Looking For Anything Specific?

Header Ads

Na Zeusa! 11 książek z mitologią grecką w tle

Książki z zabarwieniem mitologicznym

Mitologia grecka jest czymś, co poznajemy w dość wczesnym wieku, gdy w szkole po raz pierwszy uczymy się o greckich bogach na historii lub trzymamy w ręce nieśmiertelną już "Mitologię" Jana Parandowskiego. Tak zaczęła się moja fascynacja tym niezwykłym klimatem towarzyszącym mitom. Dla wszystkich, którzy podobnie jak ja nie mogą się rozstać z tą tematyką, przygotowałam zestawienie 11 książek beletrystycznych osadzonych w świecie greckiej mitologii.


[WAŻNE: Linki do recenzji poszczególnych tytułów znajdziecie na różowo w opisie, zaś wypunktowane tytuły zabiorą Was do sklepu, abyście mogli kupić książki w najniższej możliwej cenie - nawet za mniej, niż 10 zł!]
Josephine Angelini — Spętani przez bogów


Fabuła: W skład trylogii napisanej przez Josephine Angelini wchodzą: „Spętani przez bogów”, „Wędrówka przez sen” oraz „Bunt bogini”. Cała historia rozpoczyna się, gdy mieszkająca na małej wysepce Helena Hamilton poznaje rodzinę Delosów, której członkowie działają na Helenę, jak płachta na byka. Przy pierwszym spotkaniu z Lucasem Delos, rzuca się na niego w morderczym szale. Szybko okazuję się, że ta cała sytuacja ma logiczne mitologiczne wyjaśnienie.


Ocena: Naprawdę nienawidzę tego porównania, ale muszę go użyć - to jest jak podróbka "Zmierzchu", z tym że w „Spętanych przez bogów” nie mamy wampirów, lecz Sukcesorów, czyli potomków bogów (?), którzy brali udział w wojnie Trojańskiej. Obawiam się, że nie do końca załapałam o co konkretnie chodziło, ponieważ autorka rozciągała tłumaczenie zasad, na jakich Sukcesorzy działają, przez całą książkę. Wytrzymała jedynie lekturę pierwszego tomu i nie miałam siły zabierać się za kontynuacje, ponieważ mimo że czytało się się ją szybko i w miarę przyjemnie, to grasowali w niej beznadziejni bohaterowie, schemat był oklepany, zasady rządzące światem Sukcesorów nielogiczne, a opisy tak nie spójne, że ciężko się połapać co akurat się dzieje.
Meg Cabot - Porzuceni

Fabuła: "Porzuceni" i "Świat Podziemi" są swego rodzaju wariacją mitu o Hadesie i Persefonie. Główną bohaterką jest Pierce Oliviera, która umarła, a później cudem wróciła do życia, jednak trochę odmieniona. Kto by nie był inny po przebudzeniu ze śmierci klinicznej? Przebłyski wspomnień z zaświatów też nie ułatwiają sprawy.

Ocena: "Porzuceni" są krótką książką, jednak bardzo wciągającą, którą czyta się ją za jednym zamachem. Akcja dość szybko się rozkręca, chociaż jest wielokrotnie przerywana przez pojawiające się retrospekcje, które powoli odkrywają przed nami tajemnicze zdarzenia, jakie spotkały bohaterkę w czasie (tuż po) jej śmierci. Plusem jest to, że zagadka wyjaśnia się w odpowiednim momencie, a przy tym nie odkrywa wszystkich swoich kart od razu. Można powiedzieć, że jesteśmy syci, ale nie przejedzeni.Fabuła: "Bogini Nocy, W zimnym ogniu", "Nocny cień, Tajemny zwój" i "Ofiara, Zagubiona" to trzy tomy wydanego w Polsce cyklu "Córki Księżyca". 
Dawno, dawno temu grecka bogini i uosobienie księżyca Selene spostrzegła Endymiona. Historię tę poznacie w prologu, a ode mnie dowiecie się, że z ich związku powstały córki księżyca, które strzegą ludzkość przed ciemnością.  Vanessa, Catty, Serena i Jimena mają piętnaście lat i chodzą razem do szkoły. Łączy je także niezwykły dar, który ukrywają przed światem. Najczęściej taki dar łączy się jednak z ogromną odpowiedzialnością i misją. W tym przypadku również tak jest. Dziewczyny wiedzą, że na ich drodze czyha niebezpieczeństwo ciemności w postaci Atroxa i jego wyznawców. 

Ocena: Podczas czytania nie czułam niczego, poza znużeniem. Żadnych emocji, ani napięcia. Nic mnie nie zaskoczyło. Choć styl pisania pani Ewing jest przyjemny, to i tak nie ratuje książki, która zresztą ma wiele błędów. Czasami są to literówki, innym razem źle podane imiona, a czasami inne niedociągnięcia. Co się tyczy bohaterów, to fajnie, że każda z dziewczyn ma inne cechy charakteru i różnią się między sobą. Może i nie są źle skonstruowane, jednak dobrze też niestety nie. Największym plusem książki, jest dla mnie wprowadzenie prologów, w których autorka odnosi się do mitologicznych bogów, by później w pewnym stopniu się do nich odwoływać. Najcięższym grzechem książki  jest tak słabo rozwinięta walka. Wychodzę z założenia, że gdy siły dobra i zła się ze sobą ścierają w walce, wszystko jest gwałtowne i przerażające. Fabuła: Furie są mitycznymi boginiami zemsty. Nieubłagane, okrutne, bezlitosne. Przybywają na ziemię z ciemności podziemnego świata. A wtedy nic nie jest w stanie przebłagać ich gniewu…
W Ascension zaczęły się ferie. Pada śnieg, wszystko jest takie piękne i spokojne. No i szykują się odlotowe imprezy. Lecz nie wszyscy cieszą się ze świąt. Emily właśnie się zakochała, ale wcale nie jest szczęśliwa. Chase, jej kumpel z klasy, też ma swoje problemy – w domu i w szkole. I straszny sekret do ukrycia. Nagle w Ascension zjawiają się trzy dziewczyny – trzy piękne tajemnicze dziewczyny. Seksowne i niesamowite. Każdy chłopak traci dla nich głowę. Każda dziewczyna chciałaby wyglądać jak one. Chase i Emily też są nimi zafascynowani, zwłaszcza Chase. Dopóki nie odkryją, kim są trzy nieznajome i po co zjawiły się w Ascension. I co oznacza pozostawiany przez nie kwiat – przepiękny storczyk o płatkach w kolorze krwistej czerwieni…
Przez lata Rick Riordan napisał wiele książek w swoich seriach powiązanych z mitologią, jeśli ich lektura jest dopiero przed Wami polecam zapoznać się z kolejnością czytania książek Ricka Riordana.

Fabuła: Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

Seria Percy Jackson i olimpijscy herosi

Kelly Keaton – Z ciemnością jej do twarzy

Fabuła: Z serii "Bogowie i potwory" ukazała się w Polsce jedynie pierwsza część skupiająca się na potomkini Meduzy. Ari zawsze czuła się inna. Ma długie srebrzyste włosy, których nie da się ściąć ani zafarbować. Zielone nienaturalnie przyciągające oczy. Niejasną przeszłość związaną z szaleństwem i samobójstwem matki. Jest wściekła, zbuntowana i za wszelką cenę chce dotrzeć do prawdy. Próbując odkryć tajemnicę swojego pochodzenia, trafia do odmienionego, magicznego Nowego Orleanu, który po huraganie wykupiony został przez tajemnicze rodziny o potężnych wpływach. Miasto pełne jest dziwnych istot, wampirów, czarodziejów, hybryd... Na ich tle Ari wydaje się być zwykłą dziewczyną, a jednak to właśnie ona wzbudza największy lęk... Prześladują ją zabójcy, wspiera przystojny i odważny pół-wampir Sebastian, a gdzieś na obrzeżach miasta i tajemnicy czai się złowroga bogini Atena, która zrobi wszystko, by ją dopaść.Fabuła: Nikki Beckett zniknęła na wiele miesięcy. Przebywała w podziemiu zwanym Podwiecznością, lecz nikt z jej bliskich nie wiedział co się z nią dzieje. Po powrocie do swojego życia nie cieszyła się zaufaniem z ich strony. Teraz ma tylko sześć miesięcy, by nacieszyć się swoim ojcem i byłym chłopakiem, a później będzie musiała pożegnać się z nimi na zawsze, by wrócić do Podwieczności. Może te pół roku wolności nie byłoby takie złe, gdyby nie obecność Cola, który chce przejąć tron w podziemiach i jest przekonany, że to Nikki jest kluczem do jego sukcesu. I zrobi wszystko, aby ją ściągnąć do podziemi, jako swoją królową.

Ocena: Ta seria zbiera wiele pozytywnych recenzji, jednak osobiście nie jestem jej fanką. Męczyli mnie główni bohaterowie, a i fabuła nie urzekła. Ciężko wskazać mi jednoznacznie, co w tej książce poszło nie tak oraz dlaczego mi się nie podobała, bo składa się na to wszystko po trochu, a przy okazji nic nie jest do końca złe. Zwyczajnie czułabym się źle polecając wam tę serię. Niemniej jestem jednym z nielicznych wyjątków, którzy marudzą w jej przypadku.
Fabuła: Dawno temu dwunastu nieśmiertelnych, niebezpiecznych i uwodzicielskich wojowników ukradło i otworzyło puszkę Pandory, uwalniając wszelkie zło z jej wnętrza. Teraz każdy z nich nosi w sobie demona z puszki: demona Furii, Bólu, Śmierci, Zarazy, Katastrofy, Sekretów, Zwątpienia, Kłamstwa, Gniewu, Rozwiązłości, Porażki i Niedoli.  Dziś żyją we współczesnym świecie, a każde z nich skazane jest na wieczne cierpienie...

seria Władcy Podziemi jak czytaćFabuła: „Nigdy, przenigdy nie płacz” – tego przed laty nauczyła Eurekę Boudreaux jej mama. Ale teraz nie żyje, a dziewczyna na każdym kroku natyka się na Andera – wysokiego, bladego, jasnowłosego chłopca, który wydaje się wiedzieć rzeczy, jakich wiedzieć nie ma prawa, i który ostrzega Eurekę, że jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, i prawie doprowadza ją do łez. Ander nie zna jednak najmroczniejszej tajemnicy Eureki – od kiedy jej matka zginęła w tajemniczym wypadku, dziewczyna również pragnie umrzeć. Niewiele jej w życiu pozostało, jedynie stary przyjaciel Brooks i dziwny spadek: medalion, list, tajemny kamień i starożytna księga, której nikt nie rozumie. Księga opisuje niepokojącą historię dziewczyny o złamanym sercu, której łzy zatopiły cały kontynent. Eureka wkrótce odkryje, że starożytna opowieść nie jest czystą fantazją i Ander może mówić prawdę, a w jej życiu kryją się mroczniejsze tajemnice, niż się kiedykolwiek spodziewała…Fabuła: Tom pierwszy "Kakrachan" skupia się na losach młodej Dalemy. Dziewczyna w 17. cyklu życia dowiaduje się o zdumiewających przedmiotach i budowlach, których istnienia nikt nie potrafi jej wyjaśnić. Z jednej strony jest otoczona ludźmi, którzy reprezentują ogromną wiedzę oraz władzę i nie boją się jej wykorzystywać, a z drugiej strony - spiskowcami, których motywów działania nie rozumie. Czy będzie chciała poznać te tajemnice? Jak mocno pożąda wiedzy, a jak bardzo marzy o władzy? W jaki sposób powinna interpretować zachowania najbliższych jej osób? Jak silne jest jej pragnienie miłości Zamira i dlaczego równocześnie się jej obawia?
Kim byli Atlanci? Czy Atlantyda to mit? Czego możemy się dowiedzieć o naszych początkach? Jak wytłumaczyć zdumiewające do dziś monumenty dawnych cywilizacji? W jaki sposób rozszyfrować zagadki sprytnie poukrywane w tej niesamowicie wciągającej historii? Czy ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia? A może jest coś jeszcze? Odliczanie właśnie się zaczęło...


Izabela Misztal - Ava Farris. Podwójna tożsamość

Fabuła: Ava Farris opowiada historię Avy, która wraz z rodziną wprowadziła się niedawno do małego miasteczka Carlton. Jej brat, Thomas od razu rozkochał w sobie miejscowe dziewczyny, zdobył popularność oraz został kapitanem drużyny koszykówki. Jej ojciec w błyskawicznym czasie rozkręcił firmę transportową. Matka założyła Zgromadzenie Kobiet Domu. Cała rodzina szybko zdobyła przychylność, podziw i szacunek mieszkańców miasteczka, jedynie Ava odstawała. Ludzie dziwili się, jak w takiej rodzinie mógł znaleźć się ktoś, kto nie zadziwia urodą, nie posiada żadnych talentów, a do tego trafił do klasy o obniżonych wymaganiach. Jednak to wszystko nie jest do końca prawdą. Ava tak, jak i reszta rodziny posiada talenty: zawrotna szybkość, gojenie się w zawrotnym tempie, błyskawiczna szybkość uczenia, niesamowity słuch, talent malarski - właściwie nie ma dla niej rzeczy nie do zrobienia, jednak w obawie o życie swoje i swojej rodziny nie chce zwracać na siebie uwagę swoich odwiecznych wrogów. W końcu już dość się przez nich nacierpiała przez lata. Wszystko oczywiście zmienia się, gdy dziewczyna poznaje chłopaka. Nathaniel też nie wydaje się być przeciętnym chłopcem, jednak która zakochana nastolatka zwraca na to uwagę?

Ocena: Książkę wspominam bardzo miło. Postacie może i nie są zaskakujące, ani wielowymiarowe, jednak są bardzo przyjemne w odbiorze. Ava momentami naprawdę zdaje się być opóźniona oraz przypomina bohaterkę starych bajek, która odnajduje siebie, dopiero gdy poznaje swojego księcia z bajki. Z kolei Nathaniel zachowuje się dokładnie, jak książę z bajki, który odnalazł kopciuszka. Największym plusem jest to, że niemal do ostatnich kartek zachodziłam w głowę kim są bohaterowie. Za nic nie potrafiłam się domyśleć o co tak na prawdę w tym wszystkim chodzi, a to mnie szczerze zdumiało, bo zazwyczaj po kilku rozdziałach jestem w stanie domyśleć się wszystkiego. Książka wciąga i szybko się ją czyta. Język jest łatwy, a opisy w idealnej proporcji do akcji.


☞ Sprawdź również Książki inspirowane baśniami

Ps. Przy okazji entuzjastom polecam zaopatrzenie się w "Mitologię Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka.
Ps2. Za jakiś czas pojawią się książki z motywem mitologii innych krajów oraz miksy. Jakieś życzenia odnośnie kolejność i dlaczego akurat chcecie nordyckie? Zgadłam, prawda?
Ps3. W komentarzach śmiało możecie podrzucać książki przesiąknięte mitologią grecką, o których nie wspomniałam!

Prześlij komentarz

0 Komentarze