Looking For Anything Specific?

Header Ads

8 krwawych kultowych horrorów, czyli slasher na Halloween!


Halloween jest dobrą wymówką do obejrzenia starych, kultowych slasherów (jeśli nie wiesz czym jest slasher sprawdź!). W końcu nie ma to, jak oglądanie w najstraszniejszą noc roku krwawych rzezi urządzanych przez psychopatycznych morderców. Dlatego, jeśli szukacie odpowiedniego horroru na Halloween, czeka na Was lista 8 tytułów, które najbardziej zapisały się w naszej popkulturze. Bawcie się dobrze!Trylogia Krzyk

Fabuła jest pozornie bardzo prosta:  Na peryferiach małego miasteczka Woodsboro grasuje morderca. Przebrany w czarną pelerynę, twarz zasłaniający białą maską dzwoni do swoich ofiar, pytając o ich ulubiony horror, a po małym psychicznym znęcaniu się, zaczyna biegać za nimi z nożem by pooglądać sobie ich wnętrze. Szczególnego bzika ma na punkcie Sidney Prescott (Neve Campbell), ale nie przeszkadza mu to w zabijaniu każdego w zasięgu swojego noża.

"Krzyk" stworzony przez Wesa Cravena jest moim ulubionym horrorem. To najbardziej epicki slasher, który wykreował jednego z najbardziej charakterystycznych morderców - Ghostfece'a i dzięki temu mocno zakorzenił się w popkulturze. Doczekał się trzech kontynuacji, wielu parodii, a także serialowego remake'u.

Koszmar z ulicy Wiązów

Głównym bohaterem serii jest Freddy Krueger, demon z poparzoną twarzą. Niegdyś Freddy był jedynie psychopatycznym mordercą dzieci, jednak za swoje czyny został spalony żywcem. Po wielu latach znalazł jednak drogę, by dalej zabijać. Zakrada się do snów nastoletnich dzieci swych zabójców i tam zabija naprawdę wykorzystując ich lęki.

Do tej pory wypuszczono dziewięć filmów z udziałem Freddy'ego Kruegera. Bez wątpienia film jest jedną z jednym najbardziej rozpoznawalnych horrorów, a Freddy najbardziej rozpoznawalnym fikcyjnym mordercom wszech czasów. Scena, w której po raz pierwszy pojawił się na ekranie zajęła dziesiąte miejsce w plebiscycie na najbardziej przerażającą filmową scenę ever, dlatego jeśli strach Wam nie przeszkodzi, to powinniście poznać tę serię lub przejść przez nią ponownie.

Piątek 13-go

Dawno, dawno temu mały chłopiec imieniem Jason Voorhees utonął w jeziorze Crystal Lake. Niedługo później dwoje opiekunów znajdującego się tam letniego obozu zostało zamordowanych przez nieznanego sprawcę, co ostatecznie za zamknięcie obozu. Po kilku latach grupa nastolatków postanawia spędzić lato nad Crystal Lake i to był ich największy błąd, bo wszyscy, którzy pojawią się w tej okolicy muszą umrzeć. Ktoś z rodziny Voorhees ich dopadnie. W całej oryginalnej serii życie tracą 183 osoby. Powiedziałabym, że to całkiem sporo i już dawno powinno się ogrodzić teren wokół jeziora murem.

"Friday the 13th" to kolejny prawdziwy klasyk slasherów, który rozpoczął  jedną z najdłuższych serii filmów w historii kina. Jeśli się nie mylę aktualnie mamy 12 filmów, trzy sezonowy serial i parę komiksów. Maczeta, hokejowa maska i żądza krwi zapewniły Jasonowi również pojawienie się w grze Mortal Kombat X.

Teksańska masakra piłą mechaniczną

Naszym głównym boogeyman killer jest tu Leatherface - jeden z najbardziej bestialskich  psychopatycznych morderców, który był wzorowany na rzeczywistym seryjnym zabójcy, Edzie Geinie. Leatherface swój przydomek zawdzięcza skórzanej masce wykonanej ze skóry swoich ofiar. Do tej pory powstało o nim siedem filmów i w chyba każdym z nich fabuła wygląda tak samo: gdy ktoś zabłądzi i pojawi się w zamieszkiwanej przez niego małej teksańskiej prowincji, to Leatherface będzie go gonił z odpaloną piłą mechaniczną.

Laleczka Chucky

Uproszczając "Laleczka Chucky" to "Toy Story" w wersji horror. Nawet w obu przypadkach właściciel ożywającej zabawki nazywa się Andy. Tylko w tym przypadku Chucky budzi się do życia, ponieważ w zabawkę wstąpiła bowiem dusza zmarłego seryjnego mordercy. Dotąd powstało pięć sequeli: Powrót laleczki Chucky (1990), Laleczka Chucky 3 (1991), Narzeczona laleczki Chucky (1998), Laleczka Chucky: Następne pokolenie (2004) i Klątwa laleczki Chucky (2013).

Halloween

Państwo Myers po powrocie do domu znajdują swojego sześcioletniego synka Michael w zakrwawionym halloweenowym, trzymającego noż w ręce. Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że tuż obok malca na podłodze leżała jego starsza siostra. Zaszlachtowana owym nożem. Michael zostaje wysłany do szpitala psychiatrycznego w Smith's Grove, jednak po piętnastu latach ucieka, by znaleźć drugą siostrę. 

Do dziś nakręcono dziesięć filmów z serii, w tym dwa remaki. A z ciekawostek warto wspomnieć, że scena, w której Myers pojawia się za plecami Jamie zajęła siódme miejsce w plebiscycie na najbardziej przerażającą filmową scenę wszech czasów, a w 2006 roku "Halloween" został zaciągnięty na listę National Film Registry (lista filmowego dziedzictwo kulturowego USA) przez Amerykańską Bibliotekę Kongresu.


Grupa nastolatków potrąca samochodem człowieka. Po roku od tego zdarzenia otrzymują wiadomość, że ktoś wie, co zrobili, a następnie rozpoczyna się krwawa vendetta. Chciałabym móc napisać, że "Koszmar minionego lata" nie miał wpływu na popkulturę, a słynny liścik nie stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych scen slasherów niejednokrotnie wykorzystywaną w parodiach. Naprawdę chciałabym móc temu zaprzeczyć, ale nie mogę. Film odcisnął swoje piętno na kinematografii. Dawno, dawno temu sama uważałam go za świetny horror, jednak po obejrzeniu "Koszmaru minionego lata" po latach,  mam ochotę spalić każdą istniejącą kopię tego filmu!

Ulice strachu

Ta seria slasherów wykorzystała legendy miejskie. Wszystko zaczyna się, gdy grupa studentów omawia na zajęciach owe legend, rozważając czy są prawdziwe oraz kto i dlaczego je wymyślił. Niedługo później pojawia się tajemniczy psychopatyczny morderca, który postanawia wcielić w życie miejskie legendy. Okey, przyznaję, że tego jednego jeszcze nie oglądałam, więc nie mogę opowiedzieć Wam o nim nic więcej, ale od czego jest Halloween!


Ps. Oglądaliście coś z powyższej listy? Jeśli tak, to co szczególnie polecacie?
Ps2. A może planujecie obejrzeć coś innego w najstraszniejszą noc roku?

Prześlij komentarz

0 Komentarze