Looking For Anything Specific?

Header Ads

PopHistoria: Wikingowie vs Historia

Historia Ragnara z Wikingów

"Wikingowie" mają już na swoim koncie cztery sezonu i nie można zaprzeczyć, że ten serial cieszy się niezwykłą popularnością, więc z pewnością chcielibyście wiedzieć, co z tego, co zaprezentowali twórcy było oparte na faktach, a co całkiem zmyślone. Mamy naprawdę sporo materiału, więc lepiej od razu weźmy się za prawdziwą historię Wikingów!

Mimo wielu wspaniałych, dzielnych wojowników biegających na ekranie, to niezaprzeczalnie Ragnar Lodbrok jest głównym bohaterem serialu. Warto wiedzieć, że nie jest on jedynie wytworem wyobraźni Michaela Hirsta. Co prawda wikingowie nie byli zbyt dobrzy w dokumentowaniu swoich dziejów, więc większość z tego, co Wam za moment opowiem, opiera się na skandynawskich sagach i kronikach krajów, które najechali. Zasadniczym problemem Ragnara Lodbroka jest to, że historycy wciąż się sprzeczają, czy istniał naprawdę oraz czy był on Ragnarem Lodbrokiem, czy może Ragnarem i Lodbrokiem tj. dwoma różnymi osobami, których po kilku wiekach połączono w jednego wielkiego wikinga z masą dokonań na koncie. My łaskawie założymy, że wszystkie czyny, które przypisują mu w "Sadze o Ragnarze" i Gesta Danorum, czyli średniowiecznej kronice historii Danii spisanej przez Saxo Gramatyka na przełomie XII i XIII wieku, to dokonania jednej osoby. Nie będziemy się też przejmować tym, że oba dzieła momentami są rozbieżne, ponieważ chce Wam jedynie pokazać na czym twórcy serialu opierali się przy jego tworzeniu, a co było ich wkładem własnym. 
Ragnar w serialu uważał się za potomka Odyna, ale w rzeczywistości przypisuje mu się pokrewieństwo z królem. Powiedziałabym, że to i tak całkiem spoko. Zadajmy sobie najważniejsze pytanie: Czy Ragnar łupił tam, gdzie wikingowie zazwyczaj nie łupili? W końcu serial zaczyna się od jego wielkiego marzenia, by wspólnie z kompanami grabić, gwałcić i zabijać na nowych terenach. Cóż... Ragnarowi rzeczywiście przypisuje się wiele niezrównanych bitew i podbojów. Najeżdżał Brytanię i Francję, udało mu się nawet złupić Paryż. Co prawda to nie były takie dokonania, jak jego synów, ale do nich jeszcze dojdziemy i wtedy wyjaśni się, czego dokonał Ragnar, a czego członkowie jego rodziny. Niemniej by opowiadać o potomkach, musimy najpierw poznać historię jego żon! 

Ragnar & Lagertha
Legenda o Lagertha

Źródła, które wcześniej wymieniłam wspominają o trzech żonach Ragnara, jednak podobnie jak twórcy serialu, pominiemy Thorę, by zacząć od mojej ulubionej postaci, czyli Lagerthy. Wedle legendy Lagertha była spokrewnioną z norweskim królem Siwardem, który zginął z ręki szwedzkiego króla Fro. Fro po swoim zwycięstwie postanowił oddać kobiety bliskie upadłemu królowi do burdelu. Wyobrażacie sobie tak upokorzoną Lagerthę? Ona też sobie nie wyobrażała, więc gdy tylko Ragnar przybył ze swoją armią, ta stanęła do boju. Ba! Postanowiła wyszkolić pozostałe kobiety, odziać je w męskie ubrania i dać broń, by również mogły walczyć o swoje dobro. Ragnar od razu zakochał się w dzielnej wojowniczce, która stanęła w pierwszym szeregu i walczyła równie zaciekle, jak jej towarzysze. Co ciekawe nasza dzielna bohaterka niespecjalnie była zadowolona z rychłych oświadczyn, a przynajmniej tak wnioskuję na podstawie tego, że tuż po ich przyjęciu zwabiła Ragnara do chatki, którą strzegł niedźwiedź i ogar. Ku własnemu zdziwieniu zobaczyła, że jej adorator zabił oba zwierzaki, więc nie miała wyjścia. Para doczekała się dzieci, jednak ich związek, podobnie jak w serialu zakończył się rozwodem. Wiele lat później ich losy ponownie się złączyły, bo gdy Ragnar potrzebował jej pomocy, ta zjawiła się wraz z nowym mężem, armią i okrętami. No cóż... takiej byłej żony każdy mógłby Ragnarowi pozazdrościć. Chociaż żona z niej nie najlepsza, skoro zaraz po tych wydarzeniach, doszła do wniosku, że najroztropniej dla niej będzie zamordować owego nowego męża, by samotnie rządzić swoimi włościami.


Ragnar & Aslaug
Po rozstaniu z Lagerthą, nasz wiking na jednej ze swoich licznych wypraw poznał piękną dziewczynę, która nie chciała mu zdradzić swojej prawdziwej tożsamości. Uwiodła go jej niezwykła uroda i spryt, jakim się wykazała, gdy kazał jej zjawić się przed jego obliczem: ani nagą, ani odzianą, ani wyposzczoną ani najedzoną, a przy okazji nie powinna też przychodzić sama, ale nie może jej towarzyszyć żaden człowiek. Dziewczyna test zdała uciekając się do niemal tych samych rozwiązań, co serialowa Aslaug.

Wikingowie jakie są fakty?
Taka spryciula!

W przeciwieństwie do tego, co pokazano nam w serialu, Ragnar nie zdradził Lagerthy biorąc sobie za żonę Aslaug. Skoro nienawidzimy jej odrobinę mniej, to zajmijmy się jej historią. W końcu Ragnar poznał jej pochodzenie, a rodowód to ona miała całkiem niezły. Ojcem Aslaug był Sigurd legendarny bohater nordyckiej mitologii, który zabił Fafnira tj. smoka. Matką z kolei była walkiria Brynhilda. Wiecie, walkirie były nadnaturalnymi wojowniczkami, córkami Odyna, a wśród nich jedną z najbardziej znanych była właśnie Brynhilda. Pomijając już to, że saga o romansie rodziców Aslaug jest jedną z najczęściej pojawiających się w popkulturze, to chciałabym zaznaczyć, że patrząc na drzewo genealogiczne Aslaug była wnuczką Odyna - naczelnego boga w ich mitologii! To trochę tak, jakbyśmy się dowiedzieli, że praprzodkiem naszej znajomej był nie jakiś tam Mieszko I, a Jezus.

Małżeństwo Ragnara i Aslaug miało swoje wzloty i upadki, jednak ostatecznie trzeba przyznać, że gdyby nie ono, to nie pojawiłyby się cztery dzieciaki, które dość mocno, czy też krwawo zapisały się na kartach historii. Mowa oczywiście o Ivarze Bez Kości, Halfdanie Ragnarssonie, Sigurdzie Wężoweoko oraz Ubbe Ragnarssonie. Nim jednak Wam o nim opowiem skupmy się na innym krewnym, by zachować względny porządek chronologiczny.


Rollo

W serialu Rollo jest dość niewiernym bratem Ragnara, jednak w rzeczywistości ciężko dopatrzeć się między nimi tak bliskiego pokrewieństwa, skoro nasz główny bohater zmarł przed 865 rokiem, zaś Rollo urodził się w 846 roku (według innych źródeł ok. 860 roku, niby to się nie wyklucza, ale w chwili śmierci Ragnara, Rollo miałby jedynie 19 lub 5 lat). Niemniej nie wszyscy badacze wykluczają ich pokrewieństwo, więc nie będę Wam łamać serca. Tak czy inaczej Rollo był wikingiem i brał udział w napadach na Anglię, a później był również jednym z wielu pomniejszych wodzów podczas oblężenia Paryża w 885 roku. Chyba wyjątkowo mu się tam spodobało, bo jeszcze wielokrotnie się tam zapuszczał. Udało mu się nawet opanować ziemie u ujścia Sekwany, które stały się zaczątkiem przyszłej Normandii. Oczywiście jak na wikinga przystało - nie przestał poszerzać swoich terytoriów. 

Zawsze bawiło mnie, że w serialu Rollo jest najczęściej chrzczonym wikingiem. W rzeczywistości oficjalnie przyjął chrzest w 912 roku, chociaż niewiele to dla niego zmieniło. Dalej kultywował wiarę swoich przodków nie widząc nic złego w zabieganiu o pomoc i protekcję różnych bóstw. Zresztą podobnie wyglądał jego pochówek. Gdy książę Rollo zmarł, urządzono mu chrześcijański pochówek, ale później na jego grobie zabito stu jeńców, by dzielnie mu służyli jako niewolnicy w zaświatach (w Walhalli chyba nie było niewolnictwa, bo jak oni mogliby zostać tam zaproszeni?). Zastanawiacie się co na to wszystko jego serialowa bogobojna żona, księżniczka Gisela? Otóż zupełnie nic, bo w rzeczywistości to nie ona była jego małżonką, a hrabina Poppą z Bayeux, z którą doczekał się dwójki dzieci: Adeli i swojego następcy Wilhelma I Długiego Miecza. Jeśli dobrze prześledziłam jego potomków, to wychodzi na to, że Rollo był przodkiem Henryka II Plantageneta, a co za tym idzie również Henryka VIII - ta myśl mnie bawi bardziej, niż wypadałoby. Niemniej zostawmy w spokoju potomków Rollo i zajmijmy się synami Ragnara.

Bjørn Żelaznoboki

Nie ma wątpliwości, że Bjørn Żelaznoboki był postacią historyczną. Cicho szepnę: Król Szwecji. Trzeba przyznać, że Bjørn obierając drogę kariery wzorował się na tacie - z tym, że miał większy rozmach. Drżeli przed nim zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. Chłopak złupił Francję i Hiszpanię, gdzie założył bazę wypadową na Gibraltarze i szturmem ruszył na Morze Śródziemne. Do Italii dotarł w 860 roku, gdy splądrował Pizę. Kolejnym celem był Rzym, który najpewniej nie miałby się najlepiej, gdyby nie to, że Bjørno pomylił go z Luną, której mury stanowiły pewne wyzwanie. Na szczęście na wszystko jest sposób, więc sprytny wiking użył podstępu. Kazał swoim ludziom przekazać biskupom Luny wieść, że umarł, na łożu śmierci przyjął wiarę chrześcijańską, a jego ostatnią wolą jest zostać pochowanym w poświęconej ziemi. Tak! Tę scenę pamiętacie z serialu, więc wiecie jak to się skończyło! Tylko to wcale nie było dokonanie Ragnara. Po tych wydarzeniach Bjørn wrócił do ojczyzny, gdzie mógł spokojnie żyć w dostatku jako król Szwecji.

Nie to państwo, nie ten bohater, ale scena mniej więcej się zgadza.

Niemniej saga głosi, że jego sukcesy wzbudziły zazdrość Ragnara. Fejm mu się nie zgadzał, więc nasz dzielny wiking postanowił ponownie najechać Anglię. Tylko trochę słabo się do tego zabrał, bo ruszył z bardzo malutką armią. Porażka była nieunikniona. Ragnar został  pojmany przez władcę Nortumbrii, króla Ellą, a następnie na jego rozkaz wrzucony do jamy z jadowitymi wężami, gdzie zmarł (865 rok). Co ciekawe scena ze słynną przemową "Jakże będą chrząkać warchlaki gdy usłyszą jak cierpiał stary dzik", która dotarła do synów Ragnara - ma pokrycie w legendzie. Jego proroctwo się wypełniło. Chłopaki zebrały się, by wspólnie pomścić ojca na Anglikach wycinając na plecach Elli słynnego "krwawego orła"... a później mścili się dalej na Szkotach, Walijczykach, Irlandczykach, Francuzach, Hiszpanach i Włochach. A co się będą ograniczać! Dopiero później powrócili ojczyzny, by podzielić królestwo Ragnara.

Sprawdź również PopHistoria: Reign vs historia

Pierwszym wydarzeniem, które potrafię dopasować do historycznych wydarzeń jest mający miejsce w trzecim odcinku pierwszego sezonu atak na angielski klasztor benedyktynów na wyspie Lindisfarne, z którego Ragnar zabrał Athelstana. Atak wikingów na to miejsce odbył się w 793 roku. Czwarty sezon kończy się mniej więcej, gdy dzieciaki pomściły swojego legendarnego papę, a wedle zapisków historyków Wielka Armia Pogan z Ragnarssonami na czele, zaatakowała Wschodnią Anglię w 865 roku tj. tym samym, w którym umarł Ragnar. Jeśli dobrze kalkuluję, to z tego wychodzi, że akcja ciągnie się na przełomie 73 lat. W takim razie ile miał Ragnar, gdy zaatakował Lindisfarne?! Obstawiam, że w najlepszym razie około 20 - czy to znaczy, że nasz wiking postanowił przypuścić ostatni w swoim życiu szturm na Anglię mając około 93 lat? Damn! Ci wikingowie to się dobrze trzymali! A tak całkiem poważnie ciężko jest wymagać od twórców, by trzymali się się historii, zwłaszcza gdy w grę wchodzą tak szczątkowe informacje o dziejach wikingów.

Podobało się?

Ps. Przyznajcie się, która postać z Wikingów najbardziej przypadła Wam do gustu?
Ps2. Macie życzenia odnośnie kolejnego odcinka PopHistorii? Gosiarelli marzy się druga część Reign, co Wy na to?

Prześlij komentarz

0 Komentarze