Suuuper Książki


Zdecydowanie łatwiej wymienić książki, których głównym elementem są supermoca, niż filmy, ponieważ tych pierwszych jest znacznie mniej. Oczywiście nie chcę w to wliczać komiksów, bo już same tytuły wydane przez Marvela zajęłyby zbyt dużo blogowej przestrzeni. W poniższym zestawieniu przemieszam dobre powieści, z tymi złymi, jak i z tymi, których jeszcze nie czytałam. Jeśli coś pominę, dajcie znać to z chęcią dopiszę!Sean Howe - Niezwykła historia Marvel Comics 

Wstrzymam się na razie z wygłaszanie opinii na jej temat (planuję poświęcić jej osobny tekst), jednak cicho napomknę, że jest warta uwagi. Pokazuje kulisy powstawania firmy odpowiedzialnej za stworzenie ikon popkultury, w tym między innymi X-menów, Hulka, Iron mana, czy Spidermana. 
Wiecie co mnie uderzyło, gdy pierwszy raz wzięłam ją do ręki? Nie ma w niej obrazków. Dziwnie się człowiek czuje, gdy książka o komiksach nie ma obrazków. To trochę wbrew naturze, ale z drugiej strony pomyślcie tylko ile tam jest treści!

Johan Unenge - Supermoce. Liczne rady i wskazania do ich używaniaNie miałam przyjemności czytać, ale mam ochotę to zmienić. Skoro to książka dla dzieci to powinno mi się to udać pod przykrywką kupienia książki dla chrześniaka. W końcu niech od dziecka uczy się jakie supermoce może mieć do wyboru oraz w jaki sposób one działają. 


Jus Accardo - Dotyk

Na początku postać Kale'a i zarys fabuły kojarzył mi się z serialem Kyle XY (2006-2009), opowiadającym historie nastoletniego chłopaka, który budzi się nagi w lesie, nie pamiętając niczego, a w dodatku całkowicie bezbronnego i nie mającego pojęcia o otaczającym go świecie. On również posiadał niezwykłe zdolności i groziło mu niebezpieczeństwo ze strony złej korporacji. Później jednak fabuła i moje skojarzenia zaczęły kierować się w stronę innego serialu, a mianowicie Heroes (2006-2010), którego bohaterami są ludzie obdarzeni niezwykłymi zdolnościami. W serialu pojawia się Firma, której zdaniem jest chwytanie i monitorowanie osób z mocami. Dodatkowym podobieństwem jest tutaj postać Noah Benneta i jego córki Claire, którzy w Heroesach odgrywają podobną rolę, jak pan Cross i Dez. W obu przypadkach pojawia się także motyw walki pomiędzy obdarzonymi specjalnymi zdolnościami ludzi działającymi z pełnomocnictwa korporacji lub przeciwko niej. Przez te podobieństwa nie mogę napisać, że "Dotyk" jest historią innowacyjną, czy świeżą, jednak ciężko przedstawić temat ludzi obdarzonych nadprzyrodzoną mocą na nowo, nie powielając żadnych wykorzystanych wcześniej schematów.

Kady Cross - Dziewczyna w stalowym gorsecie 

Miało być skrzyżowanie epoki wiktoriańskiej z X-menami, a wyszło jak zawsze. Owszem epoka wiktoriańska jest, ale w wersji steampunku. Co się zaś tyczy X-menów to jestem przekonana, że osoba odpowiedzialna za to porównanie, nie miała z X-menami większego kontaktu, bo to zupełnie nie ten klimat. To bardziej jakiś kulawy paranormalny trójkąt miłosny. To by było na tyle, jeśli chodzi o rzetelne hasła reklamowe. Jeśli mam być szczera to już po pierwszych 20 stronach, nie chciało mi się jej czytać. Nie znalazłam w tym żadnej przyjemności. Stanowczo odradzam!
Jakub Ćwiek - Dreszcz

Polska też ma swojego superbohatera. Może nie nosi on obowiązkowego mundurka z gaciami, ani nie jest zbyt ułożony i brak mu heroicznej postawy , jednak jest nasz własny! Rysiek "Zwierzu" Zwierzchowski mieszka na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Jest kwintesencją wyrażenia "sex drugs and rock n’roll". Pewnego dnia dostaje piorunem, co działa jak ugryzienie zmutowanego pająka tj. daje mu super moc. W między czasie Polska dorobiła się również trzech super złoczyńców w postaci mimów siejących śmierć na Krakowskim Rynku.
"Dreszcz" jest dobrą, niestandardową książką obfitującą w wulgaryzmy i pokazującą w tle naszą rodzimą szarą, spaczoną rzeczywistość, a przy tym daje nam herosa z blantem w ręce.


Richard Paul Evans - Michael Vey Więzień Celi 25


Tym razem trafił nam się 14-letni bohater z zespołem Tourette'a. Nastolatek ukrywa swój niezwykły dar, jakim jest zdolność rażenia prądem. Pojawia się również piękna dziewczyna posiadająca pewne zdolności związane z elektrycznością. Oboje łączą siły z nastoletnim geniuszem Ostinem by dowiedzieć się skąd one pochodzą. Akcja utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, fabuła nie jest innowacyjna i niestety nie wiele w książce mnie zaskoczyło, ale z pewnością jest ciekawa.


Robin Bridges - Nadciąga burza

Nad umieszczenie m tutaj tego tytułu odrobinę się wahałam. Po części dlatego, że rozważałam wrzucenie jej do listy zombie. Powodem tego wahania była moc Kateriny, która objawia się przywracaniem martwych do życia. Już wszystko jasne? Ok. Dodam jeszcze, że w "Nadciąga burza" znajdziemy liczne bale dworskie, istoty z innego świata, magię, amulety i intrygi. Przyznam, że pod względem paranormalnym jest tutaj niezłe zamieszanie, w którym łatwo się pogubić. Mimo wszystko książkę wspominam pozytywnie i jestem zaskoczona, że Fabryka Słów nie pokusiła się o wydanie jej kontynuacji.


Tahereh Mafi - Dotyk Julii

Teoretycznie to miała być antyutopia czy coś w tym stylu. Muszę przyznać, że nie bardzo to wyszło, ale za to mamy troszkę super mocy. Dotyk Julii zabija i na razie tyle powinniście wiedzieć, chociaż nie mogę się powstrzymać przed brzydkim spoilerowaniem, więc dodam, że później pojawia się znacznie więcej super uzdolnionych osób. Nie czytałam jeszcze kolejnych tomów, jednak czuję tu X-menów w antyutopijnym świecie. Dodatkowym plusem jest Warner - tyran, socjopata, którego uwielbiam!

Iara dorzuca:
Obrońca nocy – Agnieszka Lingas-Łoniewska
Cienie nocy - Nora Roberts
Mara Dyer. Tajemnica - Michelle Hodkin
Gone - Michael Grant
Łza - Lauren Kate

Ana dorzuciła serię ,,Lux" Jennifer L. Armentrout


Ps. Znacie inne książki, które można byłoby dodać do listy książek z super mocami na pierwszym planie? Piszcie!
Ps2. Jeśli znacie któryś z powyższych tytułów (jestem przekonana, że tak jest) to dajcie znać co o nich myślicie.
Ps3. Niebawem pojawi się filmowa odsłona superbohaterów.