5 powodów by wybrać się na Krakowskie Targi Książki


Coroczną tradycją stało się pisanie o Krakowskich Targach Książki. Osobiście nie wyobrażam sobie je odpuścić, a przez to dziś postanowiłam przekonać do udziału w nich osoby, które nie są do końca zdecydowane. Poniżej przedstawiam 5 punktów, które powinny Was przekonać, a na dokładkę dorzucam link pokazujący, jak było rok temu. 

1. Dużo książków
Tak to już jest, że w czasie Targów Książkowych wszędzie walają się książki. Niby nic zaskakującego, jednak widok tych wszystkich zebranych wspaniałości w jednym miejscu aż cieszy oczy. Wyobraźcie sobie (lub przypomnijcie) całą masę cudownych okładek, które spoglądają na Was z każdego możliwego zakątka hal targowych. Zapach papierowych książeczek przywiezionych prosto z drukarni, który wypełnia całe pomieszczenie. I te ceny! W końcu wydawcy muszą zaoferować korzystne zniżki by przyciągnąć oczarowanych czytelników (i ich napchane portfele) do swojego stoiska.

2. Wymiany książkowe
Z pewnością macie na półkach zbędne książki i chcielibyście je wymienić na inne, których jeszcze nie przeczytaliście? Pewnie tak, dlatego w czasie trwania Targów są organizowane trzy różne akcje wymiankowe. 
Numer 1 organizowana przez Lubimyczytac.pl, której zasady pewnie znacie, ale dla przypomnienia podpowiem, że wymieniacie swoją niepotrzebną książkę na książkę innego uczestnika akcji. Limit to 5 książków, a termin: niedziela 26 października, 14.00- 17.00, sala Budapeszt C. 
Numer 2 to drugie życie książki, które najprawdopodobniej także kojarzycie. Wybieracie od 1 do 10 książek, których chcecie się pozbyć i przynosicie je na Targi (od czwartku do niedzieli na stanowisko D46) 
Trójeczka jest moim skromnym zdaniem kompletnie nie korzystna, ale wypada o niej wspomnieć. Chodzi oczywiście o niezrozumiały dla mnie pomysł "Książka za książkę", która wcale nie działa na zasadzie książka za książkę, ale książka za kupon zniżkowy (brawa dla osoby odpowiedzialnej za nazwę!) i ebooka. Osobiście wolę oddawać książki w akcjach charytatywnych lub do bibliotek, ale co kto lubi.

3. Pisarze
To już trzeci punkt, który sprawi, że będziecie chodzić po Targach obładowani, jak wielbłądy. Tym razem zapakujcie swoje książki i ustawcie się grzecznie w kolejce do swoich ulubionych autorów po autografy i dedykacje i zdjęcia i co tam Wam przyjdzie do głowy. Oczywiście musicie liczyć się z tym, że na Targach spotkacie głównie Polskich pisarzy i to nie wszystkich, bo wciąż ubolewam nad brakiem Ćwieka i Miszczuk. Zastanawia mnie także, dlaczego nie ma innych popularnych pisarzy, ale to już inna kwestia. Natomiast muszę pochwalić wydawnictwa Dreams i Otwarte, którym udało się zciągnąć Leonardo Patrignani (autora Wszechświatów) oraz C.J. Daugherty (autorkę m.in. Wybranych), których dorwanie jest moim Targowym priorytetem.

4. Blogerzy 
Dowód A
Oto punkt, na który czekam najbardziej! Targi Książki zawsze dają możliwość spotkania blogerów. Czasami trafia się na nich przy stoiskach (choć rozpoznanie ich nie jest już takie łatwe -> ubiegłoroczna mini ściąga) lub na spotkaniach. W tym roku warto zahaczyć o dwa.  Od 13:00 do 14:00 w sali Wiedeń A odbędzie się Zjazd blogerów książkowych organizowany przez Duże Ka i granice.pl. Jakoś nigdy nie znalazłam czasu by się na takim pojawić, więc będzie to mój debiut. Trochę inaczej wygląda sprawa z PoTargowym Spotkaniem Blogerów, na którym jestem stałym bywalcem i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj, więc grzecznie dajcie znać kto się pojawi w sobotę około 16 w Kolanku na Kazimierzu. 

5. Gosiarella
Zdecydowanie najważniejszy punkt programu (spróbujcie tylko zaprzeczyć to wezmę widły)! W ubiegłym roku nawet siostry Boleyn podeszły zrobić sobie zdjęcie (patrz: dowód A). Gosiarella będzie spacerować sobie po Targach z blogerską obstawą, która jest prawie tak fajna, jak sama Gosiarella. Także tego... jeśli spotkacie gdzieś Gosiarellę to podejdźcie i pogadajcie, bo bardzo chętnie poznam Was osobiście! 


Ps. Kogo z Was uda mi się spotkać na Targach?