Katarzyna Berenika Miszczuk

"Moda Na Autora" jest wyzwaniem mającym na celu przedstawienie zdolnych polskich pisarzy. Polega na stworzeniu notki przybliżającej autora, którego książki lubicie czytać.


Katarzyna Berenika Miszczuk

Urodzona 02.09.1988. Przyszła lekarka, studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Debiutancką powieść Wilk napisała w wieku piętnastu lat, a wydała trzy lata później (2006). W 2009 roku ukazała się kontynuacja tej książki - Wilczyca. Została za nią nominowana do Nagrody Nautilus, przyznawanej przez czytelników w corocznym plebiscycie na najlepszy polski utwór literacki z gatunku fantastyki. Wilczyca zdobyła w nim piąte miejsce. W wydawnictwie W.A.B. autorka opublikowała trylogię, której główną bohaterką jest Wiktoria Biankowska,  "Ja, diablica" (2010), "Ja, anielica" (2011) oraz "Ja, potępiona" (2012), czyli szalona trylogia przygód pewnej byłej diablicy, a niedoszłej anielicy. Katarzyna Berenika Miszczuk już od dziecka wymyślała i zapisywała różne historie. Fascynuje ją historia Starożytnego Egiptu. Lubi podróże, również dużo czyta oraz gra na gitarze.  Autorka posługuje się lekkim językiem, swobodnie balansując na pograniczu różnych stylów - od romansu po horror, a środowisko, które opisuje, doskonale zna z własnego doświadczenia.

Poza krótką notką biograficzną ciężko znaleźć o niej więcej informacji. Co zapewne zmieni się, gdy powstanie ekranizacja "Ja, diablicy". W marcu wydawnictwo W.A.B. ogłosiło:

„Alvernia Studios – największa i najnowocześniejsza wytwórnia filmowa w Polsce – kupiła prawa do ekranizacji powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk „Ja, diablica” Wydawnictwa W.A.B.
[...] Alvernia Studios ma już na koncie produkcje w podobnym stylu. Wytwórnia była m.in. koproducentem hollywoodzkiej komedii fantastycznej „Vamps” w reżyserii Amy Heckerling, opowiadającej o miłosnych perypetiach wampirów w Nowym Jorku. W rolach głównych wystąpiły Sigourney Weaver oraz Alicia Silverstone.” 

Gosiarella z Katarzyną Miszczuk 2012
Zdecydowanie jest moją ulubioną polską pisarką. Po części dlatego, że jest moją rówieśniczką, której udało się spełnić jedno z moich marzeń: napisać rewelacyjną i zabawną książkę fantasy. Pierwszym kontaktem z jej twórczością była lektura "Ja, diablicy", która zdecydowanie urzekła mnie swoim humorem, wspaniałymi bohaterami i niezwykłą wizją piekła. Książka dosłownie mnie poraziła, zwłaszcza, że wówczas nie byłam zbyt przychylna polskiej literaturze. Można powiedzieć, że autorka w pewien sposób przyczyniła się do zmiany mojego nastawienia, za co ogromnie jej dziękuję! Udało mi się również spotkać się z nią na ostatnich Targach Książki w Krakowie.

Wczoraj na Facebookowym fanpage'u autorki pojawiła się również informacja:
"Powieść grozy wreszcie ukończona! :D Przez egzaminy na ostatnim roku studiów zupełnie nie miałam czasu, żeby ją pisać. Wysyłam powieść do wydawnictwa. Trzymajcie kciuki, żeby spodobała się recenzentom! :)"

Żałuję, że nie należę do tych wybrańców, którzy dostaną książkę w pierwszej kolejności, ale z pewnością prędzej czy później jej recenzja tutaj zagości! Tymczasem zapraszam do zapoznania się z Gosiarellowymi recenzjami książek już wydanymi:

        Ja, diablica      |     Ja, Anielica    |   Ja, Potępiona