Looking For Anything Specific?

Header Ads

Księżniczki i królewicze za kratkami, czyli bajeczny sąd #2


Księżniczki powinny być niewinne i dobre. Królewicze szlachetni i honorowi. Pozytywni bohaterowie powinni być wzorem do naśladowania. A tu proszę! Bajki są pełne amoralnych kryminalistów i wcale nie mam na myśli jedynie tych, któych okrzyknięto mianem łotrów. Pozory mylą. 


Roszpunka & Flynn


Niby takie słodkie, blond dziewczę biegające boso po trawie jak opętane, a jednak kryminalistka. I nie chodzi mi nawet o jej wojowanie patelnią. Wystarczy spojrzeć na jej pierwsze spotkanie z Flynnem. Dostał w łeb patelnią, co w sumie można jej wybaczyć, bo było nie było włamał się do jej domu/wieży. Niestety dziewczyna zamiast wezwać policję, czy tam straż, wolała go związać, zakneblować, a następnie szantażować koroną, którą Flynn wcześniej ukradł. Powiedziałabym, że nie jest to zachowanie godne księżniczki, ani przyszłego księcia. Wymieniać dalej? Pominę już fakt, że Flynn uciekał konno w trakcie próby aresztowania (grzywna, jak nic), ucieczka z więzienia, a pod koniec bajki przyczynił się do śmierci matki Gothel, ale to złagodziłabym tylko do nieumyślnego spowodowania śmierci. 


Przewidywany wymiar kary dla Roszpunkiod 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (wg art. 189 kodeksu karnego, czyli pozbawienie wolności) + pozbawienie wolności do 3 lat (wg art. 191 k.k., czyli zmuszanie do określonego zachowania).

Przewidywany wymiar kary dla Flynnapozbawienie wolności od roku do lat 10 (kradzież z włamaniem wg art. 279 § 1 kodeksu karnego) + pozbawienie wolności do 2 lat (wg art. 242 § 1 k.k., czyli ucieczka w więzienia) + pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5 ( wg art. 155 k.k., czyli nieumyślne spowodowanie śmierci) + kara grzywny.

[Roszpunka po odsiedzeniu wyroku będzie musiała na Flynna trochę poczekać, szkoda, że więzienia nie są koedukacyjne, wtedy przynajmniej chwilę spędziliby razem.]

Elsa

Tak bardzo nie chciałabym wysyłać Elsy do więzienia, ale jeśli mam być skrupulatna to muszę postawić jej zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy, do której z pewnością zalicza się spowodowanie ogromnych mrozów w Arandelle. Mam jednak problem z kwalifikacją czynu, ponieważ można ją skazać na mniejszy wymiar kary, jeśli następstwem kary nie była śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób - w końcu poza Anną, która została trafiona bezpośrednio i zamarzła, nie wiemy jakie skutki odczuwali pozostali mieszkańcy królestwa. Najrozsądniej byłoby zrobić dobrą dokumentacje, niemniej...

Przewidywany wymiar kary: pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (wg art. 173 § 2 k.k.) lub pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 (wg art. 173 § 4 k.k.)


Ariel
Jak łatwo się domyślić, Ariel skażę za branie udziału nielegalnym w przeszczepianiu narządów, pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich w celu uzyskania korzyści osobistych. Powinnam postawić te zarzuty także Trytonowi, ale on nie miał ani korzyści osobistych, ani majątkowych. Największym zaskoczeniem może być jednak uniewinnienie Eryka, który zabił Ursulę. Głównie dlatego, że mieściło się to w obronie koniecznej oraz stanie wyższej konieczności.

Przewidywana karapozbawienie wolności od 6 miesięcy do 5 lat (wg art. 44 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów).


Bestia


Kolejny teoretycznie pozytywny bohater, który absolutnie nie ma czystego sumienia. Najpierw uwięził ojca Belli, a następnie ją samą. Myślę, że dzięki temu możemy sądzić, że dostałby maksymalny wymiar kary.

Przewidywana kara: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (wg art. 189 kodeksu karnego, czyli pozbawienie wolności).

Piotruś Pan

Nigdy za nim nie przepadałam, dlatego z ogromną przyjemnością skazałabym go na maksymalny wymiar kary nawet za najmniejsze przewinienia. Na szczęście ich nie brakowało. Porwał gromadkę dzieciaków. Do tego należy doliczyć art. 159., czyli  udział w bójce z Kapitanem Hakiem, w której Piotruś używał szabli, co podchodzi pod 'użycie noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu", a także art. 160. § 1. mówiący o narażeniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czym bezsprzecznie było rzucenie Haka na pożarcie krokodylowi.


Przewidywana kara: pozbawienia wolności do lat 3 (wg art. 211 kodeksu karnego), którą prawdopodobnie trzeba pomnożyć przez ilość porwanych dzieci, przy czym maksymalny wymiar kary nie będzie przekraczał 25 lat pozbawienia wolności, plus pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 (wg art. 159, czyli za bójkę z nożem) plus  pozbawienie wolności do lat 3 (wg art 160). 

Królewna Śnieżka


Niestety za samą głupotę nie wtrącają do więzienia, ale na szczęście jest ona powodem postępowania, które już się kwalifikuje. Przykładowo podejście "Puk, puk... nie ma nikogo...to w takim razie wejdę" to włamanie, nawet jeśli się sprząta ze zwierzętami. A wtargnięcie do cudzego domu jest karane z artykułu 193. Sorry, Śnieżka.

Przewidywana kara: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Thomas

Właściwie nie jest to zbyt znacząca postać w bajce "Pocahontas", ale ktoś w końcu powinien odpowiedzieć za zabójstwo Kokouma. Poza tym już nie mogłam się doczekać by skazać kogoś z art. 148.

Przewidywana kara: pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności (wg art. 148 k.k.).


Aladyn& Jasmine


Nie rozumiem jakim cudem ktokolwiek mógł sprawić by taki cwaniak jak Aladyn był głównym, pozytywnym bohaterem bajki dla dzieci. Poważnie, nie ogarniam. Przecież on kradnie (i to nie bogatym), a w czasie ucieczki przed strażnikami robi jeszcze więcej szkód, a to dopiero początek filmu! Zresztą Jasmine nie lepsza. Kiedyś za zwykłą kradzież ucięliby im po ręce, dlatego powinni się cieszyć, że potraktuję ich zgodnie ze współcześnie obowiązującym w Polsce kodeksem karnym. Dodatkowo oboje podróżowali niemal po całym świecie bez  paszportów lub jakikolwiek dokumentów tożsamości. Do tego na latającym dywanie, który z pewnością po tak długim przebywaniu w Jaskini Cudów, nie miał robionego przeglądu, ani nie posiadał ubezpieczania! Obowiązek posiadania aktualnych badań technicznych wynika z art. 81 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. A wracając do Aladyna to chciałam skazać go również za podszywanie się pod księcia, jednak w tym przypadku potrzeba do tego zgłoszenia od osoby pokrzywdzonej. 

Przewidywana kara Aladyna: pozbawienie wolności od roku do lat 10 (wg art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń+ grzywna i pokrycie strat spowodowanych ucieczką + od 300 do 1,5 tys. zł grzywny (za podróżowanie bez paszportów, kwota jest zależna od krajów) + 150 zł grzywny i konfiskata pojazdu tj latającego dywanu (za brak ubezpieczenia, przeglądu i dowodu rejestracyjnego).Przewidywana kara Jasmine: pozbawienie wolności od roku do lat 10 (wg art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń + od 300 do 1,5 tys. zł grzywny (za podróżowanie bez paszportów, kwota jest zależna od krajów).

Osiem bajek, dziesięć pozytywnych bohaterów skazanych na łączną karę ok 111 lat pozbawienia wolności (zazwyczaj według maksymalnego wymiaru kary, choć niektórym trochę odpuściłam), czyli więcej niż istnieje Disney. Największym zaskoczeniem może być jednak porównanie występków bohaterów i antagonistów z tej samej bajki (kary wymierzone złoczyńcą znajdziesz tutaj). Czyżby to nie czyny, czy też zbrodnie świadczyły o charakterze postaci, tylko motywacja? Osobiście tego nie kupuję, ponieważ wszystko zależy od perspektywy. 

Ps. Jeśli macie pomysły na to za co przymknąć innych bohaterów, koniecznie dajcie znać!
Ps2. Przez najbliższy tydzień na Gosiarellowym fb będzie bajeczne więzienie (nazwa taka sobie, ale zwał jak zwał), czyli cała masa grafik i filmików w klimacie dzisiejszego tekstu. 

Prześlij komentarz

46 Komentarze

 1. Na obronę Roszpunki powiem tylko, że raczej nie miała jak wezwać policji, gdyż była uwięziona w wieży... A rozwalił mnie fragment o braku ważnego przeglądu latającego dywanu, bezcenne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm... ciekawe co robili ludzie, gdy nie było telefonu? Aż będę musiała to sprawidzić ;)
  Do usług ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza myśl - wysyłali sowy :D

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja się nie zgodzę z Ariel, a dokładnie z obroną konieczną Eryka, bo musisz wziąć pod uwagę, czy bronił się odpowiednio i nie miał przewagi w stosunku do Ursuli! :D Niestety, obrona własna w Polsce polega na tym, żeby dać się zabić, także prawdopodobnie byłby skazany ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Umarłaś mnie :)
  A co powiesz o Meridzie Walecznej? Jest otrucie matki, jakieś podejrzane substancje psychoaktywne... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tekst jest po prostu bajeczny ;) Jeden z najlepszych na Twoim blogu ;) Jeżeli chodzi o postacie pozytywne to można by skazać Mulan za podszywanie się za mężczyznę w czasie wojny co mogło skutkować przegraną jej kraju (chociaż nie wiem z jakiego paragrafu można by to wyciągnąć), Meridę za zaczarowanie swojej matki i trzech braci (co można podpiąć do uszczerbku na zdrowiu), Księcia (od Śnieżki) za pedofilię i (chyba) nekrofilię oraz za napastowanie we śnie na tle seksualnym (to samo tyczy się ukochanego Śpiącej Królewny), 7 krasnoludków na przetrzymywanie nieletniej wbrew woli jej opiekunów prawnych, ukochanego Kopciuszka za korupcję (wykorzystywał swoje stanowisko w celach zaspakajających jego prywatne potrzeby - szukanie Kopciuszka), książę Naveen również mógłby zostać posądzony o korupcję, a także o próbę przywłaszczenia majątku drugiej osoby poprzez małżeństwo. To chyba wszystko na co wpadłam :) Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 7. W sumie coś w tym jest i nie będę się sprzeciwiać, ale z drugiej strony Ursula wtedy poszalała zmieniając swoje gabaryty, używała magii i chciała zabić jego i Ariel, więc nawet przeciętny prawnik powinien go wybronić. Chyba...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo! Dobre! W takim razie Art. 165. § 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
  1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej,
  2) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości,
  5) działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. § 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Kolejna księżniczka za kratkami!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję ;) Z Mulan zastanawiałam się nad tym samym, ale żaden paragraf nie podszedł ;/ Merida, tak ^^ Z księciem jest ten problem, że na naszych oczach doszło jedynie do pocałunku i nie wiem czy prokuratorowi by to wystarczyło, ale zgadzam się z Tobą w 100%. Niemniej z Krasnoludkami mnie powaliłaś i to w zupełności by wystarczyło by posadzić całą siódemkę ;) Książę od Kopciucha i książę Naveen też trafiliby za to za kradki ;) Dopisać?

  OdpowiedzUsuń
 10. To w Hogardzie ;) Co nie zmienia faktu, że też jedną chcę - oddam za telefon ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Veroniqusia Waters26 maja 2015 20:15

  Genialne <3 A Książę, z tego co pamiętam, pocałował zmarłą Śnieżkę. To nie podchodzi pod jakieś zbezczeszczanie zwłok?

  OdpowiedzUsuń
 12. eM jako Królowa Zaklepańców i Przewodnicząca Koła Wielbicielek Patelni oficjalnie oświadcza, że jej struktury zamierzają się przyjrzeć sprawie Roszpunki. eM jest przekonana, że istnieją okoliczności łagodzące w tej sprawie. Proszę Państwa, biedna dziewczyna była porwana i nie znała innego świata niż swoja wieża! Jak to nie wpływa na czyjeś zachowanie, to eM nie chce wiedzieć, co musiałoby się stać, żeby wpłynęło.


  Od teraz eM ma Gosiarellę jeszcze bardziej na oku.
  Pfi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wystarczy, ze mial noz a ona nie, wystarczy :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaliczony zgon po raz drugi hahaha
  Już nigdy oglądanie tych bajek nie będzie wyglądało tak samo... :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niby tak, ale tu jest problem, bo przejechał ją statkiem O.o

  OdpowiedzUsuń
 16. Mission completed ;] Jeszcze kilka takich wpisów i oglądając Disneya wszyscy będą myśleć o Różowym Blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 17. O słońce, to materiał na kolejny (chyba jeszcze bardziej wymagający) tekst :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Czyli swój swojego chroni? Czy Gosiarella naprawdę musi przypominać eM, że Gosiarella bije Roszpunkę, ponieważ współtworzy z eM WSS? (jeśli WSS? przeżyje reanimację).
  Ekhm... Niemniej rozważę wysłanie Roszpunki do psychologa w celu sprawdzenia jej zdrowia psychicznego :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cieszę się, że pomogłam :) (zapomniałam się wcześniej zalogować, dlatego pisałam jako gość ;) ) Uwielbiam takie posty i fajnie by było, gdybyś napisała następną część :D Mnie też Krasnoludki powaliły, gdy tylko na to wpadłam, ale szkoda, że nic nie pasuje do Mulan. Różowa Sałata do usług ;) :*

  OdpowiedzUsuń
 20. WSS trzeba będzie obgadać na spotkaniu na szczycie w lipcu. Bo eM z chęcią by je reanimowała, ale trzeba znaleźć na to nowy sposób. Albo nowego bata na eM, bo będzie ciężko ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Roszpunka jest za słodka, by ją karać! A Bestii można odpuścić, jeśli udostępni swoją bibliotekę.
  Ukarałabym też gąsienicę z Alicji za rozprowadzanie grzybów o wątpliwym pochodzeniu. A skoro mowa o Bestii to Bella i jej ojciec zaliczyli włamanie. A Jaś i Małgosia to w ogóle rozbój w biały dzień!

  OdpowiedzUsuń
 22. Hej, bardzo się cieszę, że pomogłam (wcześniej się nie zalogowałam i pisałam jako gość) :) Co do Krasnoludków to mnie też powaliły, jak na to wpadłam, ale przyszło mi jeszcze do głowy, że można ich osądzić pod względem nieodprowadzania podatku od wzbogacania się (wykopywania kamieni szlachetnych) :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja bym telefonu nie oddała - mogę na nim czytać książki, a na sowie nie :P

  OdpowiedzUsuń
 24. Hm, Roszpunkę ewentualnie można by było usprawiedliwić - w końcu to Flynn wtargnął do jej domu, więc musiała się bronić. Jak dla mnie to obrona własna, jak nic :D
  Mam wątpliwości co do Ariel i przeszczepiania narządów. Można by było mieć problem z udowodnieniem jej winy, jeśli nie znalazłoby się hm... poprzedniego właściciela owych narządów :D Tak samo jak udowodnić to, że wcześniej nie miała nóg, bo w zasadzie oprócz zeznać świadków, innych dowodów nie ma, bo raczej nie mają aparatów w oceanie/morzu :)
  Chcę więcej bajkowego więzienia!

  OdpowiedzUsuń
 25. A właśnie! Jeszcze Alladyn. Czy do niego nie powinno się zastosować jakiegoś kodeksu ruchu powietrznego? Bo ruch drogowy do latającego dywanu średnio pasuje xD

  OdpowiedzUsuń
 26. Ale sówki robią takie słodkie minki i mają takie wielkie oczy O.O

  OdpowiedzUsuń
 27. W formie obrony to ja rozumiem walnąć patelnią i wepchnąć do szafy (co zresztą zrobiła), no może jeszcze wyrzucić przez okno z wieży, czyli tam skąd przylazł, a nie wiązać i szantażować :P
  Nogi skądś się wzięły, a wcześniej ich tam nie było :) To, że nie znaleziono poprzedniego ich właściciela świadczy jeszcze gorzej i powinno się dołożyć zarzuty :P O dowody to Ty się nie bój, bo mam dość grafik, które przedstawię jako dowody w sprawie (Ej, czy tylko ja uważam, że ta rozmowa jest cudownie urocza i absurdalna?) :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Ruch powietrzny? Hmmmm... obawiam się, że jego zastosowanie skończyłoby się zestrzeleniem niezidentyfikowanego obiektu latającego ^^

  OdpowiedzUsuń
 29. Tak! To zdecydowanie będzie pierwszy i najważniejszy punkt spotkania :D Nowy pomysł bardzo mi się uśmiecha, ale nie mam jeszcze na niego pomysłu. Na szczęście jest czas, a jak nie to nowy bat też jest okey :D

  OdpowiedzUsuń
 30. Za słodki to jest kot ze Shreka (tak, właśnie to był powód, dla którego się tutaj nie znalazł). Z kolei Bestię trzeba posadzić na jak najdłużej, żebyśmy mogły spokojnie się do jego biblioteki przeprowadzić lub podzielić między sobą jego zbiory :) Tak, Jaś i Małgosia to już straszni degeneraci! Z gąsienicą też się zgadzam, zresztą Kapelusznik też pewnie by odsiedział za posiadanie i rozprowadzanie narkotyków, bo ta jego herbatka nie miała normalnego działania!

  OdpowiedzUsuń
 31. Kapelusznik był szalony, do psychiatryka by go zabrali, pewnie w połączeniu z odwykiem.
  Roszpunka też jest za słodka, poza tym to wszystko w obronie własnej, była więźniem i obowiązkiem Flynna było jej pomóc!
  Rozdzielić zbiory Bestii... Jestem za, dożywocie!
  A jako okoliczność łagodząca dla Piotrusia muszę dodać, że za wszystkim stała Dzwoneczek, a Piotruś był nieletni.^^

  OdpowiedzUsuń
 32. O nie! Z Piotrusiem Panem nie dam się wkręcić! On pójdzie siedzieć! W tej swojej Nibylandii to chyba sobie długo żył, tylko się nie starzał, jak Ibisz!

  OdpowiedzUsuń
 33. Super ten wpis - ale ty masz pomysły :) Pękałam ze śmiechu czytając o przeszczepach Ariel :P Mi nawet do głowy by nie przyszło takie ukaranie bohaterów :) Piotrusia też nie za bardzo lubię :P

  OdpowiedzUsuń
 34. Świetne te wpisy. Ale muszę przyznać, że bajki dużo łotrów i brutalności zawierają, choć widzi się to dopiero później. Ostatnio z nudów oglądałam "Najpiękniejsze baśnie braci Grimm". Sceny były dość jednoznacznie brutalne, opisałam je w smsie do chłopaka. Ten stwierdził, że coś dopowiadam i co mam z głową. Po czym uświadomiłam, że to są prawdziwe wydarzenia z tego filmu, nic nie dodane. Widać, bajki trzeba zostawić dzieciom, które nie dostrzegają chyba tego drugiego dna.

  OdpowiedzUsuń
 35. Uwielbiam cudownie urocze i absurdalne rozmowy <3
  Jeśli masz dowody, to ja już nie mam pytań.
  Wyrzucenie Flynna przez okno mogłoby podpaść pod próbę morderstwa/morderstwo/spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu, bo ta wieża to jednak duża była :D

  OdpowiedzUsuń
 36. Widzę właśnie Alladyna w słuchawkach lotniczych i z samolotywm wi-fi radiem, krzyczącego "Mayday! Mayday! Halo, wieża?"

  OdpowiedzUsuń
 37. Ale to raczej poprawczak, jeśli już, nieletni jest... Myślisz, że Ibisz czerpie z tego samego źródełka?

  OdpowiedzUsuń
 38. Pewnie coroczne wczasy w Nibylandii robią swoje. Ibisz na bank ma tam domek.
  A Piotruś niech pokaże akt urodzenia to może zostanie potraktowany jak nieletni. Dopóki tego nie zrobi sądzimy go jak dorosłego, ok? #TeamHook

  OdpowiedzUsuń
 39. Tak, zdecydowanie warto je serduszkować <3
  Niby tak, ale sam się pchał, więc może gdyby w odpowiednim momencie zatrzasnęła mu okiennice przed nosem (a on spadł i złamał kark) zostałoby to uznane za działanie zgodne z prawem, a sam Flynn dostałby nagrodę Darvina?

  OdpowiedzUsuń
 40. Urocza wizja :) Chociaż zdjęcia Ufo-maniaków zakreślających latający dywan zamiast spodka i gadających w tv, że widzieli niezidentyfikowany obiekt latający też zrobiłby mi dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Zdecydowanie wychodzi, że za dużo czasu spędzam nad analizowaniem bajek :P
  Zielony Kidnaper nie powinien wzbudzać sympatii. Co innego całkiem dobrze wychowany Pirat ;)

  OdpowiedzUsuń
 42. Doskonale Cię rozumiem. Przy pisaniu True Story czasami aż nie mogłam uwierzyć, ilu rzeczy nie dostrzegałam za dzieciaka - czy to jednoznacznych scen czy to przesłania. Ogólnie mam wrażenie, że twórcy bajek trollują dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 43. Widzę, że oglądanie OUaT nie pozostaje bez śladu :D #TeamHook

  OdpowiedzUsuń
 44. hahaha, z nieznanych przyczyn ostatnie zdanie wywołało u mnie napad głupawki :D

  OdpowiedzUsuń
 45. Zdecydowanie poważnie odbija się na psychice ^^ Zresztą normalne bajki też :P

  OdpowiedzUsuń