Looking For Anything Specific?

Header Ads

Kolejność oglądania filmów Marvela (Update 2022)


Powszechnie wiadomo, że uniwersum Marvela jest odrobinę skomplikowane i losy jednego bohatera splątują się z innym (a raczej dziesięcioma kolejnymi), dlatego warto sprawdzić w jakiej kolejności najlepiej oglądać losy superbohaterów. 

Załóżmy, że dotąd nie oglądaliście ani jednej Marvelowskiej produkcji i nie znacie komiksów, a chcielibyście obejrzeć Avengersów. Niby możecie, ale ile z tego zrozumiecie to już inna sprawa. Poniżej znajdziecie najbardziej rozsądną listę oglądania, dzięki której będziecie mogli śledzić wydarzenia w kolejności chronologicznej. Nie przeraźcie się jednak jej długością!

Kolejność oglądania filmów z uniwersum Avengersów:

1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (film)
* Marvel One-Shots: "Agentka Carter"
2. Agentka Carter (serial)
3. Kapitan Marvel (film)
4. Iron Man (film)
5. Iron Man 2 (film)
6. Incredible Hulk (film)
* Marvel One-Shots: "Konsultant" + "Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora"
7. Thor (film)
8. Avengers (film)
* Marvel One-Shots: "Przedmiot 47"
9. Iron Man 3 (film)
* Marvel One-Shots: "Niech żyje król"
10. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (serial - od tego momentu można zacząć go oglądać do 7 odcinka z 1 sezonu) 
11. Thor: Mroczny świat (film)
[po obejrzeniu możecie wrócić do oglądania serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. aż do 16 odcinka] 
12. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz  (film)
[i teraz w spokoju możecie skończyć pierwszy sezon Tarczy. Ba! Możecie nawet obejrzeć drugi sezon do 19 odcinka]
14. Avengers: Czas Ultrona
15. Ant Man (film)
16. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów 
[akcja serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. po wydarzeniach z tego filmu rozpoczyna się w 20 odcinku sezonu 3]
17. Czarna Wdowa (film) + (sceny po napisach lepiej obejrzeć po Endgame)
18.  Doctor Strange (film)
19. Strażnicy Galaktyki vol 2 (film)
20 Spider-Man: Homecoming (film)
21. Thor: Ragnarok (film)
22. Czarna Pantera (film)
[Przed kolejnym filmem nadróbcie Agentów Tarczy do 20 odcinka 5 sezonu]
23. Ant-Man i Osa (film) + (sceny po napisach lepiej obejrzeć po Infinity War)
24. Avengers: Infinity War (film) + (Przed seansem powinniście przeczytać o Kamieniach Nieskończoności)
25. Avengers: Endgame (film)
26. Spider-Man: Daleko do domu (film)
27. WandaVision (serial)
28. Falcon i Zimowy Żołnierz (serial)
29. Loki (serial)
30. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (film)
31. Eternals (film)
[UWAGA: Kolejny film robi totalną masakrę, bo wprowadza epizodycznie dotąd pominięte postacie i nawiązuje do pozostałych filmów o Spider-manie, więc chociaż wiele osób się ze mną nie zgodzi, bezczelnie również je włączę, ale dla rozróżnienia zaznaczę na niebiesko]
32. Daredevil (serial) + (możecie przy okazji obejrzeć już wszystkie seriale z poniższej listy "Kolejność oglądania serialowego uniwersum Marvela od Netflixa")
33. Spider-Man (2002)
34. Spider-Man 2 (2004)
35. Spider-Man 3 (2007)
36. Niesamowity Spider-Man (2012)
37.  Niesamowity Spider-Man 2 (2014)
38. Venom (film)
39. Venom 2: Carnage (film)
40. Spider-Man: Bez drogi do domu (film)
41. Hawkeye (serial)
42. Moon Knight (serial)
43. Doktor Strange w multiwersum obłędu (film)

Bonus: "What if..." (serial animowany)


Kolejność oglądania wersja skrócona:
Czas na łagodniejszą wersję, bo czuję w kościach, że mogłam niektórych przerazić. Przede wszystkim wszystkie filmy, które wpisałam przed Avengersami (nr 7) możecie obejrzeć w dowolnej kolejności, ponieważ specjalnie do siebie nie nawiązują. Łączą się dopiero później. Filmy z Hulkiem są słabe, więc bez większych wyrzutów sumienia możecie je sobie odpuścić. Podobnie Agentkę Carter. Proponowałabym za to zacząć oglądanie od Iron Mana, bo to najciekawszy i najzabawniejszy z Marvelowskich bohaterów. Thor z Lokim są niemal równie cudowni, więc również powinniście obejrzeć ich przygody na ekranie. 

Po Avengersach sprawa się odrobinę komplikuje. Ciężko będzie Wam oglądać choćby serial Agenci T.A.R.C.Z.Y., jeśli nie wiecie co się stało w czasie bitwy o Nowy Jork, a kolejne filmy są kontynuacją swoich poprzedników i akcja robi się coraz bardziej skomplikowana. Niemniej filmy pełnometrażowe możecie spokojnie oglądać bez znajomości serialu.

[Edit Wrzesień 2016]: Niebawem w kinach pojawi się  "Doctor Strange". Jeden z nielicznych filmów III fazy Marvela, który możecie obejrzeć bez znajomości wcześniejszych filmów, bo do żadnego bezpośrednio nie nawiązuje (przynajmniej nie tak, abyście pogubili się w fabule). Dopiero przy premierze "Thor: Ragnarok" połączy się z uniwersum.
[Edit] WAŻNE: Przed seansem Avengers: Endgame powinniście obejrzeć przynajmniej te tytuły z listy, które zostały pogrubione, w tym obowiązkowo Avengers: Infinity War i Kapitan Marvel.


Kolejność oglądania serialowego uniwersum Marvela od Netflixa

1. Daredevil, sezon 1
2. Jessica Jones, sezon 1
3. Daredevil, sezon 2
4. Luke Cage, sezon 1
5. Iron Fist, sezon 1
6. Defenders
7. Punisher, sezon 1
8. Jessica Jones, sezon 2
9. Daredevil, sezon 3


Kolejność oglądania filmów z uniwersum X-menów:

O wiele łatwiej ogląda się przygody X-menów (więcej na ten temat przeczytacie tutaj), których najlepiej zacząć oglądać w tej kolejności: Pierwsza klasa (2011), Wolverine: Geneza (2009), X-men (2000), X-men 2 (2003), Ostatni bastion (2006), Wolverine 2 (2013), a na koniec Przeszłość, która nadejdzie (2014), który właściwie możemy potraktować jako reboot. Jego jedyną kontynuacją jest na chwilę obecną "X-man Apocalypse" (2016).
W skład uniwersum wchodzi również Deadpool (2016) i jego możecie spokojnie obejrzeć bez znajomości poprzednich filmów.


[Edit IX 2017] Spawdźcie jakie nowe filmy z uniwersum X-Menów pojawią się w ciągu najbliższego 1,5 roku.


Jak oglądać Spider-Mana?

Tutaj akurat nie ma wielkiej filozofii i łatwo się odnaleźć, bo seria o człowieku pająku ciągle zalicza rebooty. Na chwilę obecną polecam głównie serię z 2012 roku. Najważniejsze tytuły ostatnich lat to:


1. Spider-Man (2002)
2. Spider-Man 2 (2004)
3. Spider-Man 3 (2007)
------------------Poniższe nie łączą się z powyższymi-----------------
1. Niesamowity Spider-Man (2012)
2. Niesamowity Spider-Man 2 (2014)
------------------Poniższe nie łączą się z powyższymi-----------------
Spider-Man Uniwersum (2018)
---Poniższe nie łączą się z powyższymi (poniższe wchodzą w skład MCU)---
1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
2. Spider-Man: Homecoming (zdecydowanie nie powinno się go oglądać bez znajomości większości filmów z listy Avengersów!)
3. Avengers: Infinity War
5. Spider-Man: Daleko do domu 
6. Spider-Man: Bez drogi do domu


Marvel przeniósł na ekrany znacznie więcej swoich komiksowych bohaterów, których losy na chwilę obecną specjalnie się nie splatają, dlatego wszystkie tytuły nie wymienione powyżej możecie oglądać bez zachowania jakiejkolwiek kolejności. Także tego... oglądajcie póki możecie, bo patrząc na zawiłość komiksowych fabuł niebawem filmy będą jeszcze bardziej skomplikowane.

Przy okazji zobaczcie, 102 gadżety dla fanów superbohaterów od Marvela!

Ps. a) Do tych, którzy oglądali już Marvelowskie filmy: Który z nich jest Waszym ulubionym? [Prawidłowa odpowiedź: Iron Man]
b) Do tych, którzy jeszcze ich nie oglądali: Od czego planujecie zacząć?

Prześlij komentarz

39 Komentarze

 1. Czytałaś komiksy?
  Jaki jest twój ulubiony bohater?
  Mój to Ludzka Pochodnia i Iceman.

  OdpowiedzUsuń
 2. Normalnie kocham Cię za ten post! Szukałam takiej listy już od zamierzchłych czasów, a tu proszę! Kocham, kocham, kocham! W wakacje na pewno będę nadrabiać w podanej tu kolejności, bo jeszcze nie oglądałam ani żadnego filmu, ani nie czytałam komiksu etc. W ogóle nie wiem o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie IRON MAN! Nawet bez podpowiedzi bym tak odpowiedziała :) Hulka nie widziałam i specjalnie mnie nie zachęciłaś. Ale zaraz zabieram się za te dwa krótkometrażowe filmy, bo nie wiedziałam o ich istnieniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielki dzięki za ogarnięcie tego tematu, bo czuję się wyobcowana nie znając się na uniwersach Marvela. Zabieram się za oglądanie więc! ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam te filmy ale oglądałam je w kolejności zupełnie przypadkowej. Choć twoja lista wydaje sie byc rozsądniejsza;p

  OdpowiedzUsuń
 6. A to nie jest druga część Avengersów? :D Co do pytania, mam słabość do czarnych (tylko pozornie!) bohaterów, więc uwielbiam każdą marvelowską produkcję z Lokim - najlepszy złoczyńca na świecie! Tom Hiddleston odwalił kawał niezłej roboty, smutno, że nie będzie go w Czasie Ultrona, ale ponoć ma się pojawić w kolejnych częściach. a on powinien mieć własny film!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Thora o Lokiego, więc film Thor widziałam kilka razy. Druga część nie była juztak dobra, ale to chyba przez moje prywatne "nieupodobanie" do superbohaterów z mocami. Widziałam jeszcze Avengers ( bo Loki). Może kiedyś dam szansę Ironmanowi, bo był całkiem sympatyczny w Avengersach, reszta dla mnie nie istnieje. ^^ Za to chętnie obejrzę nowych Avengersów, bo Thor i mam nadzieję - bo Loki.
  Ubawiłam się rozpiską, zwłaszcza tym, że trzeba serial oglądać w częściach. :D
  Team Loki^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę ;) Najbardziej lubię Gambita z X-menów, a i Iceman jest całkiem fajny. Oczywiście Iron Man i Loki też dają radę. Ech... to bardzo problematyczne pytanie, bo Marvel ma wielu genialnych bohaterów. Za to DC ma genialnych antagonistów.

  OdpowiedzUsuń
 9. No wiesz, tylko za ten? :P A tak poważnie to cieszę się, że mogłam pomóc :) Mam nadzieję (a raczej jestem przekonana), że zakochasz się w Marvelowskim świecie i poważnie: zacznij od Iron Mana ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczerze? Ja naprawdę nie oglądałam tych filmów. Aż mi głupio! Muszę w końcu to nadrobić :) A dzięki Twojej liście wiem już co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ha! Dobry wybór - wręcz najlepszy :) Cudowna postać! A Hulk jakoś mnie nie porywa w żadnej odsłonie, więc siłą rzeczy podejrzewam, że zwyczajnie jest słaby :P Ooo! To w takim razie podrzucę Ci tytuły jeszcze dwóch krótkometrażowych: Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora oraz Niech żyje król.

  OdpowiedzUsuń
 12. Aż teraz mam wrażenie, że zrobiłam coś dobrego i przydatnego ;) Oglądaj, oglądaj, a ja trzymam kciuki by Stark (tzn Iron Man) Cię w sobie rozkochał!

  OdpowiedzUsuń
 13. Z ciekawości od czego zaczynałaś i jak oglądałaś później?

  OdpowiedzUsuń
 14. W pewnym sensie już mi się on podoba (mimo, że go nie znam), ponieważ na wielu stronach pojawia się teoria, że jako jedyny Stark przeżyje "Grę o Tron" i zasiądzie w Winterfell :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Gabrielle patrz przydałaś się do czegoś, jakie to pocieszające być użytecznym:D Popieram zaczynanie od Ironmana (serduszkuję, ale nie wiem jak to się robi, słaba jestem w emotkach). Robert Downey Jr. jest rewelacyjnym Tonym Starkiem, ten cynizm, ta ironia, inteligencja i playbojowatość, no kocham tego faceta! Thor z Lokim też fajni, zwłaszcza w Mrocznym Świecie, choć Mroczne elfy w wersji blond mnie rozwaliły. Hulk mi się nie podobał, ale w Avengersach jest fajny. Kapitan Ameryka spoko, ale Zimowy żołnierz jakoś mnie nie porwał. Seriali nie oglądam bo akurat w nich mnie ta tematyka nie kręci. Za to kocham Strażników Galaktyki prawie na równi z Ironmanem!

  OdpowiedzUsuń
 16. Haha dobre, podoba mi się, sprzedam mężowi, bo on i Marvela i Grę o tron ogląda:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Druga ;)

  Też żałuję, że go nie będzie i zgadzam się, że powinien dostać własny film! Niestety nic nie wskazuje na to, że tak będzie :( Chociaż przyznam się, że antagonistów wolę od DC Comics, w tym moimi faworytami jest Joker i Harley Quinn <3

  OdpowiedzUsuń
 18. Z tym to się chyba nigdy nie dogadamy, bo uwielbiam superbohtaterów z mocami, a tych bez wrzucam do worka "kolejny bogaty Batman".
  Iron Man tak bardzo <3 ! I Loki też ;) I Thor! W sumie tylko Kapitan Ameryka i Hulk to takie tam.
  Lokiego zdaje się nie ma w tej części (tak, mi też jest przykro!).
  A z serialem to przyznaję, że trochę dziwnie to wygląda, ale Marvel lubi wszystko komplikować :P

  OdpowiedzUsuń
 19. Niech Ci nie będzie głupio, bo to wspaniała okazja by je nadrobić. Sama zastanawiam się czy posłuchać podszeptów mojego masochizmu i nie obejrzeć ich jeszcze raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Batmana też nie lubię, ale uwielbiam Arrowa.:)
  Jak to nie ma Lokiego? ;( Jeśli słyszysz ten łomot, to wiedz, że właśnie wali się mój świat. A ten trzask chwilę później to moje złamane serce. Teoretycznie powinnam więc już nie żyć, a dalej piszę, więc jest duże prawdopodobieństwo, że jestem pierwszym zombie stworzonym przez okrucieństwo Marvela. Chlip, chlip.
  Nawet bardzo kombinują. Ale ja oglądałam tylko Thora i Avengersów i się połapałam. No dobra, nadal nie wiem kim jest ta kobieta. I ten z łukiem, bo z łukiem to ja tylko Ollie'ego Arrowa znam. I Robin Hooda, ale to chyba nie ten.:p

  OdpowiedzUsuń
 21. Z cyklu: jest późno i mózg eM pracuje na innych obrotach.

  eM ma jeden komentarz. Muzyczny. I słabo wykonany, ale pomysł przecudowny!

  https://www.youtube.com/watch?v=43k7vWmMYmo  A kogo z Marvela eM najbardziej lubi? Może to głupio zabrzmi, bo niby Iron Man jest cudowny, Thor jest piękny, ale eM najbardziej lubi Team Fitzsimmons.
  No po prostu rozkosz w czystej postaci. I serduszkowanie

  OdpowiedzUsuń
 22. Arrowa będę musiała nadgonić, bo wszystkie promo wskazują na to, że tam się już dzieje i dzieje!
  Ojej... przykro mi, że się do tego przyczyniłam, ale przynajmniej w czasie filmu, a raczej napisów końcowych nie będziesz rzucać niczym w ekran.
  Zombie stworzone przez okrucieństwo Marvela? Piszę tekst o przyczynach wybuchu Z-epidemii i wiele szalonych pomysłów się przewinęło, ale ten jest zdecydowanie najbardziej uroczy <3
  O Czarnej Wdowie i Hawkeye (tłumaczą go u nas chyba jako Sokole Oko) w sumie nie wiele wiadomo z wcześniejszych filmów. Hawkeye jest przez dosłownie chwilkę w Thorze, a Czarna Wdowa w Iron Manie 2. W sumie Fury też się wcześniej nie pojawia. Chociaż, może w X-menach?

  OdpowiedzUsuń
 23. Super, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zdecydowanie! Robert Downey Jr. jest rewelacyjny i nadał Iron Manowi charakteru :)
  A daj spokój, mózg mi prawie eksplodował, jak zobaczyłam te mroczne elfy :P

  OdpowiedzUsuń
 25. Hulk w końcu zrobił na mnie pozytywne wrażenie ;)
  Fitzsimmons są cudowni :) Chociaż jestem na etapie, gdy mają jeszcze kłótnie małżeńską :(

  OdpowiedzUsuń
 26. Wychodzi na to, że wybitnie nie trzymam się kolejności ; p

  OdpowiedzUsuń
 27. Nadgoń koniecznie, bo dzieje się sporo, a już za tydzień finał i jestem okropnie ciekawa, co zrobią.
  Czemu miałabym rzucać, może w końcu Loki by wygrał? Kiedyś musi, nie? A w ostatnim Thorze to co, świetne zakończenie! A bez Lokiego to nie wiem czy mi nie szkoda na bilet, to pół książki. ^^
  Nie wiem czy uroczy, ale bardzo szybko by się zombiaki rozniosły po całym świecie. ;P
  To ja i tak ich nie znam. I jaka kurczę Fury? Tak jeszcze ktoś był?

  OdpowiedzUsuń
 28. LaDameBlanche8 maja 2015 12:05

  IRON MAN <3 Uwielbiam ! Z resztą sam RDJ jako aktor jest cudowny (przez uwielbienie moje i mojej przyjaciółki do RDJ jej facet się na nas obraził - pfff... zazdrośnik!) !!! Jestem świeżo po obejrzeniu najnowszych Avengersów i zrobiły na mnie meeega wrażenie. Gdyby nie mój ubogi, studencki budżet poszłabym jeszcze raz do kina :D

  A tak nawiasem : widziałaś wywiad Mini Thora z Iron Manem ? :)
  https://www.youtube.com/watch?v=boUYFg_RdHQ

  OdpowiedzUsuń
 29. Do finału pewnie się nie wyrobię, bo mam 1,5 sezonu przed sobą (teraz jest koniec trzeciego, tak?)
  Martwiłam się, że będziesz rzucać, gdy cały film minie, a jego ani razu nie pokażą na ekranie :P
  Tak, taka epidemia rozniosłaby się w zabójczym tempie.
  To ten w czarnych fatałaszkach z przepaską na oku (szef TARCZY)

  OdpowiedzUsuń
 30. Właściwie to nie mam za dużego doświadczenia, Thora 2 widziałam, Iron Mana urywkami, a teraz pewnie skończę w kinie na Czasie Ultrona ; p

  OdpowiedzUsuń
 31. Dlaczego Iron Man? Pff! To Iron Man! Już w pytaniu jest odpowiedź ^^
  Lubię też Drzewo Diesla ze Strażników Galaktyki :) I Lokiego <3
  Oglądałam prawie wszystkie filmy z Twojej listy. I wszystkich X-menów :-)
  Byłaś już na nowych Avengersach? Bo nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Tak, jeszcze jeden odcinek trzeciego.:)
  Rzucać może nie, nie jestem agresywna (chyba, że mi widły dadzą). Ale mogłabym uznać, że zmarnował pieniądze na film bez Lokiego. XD
  Buuuu, nie pamiętam go nawet. :p

  OdpowiedzUsuń
 33. W serialu jest go trochę więcej (Furego, nie Lokiego, niestety). Lokiego zawsze za mało :(

  OdpowiedzUsuń
 34. Prawidłowa odpowiedź! :)
  Też ich lubię :) To czego nie oglądałaś jeszcze?
  Nie oglądałam jeszcze Czasu Ultrona ;( Buuu, ale w następnym tygodniu się na niego wybieram! :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Agentów Tarczy, Agentki Carter, pierwszego Kapitana Ameryki, Hulka i tych krótkometrażowych. Ultrona też co prawda jeszcze nie, ale liczę, że to się niedługo zmieni :)
  Koniecznie napisz posta, jak się Ultron prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Ja również nie trzymam się kolejności, niektóre filmy widziałam np. "Thor". Jednak to nie zmienia faktu, że wybieram się Avengers: Czas Ultrona :)

  http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja kocham Marvela! Z mężem śledzimy każdą premierę :) I mimo, że filmy Iron Mana są najlepsze z całej produkcji, to moim ulubionym bohaterem jest Hulk :D
  "My mamy całą armię"
  "A my mam Hulka"
  :D

  OdpowiedzUsuń
 38. Lubię ten tekst :) Ale chyba jesteś pierwszą osobą, która najbardziej lubi Hulka! Zdecydowanie dobrze wiedzieć, że i on ma swoich fanów!

  OdpowiedzUsuń