Looking For Anything Specific?

Header Ads

Princess Power, czyli księżniczki z supermocami


Na pierwszy rzut oka księżniczki Disneya nie mają wiele wspólnego z superbohaterami. Jednak jest coś co ich łączy. Supermoce! Oficjalnie Elsa z "Krainy Lodu" jest pierwszą i na chwilę obecną jedyną pozytywną bohaterką wytwórni, która posiada moc. Trochę szkoda, prawda? W końcu pozostałe też pewnie by chciały, a nie potrafią robić nic specjalnego... a może jednak? Może zwyczajnie nie potrafiły ich w sobie odkryć. Puśćmy wodzę fantazji, by zastanowić się jakie moce mogłyby mieć bajkowe księżniczki, gdyby się wysiliły lub jakie najbardziej pasowałyby do nich. 


Królewna Śnieżka (i nie tylko)
To mi wygląda na niezbity dowód!
Ze Śnieżką nie ma większego problemu, bo chyba każdy z nas po zastanowieniu zorientowałby się, że Śnieżka od samego początku przejawiała pewne niezwykłe zdolności, które nie zostały zaprezentowane przez twórców jako pełnoprawna moc, choć zdecydowanie taką jest lub w taką mogłaby się rozwinąć. Mowa oczywiście o gadaniu z ptaszkami, czy tam ogólnie ze wszystkimi leśnymi futrzakami. W końcu nie ma szans, by przez sam ładny śpiew zniewalała zwierzaki, by te pomagały jej w obowiązkach domowych, prawda? Zdecydowanie Śnieżka potrafiła w czasie śpiewy wydawać z siebie dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a jedynie dla zwierzaków. Te 'melodie', z pewnością mają ukryty przekaz z instrukcjami (zapewne również z groźbami) zmuszającymi biedna małe zwierzątka do ciężkiej pracy! W końcu kto to widział, by takie malutkie wiewiórki, czy wróbelki dla przyjemności nosiły ciężkie naczynia zapewne cięższe niż one same?! Zresztą nie tylko Śnieżka potrafiła zaciągnąć małe ssaki do harowania w kuchni, sprzątania brudnej chałupy, czy szycia sukienek. Podobnymi niezwykłymi zdolnościami dysponuje również Kopciuszek, Pocahontas i Gissele.
Supermoc: Komunikacja ze zwierzętami.Śpiąca Królewna
Tak działa tylko gaz usypiający albo supermoce!
Śpiącą Królewnę znacznie trudniej zdiagnozować. Najbardziej prawdopodobną supermocą jest empatia wsteczna (nie jestem pewna, czy to prawidłowa nazwa), czyli odwrotność normalnej empatii. Aurora zamiast odczuwać emocje innych sprawia, że to inni współodczuwają razem z nią. Dowód? Proszę bardzo! Gdy królewna zapada w sen wszyscy mieszkańcy Królestwa zasypiają razem z nią. Zarówno rodzina królewska, jak i dworzanie i pachoły są całkowicie uzależnieni od jej drzemki. Można to zwalić na klątwę, czy tam wróżki, ale to Disneyowska propaganda, bo jest jeszcze jeden przykład. Podczas śpiewania w środku lasu do Aurory przyłącza się królewicz, pamiętacie? Niby nic niezwykłego, ale powiedzcie mi kto z Was przejeżdżając przez las postanawia nagle zacząć tańczyć i śpiewać z zupełnie obcą osobą? I w ogóle skąd niby zna słowa piosenki, którą dopiero co wymyśliła królewna? Jak nic to super power, a skoro zasięg jej mocy jest duży to nic dziwnego, że rodzina przez 16 lat trzymała ją w odosobnieniu w chatce w lesie pośrodku niczego! Pewnie tylko wychowujące ją wróżki były na nią odporne!
Supermoc: Odwrotna empatia?

 Tiana/Naveen 
Gdy zastanawiam się co potrafi zrobić Tiana to nasuwają mi się dwie rzeczy - potrafi ciężko pracować i chyba całkiem nieźle gotować, ale przecież to nic niezwykłego. Niemniej dwa momenty wskazują, że jednak posiada pewną niezwykłą umiejętność - przemianę w zwierzę (a może tylko w płaza?). Moc Tiany jest bardzo praktyczna, ponieważ potrafi przemienić zarówno siebie, jak i innych. Co prawda w bajce widzimy dopiero moment, gdy odkrywa swoją zdolność i nie ma jej dobrze opanowanej, więc twórcy Disneya zamiast się skupić na tym aspekcie, postanowili przypisać to klątwie Voodoo. Chociaż istnieje spore prawdopodobieństwo, że to nie dziewczyna dysponuje tą mocą, a królewicz, bo w końcu to on przemienił się pierwszy.
Supermoc: Transformacja antropomorficzna?

Wydawać by się mogło, że tylko złoczyńcy w bajkach Disneya dysponują niezwykłymi zdolnościami, biegłością w rzucaniu klątw i ogólnie jako jedyni potrafią bawić się magią, a tu proszę! Sześć disneyowskich księżniczek z supermocami (siedem, jeśli liczyć Elsę) - to całkiem niezły wynik! Zwłaszcza, że jeszcze kilka minut temu wierzyliśmy jedynie w zdolności Elsy. Szkoda tylko, że komunikacja ze zwierzętami jest najbardziej popularna, bo moglibyśmy naliczyć więcej ciekawych zdolności. Może będzie ich więcej teraz, gdy Marvel stał się częścią Disneya? W końcu księżniczki z supermocami zawsze są bardziej super od normalnych, a zwłaszcza biernych księżniczek! Am I right or am I right?!

Ps. Macie pomysły na inne supermoce księżniczek Disneya? Może zauważyliście coś, co Gosiarella przegapiła?

[Edit] Jak zawsze nie zawiedliście i więcej supermocy księżniczek Disneya znalazło się w komentarzach. Jestem z Was niesamowicie dumna!

Prześlij komentarz

0 Komentarze