Looking For Anything Specific?

Header Ads

Michał Wojciechowski - Wpływy greckie w Biblii

Tytuł: Wpływy greckie w Biblii
AutorMichał Wojciechowski
Wydawca: WAM
Data wydania: 01.2013
Liczba stron: 408
"Kulturę grecką zwykło się grubą kreską oddzielać od świata biblijnego i chrześcijańskiego. A przecież połączenie wszystkich tych światów stanowi fundament obecnej kultury europejskiej. Wpływy Aten na Jerozolimę oraz Akademii na Kościół widać na wielu planach. Doskonale można to prześledzić w powstałych najpóźniej księgach biblijnych. Ale nie tylko.
Michał Wojciechowski w swojej bogato udokumentowanej książce pokazuje miejsca, w których należy szukać śladów greckich w Biblii hebrajskiej, przedstawia proces hellenizacji judaizmu starożytnego, omawia wreszcie szczegółowo wpływ kultury greckiej na powstanie ksiąg Nowego Testamentu.
Syntetyczna praca Wojciechowskiego uświadamia zasięg wpływów greckich w Biblii. To doskonały punkt wyjścia do kolejnych i szczegółowych poszukiwań."
-------------------------------------------------------------------


Michał Wojciechowski jest pierwszym katolikiem świeckim w Polsce, który otrzymał tytuł naukowy profesora teologii. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie teologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Instytucie Katolickim w Paryżu. Wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie jest kierownikiem katedry, a poprzednio pracował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się biblistyką, patrystyką, apokryfami i światem starożytnym epoki Nowego Testamentu. Jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha i autorem wielu artykułów publicystycznych, także w prasie świeckiej. Ta krótka notka biograficzna pokazuje, że autor zna się na rzeczy. Dodatkowo ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące Biblii, w tym m. in. Grecko-polski Nowy Testament, Synopsa czterech Ewangelii (1997), Apokryfy z Biblii greckiej (2001), Biblia o państwie (2008), Biblijny pogląd na świat. Bóg, człowiek, etyka (2009), Etyka Biblii (2009), Od Biblii do gazet (2011).


Najnowsza książka Michała Wojciechowskiego "Wpływy greckie w Biblii" traktuje o zasięgu wpływu kultury hellenistycznej na Biblię. Książka jest podzielona na 6 obszernych rozdziałów, zajmujących się kolejno śladami greckimi w Biblii hebrajskiej, hellenizacją judaizmu starożytnego, księgami greckimi Starego Testamentu, Jezusem i Ewangeliami, listami św. Pawła oraz resztą Nowego Testamentu. Wszystkie rozdziały są podzielone na podrozdziały, rozbijając wiadomości na bardzo uporządkowany i logiczny system, dzięki któremu wszystko staje się lepiej przyswajalne. Wraz z poznawaniem kolejnych stron pojawią się mocniej zarysowane akcenty greckie oraz ich asymilacja. Hellenizacja Biblii dokonywała się zarówno przez zastosowanie języka greckiego, jego retoryki i obrazowania, jak i przejęcie gatunków literackich. 

"Wpływy greckie w Biblii" są bogato udokumentowane. Autor zgromadził u wykorzystał w swoich badaniach wiele źródeł, gdyż pojawia się ponad tysiąc pozycji bibliograficznych. Całość jest napisana w sposób przejrzysty, jednak lektura wymaga od czytelnika nieustannej uwagi, skupienia oraz czasu, gdyż jest to ciężka i czasochłonna pozycja. Sama nie czuję się na siłach by kwestionować wnioski i wiedzę zawartą w książce, jednak jest ona dla mnie ciekawa i po części zaskakująca. 

Autor niezwykle rzetelnie i szczegółowo przedstawia wpływ kultury greckiej na Biblię i Kościół. Warto zaznaczyć, że nie jest to książka po jaką sięga się dla relaksu, lecz dla wiedzy. Jest przeznaczona dla czytelników zainteresowanych tematem przewodnim książki, a jej zawartość wymaga uważnej lektury. Dlatego jeśli jesteście przygotowani na sporą dawkę wiedzy i poznanie interesujących wiadomości na temat wpływu greckiego na Biblię, a tym samym na podwaliny naszej kultury, polecam wam najnowszą książkę autorstwa Michała Wojciechowskiego.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję 

Prześlij komentarz

11 Komentarze

 1. Zdecydowanie nie dla mnie. Pewnie nawet bym nie zwróciła uwagi na tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zobaczyłam w tytule "greckie" i w pośpiechu chwyciłam notes, w którym zapisuję pozycje do przeczytania/przejrzenia w księgarni. ;)

  Jeśli interesujesz się Biblią, polecam książki Świderkówny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli zadziałało dokładnie tak, jak i w moim przypadku. Słowo "greckie" przeważyło szale ;)
   Dzięki za polecenie z pewnością przyjrzę się bliżej tej autorce i jej książką.

   Usuń
 3. Temat bardzo ciekawy, chciałabym przeczytać tę książkę. Myślę, że spodobałaby mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólnie jestem ateistką, ale religioznawstwo jako wiedza jest ciekawe, więc może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się szczerze, że w moim przypadku zgłębianie tematów religijnych nie wynika z potrzeb wiary, lecz zaspokajania wiedzy, więc tym bardziej polecam

   Usuń
 5. Jak dla mnie temat bardzo ciekawy, jako że interesuje mnie starożytność, Biblia. Masz rację że na takie książki należy poświęcić i czas i uwagę, a na długo nie można przerwać czytania, bo nie odniesie się takiego wrazenia, jakie powinno :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm, to tytuł niestety nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. gdybym kiedys miala troche wolnego czasu, to z checia poszerze swoją wiedze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o poszerzanie wiedzy to narazie mam sporą stertę książek związanych z pracą magisterską i studiami więc choćbym chciała to "Wpływy greckie w Biblii" muszą poczekać :)

  OdpowiedzUsuń