaś i Małgosia zagubieni w filmie

Filmy o Jasiu i Małgosi

Baśń o Jasiu i Małgosi - dwójce dzieciaków zagubionych w lesie i obżerających się cukierkami, jakby było Halloween to bardzo popularna historia, którą zna każde dziecko. Chociaż Disney ich olał. Osobiście dla mnie są oni antagonistami biorąc pod uwagę prawdziwą historię tej baśni oraz fakt, że zazwyczaj bronię tzw. czarne charaktery. Filmowcy mają jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Wolą przedstawiać ich jako zabłąkane, biedne dzieciaczki zasługujące na happy end (aż słabo się człowiekowi robi).

Pierwsze przełożenie tej baśni na taśmę filmową miało miejsce w 1924 roku, gdy Austriacy stworzyli niemy film "Hänsel und Gretel", jednak pozwólcie, że nie będę Wam opisywała filmów starszych ode mnie, bo ciężko je dorwać, a jeszcze ciężej nie palnąć sobie przy tym w łeb (wybaczcie, ale ostatnio mam przesyt i nie mogę chwilowo oglądać starych produkcji). 


Jaś i Małgosia (2002)
To, że tam jest różowo to nie znaczy, że mam coś z tym wspólnego!
Wbrew oryginalnej wersji Jaś i Małgosia zostali wysłani przez złą macochę (a jakże!) do lasu, który na nieszczęście dla mnie, a na szczęście dla nich okazał się całkiem przyjaznym miejscem pełnym miłych i pomocnych istotek, jak wróżka, czy troll (kto to widział, by troll był przyjazny!!). W końcu jednak trafiają do piernikowej chatki i złej czarownicy, która... no cóż... niestety nie jest to horror i nie rozpruła im flaków, by napchać im do środka cukierków i przyrządzić jak indyka. Mimo wszystko film okazał się odrobinę mniej tandetny, niż przypuszczałam.

Jaś i Małgosia / Henjelgwa Geuretel (2007)
Kapcie mają fajne.
Jestem dziś w bardzo cynicznym nastroju, więc naprawdę nie chcę wypowiadać swojego zdania na temat tej konkretnej produkcji, bo mogłoby się Wam za bardzo spodobać. W każdym razie "Henjelgwa Geuretel" to koreańska, mroczna i bardzo luźna adaptacja baśni, której głównym bohaterem jest młody Eun-Soo. Chłopak po wypadku  budzi się pośrodku lasu, gdzie znajduje go 12-letnia dziewczynka, która prowadzi go do swojego niezwykłego domu, pełnego zabawek i słodyczy. Nie bójcie się, dziewczynka nie mieszka sama - jest tam również jej rodzeństwo, z którym dzieli pewien sekret. 

Jaś i Małgosia (2012)
Szkoda, że więzienie nie jest zbudowane ze słodyczy. Wtedy mógłby wygryźć sobie drogę ucieczki. A nie! Jednak są!
Niemiecki film z serii "Najpiękniejsze baśnie braci Grimm". Początek całkiem wierny oryginałowi, ponieważ pokazali, że dzieci same się nie zgubiły, tylko zostały wypędzone przez ojca roku i jego nową żoneczkę (no dobra, to powinna być matka, jak w pierwowzorze, ale dla odmiany nie będę się czepiać szczegółów). Niestety później twórców najwyraźniej poniosła fantazja, skoro ojca ruszyło sumienie, a w dodatku dostajemy 'leśną wróżkę'.


Hansel i Gretel: Łowcy czarownic (2013)
Na chatkę z piernika to oni się już nie nabiorą.
Zdecydowanie moja ulubiona filmowa adaptacja Jasia i Małgosi, więc albo ten film jest świetny albo pozostałe tak marne, że nie stanowiły żadnej konkurencji. Dobra, droczę się, "Łowcy czarownic" są naprawdę niezłą produkcją, chociaż tyle tam oryginalnej baśni, że aż wcale. Dzieci już dawno dorosły, zmieniły się w bad assy i polują na czarownice. Ratowanie ludzi to dla nich tylko dodatek, bo najważniejsze jest kończenie ich żywota. Pisałam w True Story, że to socjopaci i nikt mi nie wierzył! Swoją drogą fani filmu mogą być zadowoleni informacją, że planowana jest serialowa kontynuacja ich przygód. 


Hansel & Gretel Get Baked (2013)

I jakby Wam przedstawić ten film? Jaś i Małgosia porządnie się upalili i walczyli z mieszkającą na przedmieściach wiedźmą hodującą specjalną mieszkankę marihuany. Jeśli klienci wypalą jej zioło to nasza współczesna wiedźma może ich zjeść, bo dzięki temu zachowuje młodość. Nie będę się zniżać do żartów o gastro fazie, bo to zbyt łatwe. Co najzabawniejsze to miał być horror. 


Once Upon a Time (2011-)

W super bajecznym serialu "Once Upon a Time" znajdzie się niemal każda bajka, więc nie mogło zabraknąć Jasia i Małgosi, choć dostali oni tylko jeden epizod w pierwszym sezonie. Jeśli jesteście ciekawi jaką historię napisali im scenarzyści obejrzyjcie odcinek dziewiąty.


[Sprawdźcie filmowe adaptacje Czerwonego Kaptura, Śnieżki oraz Pięknej i Bestii]

Ps. Oglądaliście któryś z powyższych tytułów? Który podobał Wam się najbardziej?
Ps2. Jaką baśń chcecie następnym razem?

Prześlij komentarz

0 Komentarze