Looking For Anything Specific?

Header Ads

Co czytają księżniczki Disneya?


[Wpis gościnny - głos przejęła Martha Oakiss]
Książkoholicy są wśród nas. Czają się za każdym rogiem. Nigdy nie wiesz, czy pani siedząca obok Ciebie w autobusie nie wyciągnie za chwilę z torby 50 twarzy Greya.
Nie tylko w tym świecie czyta się książki. W bajkach Disney’a, które tak dobrze znamy, również czyta się różnorodne powieści i poradniki. Uwierzcie mi, gdyby nie to, że poszczególne postaci zaznajomiły się z danymi lekturami, ich historie zakończyłyby się zupełnie inaczej. Książki zmieniają ludzi! Trochę boli, że twórcy zazwyczaj wycinają sceny, w których księżniczki Disney’a zaszywają się w kącie i zaczytują w powieści, ale Martha nie byłaby sobą, gdyby specjalnie dla Was, nie dokopała się do niepublikowanych nigdzie wcześniej materiałów.


Kopciuszek

Mogę Wam zdradzić, że Kopciuszek, jeszcze do niedawna, nie chciał i nie umiał sprzątać. Zaczynała od mycia okien językiem i zamiatania drugą stroną miotły. Wszakże wytworne i dystyngowane siostry wraz z macochą trzymały się z dala od środków czystości i nie potrafiły wyprowadzić jej z błędu. Na szczęście Cinderella dorwała na targu, po promocyjnej cenie Magię Sprzątania Marie Kondo. Po tym nie dość, że czyściła wszystko rewelacyjnie (łącznie z segregowaniem grochu i maku), to jeszcze nauczyła się czerpać z tego satysfakcję i radość.


Śpiąca Królewna

To kolejna bajka, której twórcy chcą wpuścić nas w maliny poprzez wycięcie odpowiednich scen. Prawda jest taka, że Śpiąca Królewna nie spała cały czas. Ona naprawdę często się budziła. Pod poduszką ukrywała sennik i za każdym razem, po otwarciu oczu, sprawdzała sens swojego snu. Co więcej, często go kartkowała i chciała, by przyśniło jej się coś konkretnego – istniała szansa, że wróżba się wypełni. Od czasu do czasu podczytywała więc  Świadomy sen. Ćwiczenia poskutkowały, bo wreszcie sen się spełnił i pojawił się wymarzony książę.


Mała Syrenka

Arielka wiele razy zapuszczała się na nieznane tereny, do jaskiń czy wraków statków. W jednym z takich miejsc odnalazła powieść Percy Jackson. Jakież było jej zdziwienie, że nie tylko ona ma ojca panującego nad wodami. Tak bardzo chciała poznać Percy’ego, tak cieszyła się, że ktoś ją zrozumie. To właśnie wtedy po raz pierwszy zainteresowała się ludzkimi stworzeniami. To właśnie wtedy zaczęła marzyć o własnych nogach – i wiemy, do czego to doprowadziło.


Królewna Śnieżka

Myślicie, że ta delikatna Śnieżka w mig zaprzyjaźniła się z całą zgrają krasnoludków? Ha! Dobre żarty! Dziewczyna tak naprawdę, jeszcze zanim ruszyły zdjęcia do filmu, całe wieczory spędzała nad powieścią Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Tylko dzięki temu udało się jej zrozumieć siódemkę mężczyzn z kompleksem wyższości, nauczyła się z nimi rozmawiać i udało jej się przetrwać w oczekiwaniu na swego księcia z bajki.


Piękna i Bestia
Pamiętacie, że na końcu tej historii Bestia zmienia się w przystojnego mężczyznę? Cóż, nikt się wcześniej nie spodziewał, że magia się uaktywni. Nikt nie oczekiwał takiego zjawiska. Wśród niewykorzystanych w filmie scen widzimy fragmenty, gdy Bella czyta Tajniki Makijażu Red Lipstick Monster. Nie miała dostępu do YouTube, więc musiała zadowolić się książkową wersją poradnika wizażysty. Trenowała na Bestii różne kreski eyelinerem, testowała kolory szminek pasujące do jego ciepłej karnacji – z marnym skutkiem. Całe szczęście, że magia jednak się ujawniła.


Jak widzicie, bajki Disney’a nie są takie, jak myśleliście. A dokładniej – nie byłyby takie, jak je dziś oglądamy, gdyby nie książki. Morał? Puenta? Rada? Czytajcie książki! Bo źle skończycie.
~~~~
Muszę Marcie przyznać, że sama nie wpadłabym na to, że disneyowskie księżniczki czytają książki (poza Bellą oczywiście), więc duże brawa za wnikliwą obserwację! Sprawdźcie jej bloga Secret Book oraz kanał na YouTube, by zobaczyć czym jeszcze Martha Was zaskoczyć! 

Prześlij komentarz

0 Komentarze