Looking For Anything Specific?

Header Ads

10 bajek na Halloween


Wiem, że sporo spośród Was nie ma w planach imprezy halloweenowej, więc wypadałoby podsunąć kilka filmów, które uprzyjemniłyby tę straszną noc. Podobno normalni ludzie wybierają horrory na Halloween, ale skoro podobno jestem blogerką od bajek to wypada stanąć na wysokości zadania i podrzucić Wam kilka animacji pełnych grozy, potworów i upiornego klimatu. Oto 10 bajek idealnych na Halloween!


Żukosoczek (1989-1991)
Gdy byłam mała było bardzo mało totalnie obrzydliwych bohaterów kreskówek, jednak Ci, którzy istnieli potrafili stanąć na wysokości zadania przez bycie paskudnymi do granic możliwości. Żukosoczek spokojnie mógłby zasiąść na tronie kreskówkowej makabry ze swoim wyglądem, nawykami żywieniowymi i całą resztą. Są jednak spore szanse, że nie znacie bohatera wykreowanego przez Tima Burtona, więc wyjaśnię, że serial opowiada o nastoletniej Lydii i jej upiornym przyjacielu Żukosoczeku, który pokazuje dziewczynie swój świat – Neitherworld, zamieszkany przez dziwadła, potwory i duchy, gdzie absurd i horror są na porządku dziennym. Jeśli chcecie przeczytać o filmie aktorskim o Żukosoczku to kliknijcie tu!


Rodzina Addamsów (1992-1993)
Tak właściwie nie ma znaczenia, czy obejrzycie wersję serialu animowanego ze studia Hanna-Barbera, czy "Przygody rodziny Addamsów" (1973-1974) emitowane przez NBC, bo to dalej ta sama rodzinka, której makabryczne przygody są zarówno okropne, jak i zabawne i urocze. W dzieciństwie byłam fanką tej nietypowej rodzinki, która choć powinna przerażać była dla mnie fascynująca. Dlatego już zacieram ręce na myśl, że najprawdopodobniej za rok dostaniemy od Tima Burtona pełnometrażową animację!

Miasteczko Halloween (1993)
Pełnometrażowy film animowany Tima Burtona, którego akcja przenosi nas do pełnego wiedźm, potworów i upiorów miasteczka Halloween, w którym nieprzerwanie trwa Halloween. Jednak co za dużo to niezdrowo, więc w końcu koszmarna atmosfera zaczyna się nudzić Jackowi Skellingtonowi, który postanawia wprowadzić do miasteczka Święta Bożego Narodzenia. A co do bajki to zdania są mocno podzielone, jednak przeważają pozytywne recenzje. Ze swojej strony powiem tylko, że "This is Halloween" Marilyna Mansona to piosenka obowiązkowa 31 października!

Gnijąca panna młoda Tima Burtona (2005)
Kolejna bajka stworzona przez Tima Burtona i mój osobisty faworyt na tej liście. Pokrótce Victor ma poślubić Victorię, jednak przez przypadek poślubia zwłoki Emily, która zaciąga go do Krainy Umarłych, a to dopiero początek wielkiej przygody. Osobiście uwielbiam (chociaż jest creepy!) i zachęcam nie tylko do jej obejrzenia, ale również przeczytania True Story o Gnijącej Pannie Młodej.

Straszny dom (2006)
Trójka dzieciaków orientuje się, że z domem sąsiadów jest coś naprawdę nie tak - jest straszny, żywy i głodny. Jak się domyślacie nikt zdrowy na umyśle nie chce mieszkać w takim sąsiedztwie, a znacznie bardziej ekscytujące jest jego zniszczenie, niż przeprowadzka. Niestety nikt z dorosłych nie ma w planach złożyć wniosku o zburzenie niebezpiecznego domostwa, ponieważ nie wierzą dzieciom i teraz to te małe bąble muszą ruszyć na niebezpieczna misję. Jeśli o mnie chodzi to ten film to taki średniak.

Koralina i tajemnicze drzwi (2009)
Film powstał na podstawie powieści Neila Gaimana "Koralina". Opowiada o jedenastolatce, która po przeprowadzce do nowego domu odkrywa, że jedne z drzwi prowadzą do alternatywnej rzeczywistości, w której mieszkają alternatywne wersje jej znajomych i rodziców. Różnią się oni przede wszystkim guzikami, które zastępują im oczy. A zmieniając na chwilę temat może mi ktoś powiedzieć dlaczego horrory dla dzieci mają zawsze tak nietypową animację?

9 (2009)
Mamy tu postapokaliptyczny świat, w którym wszyscy zniknęli poza małą grupką cosi (nie wiem jak ich określić) ukrywającymi się przez złymi maszynami. 9 postanawia stanąć na czele rebelii. Może i mało halloweenowe, ale twarze bohaterów kojarzą mi się mocno z horrorem "Nieznajomi", więc nie mogłam się oprzeć.

Frankenweenie (2012)
I p oraz kolejny film animowany w reżyserii Burtona. Posłużę się oficjalnym opisem: "Kiedy pies Sparky zostaje potrącony przez samochód, jego właściciel, Victor, postanawia przywrócić go do życia. Eksperyment się udaje i ożywione zwierzę pomimo swego wyglądu, nadal jest psiakiem, którego kochał. Chłopak stara się utrzymać sekret ożywiania zwierząt w tajemnicy, lecz mu się nie udaje, co ma groźne konsekwencje".

Hotel Transylwania (2012)
Mumie, wampiry, wilkołaki i wszystkie nadnaturalne stwory zgromadzone pod jednym dachem? Tak, to jest zabawna, animowana komedia, a nie horror, jednak naprawdę rewelacyjna! Chyba pierwszy film pełnometrażowy, o którym mogłabym spokojnie napisać, że możecie puścić go dzieciom, które na horrory z flakami są jeszcze zbyt niewinne (biedaczyska!).

ParaNorman (2012)
Mam dla Was trzy słowa: BAJKOWA ZOMBIE APOKALIPSA! Dziękuję za uwagę, to powinno wystarczyć. Nie? No dobra. Norman posiada dar widzenia duchów. Pewnego dnia jeden z nich uprzedza go o ataku zombie na miasteczko. Tylko co z tego, skoro nikt nigdy nie wierzy ludziom krzyczącym o nadchodzącej apokalipsie?

Księga życia (2014)
Długo zastanawiałam się nad umieszczeniem tu tego tytuły, ale w końcu uznałam, że należy mu się między innymi za pokazanie meksykańskiej wersji Wszystkich Świętych, a przede wszystkim za przeniesienie nas do krainy umarłych, a raczej do dwóch z nich. Pierwszą z nich jest radosna Kraina Pamiętanych rządzona przez uroczą La Muerte, drugą zaś jest już nie tak wesoła Kraina Zapomnianych, w której władzę sprawuje Xibalby. Mimo wszystkich zachwytów nie powaliło mnie na kolana, ale plus jest taki, że spokojnie można puścić tę animację dzieciom, bo a) kompletnie nie jest straszna, bo b) radosne kolory i jeszcze radośniejsze umarlaczki 'żyją' pełnią życia.


Moje drogie Różowe Sałaty chciałabym już dziś złożyć Wam jak najstraszniejsze życzenia z okazji Halloween! Mam nadzieję, że będziecie się bawić koszmarnie, ale w pozytywnym sensie! 

Ps. Tak sobie właśnie pomyślałam, że może fajnie byłoby stworzyć osobne wpisy poświęcone każdemu z powyższych tytułów po kolei? Jesteście za, prawda?!
Ps2. A co Wy będziecie oglądać w Halloween? 

Prześlij komentarz

0 Komentarze