Księżniczki i królewicze za kratkami, czyli bajeczny sąd #2


Księżniczki powinny być niewinne i dobre. Królewicze szlachetni i honorowi. Pozytywni bohaterowie powinni być wzorem do naśladowania. A tu proszę! Bajki są pełne amoralnych kryminalistów i wcale nie mam na myśli jedynie tych, któych okrzyknięto mianem łotrów. Pozory mylą. 


Roszpunka & Flynn


Niby takie słodkie, blond dziewczę biegające boso po trawie jak opętane, a jednak kryminalistka. I nie chodzi mi nawet o jej wojowanie patelnią. Wystarczy spojrzeć na jej pierwsze spotkanie z Flynnem. Dostał w łeb patelnią, co w sumie można jej wybaczyć, bo było nie było włamał się do jej domu/wieży. Niestety dziewczyna zamiast wezwać policję, czy tam straż, wolała go związać, zakneblować, a następnie szantażować koroną, którą Flynn wcześniej ukradł. Powiedziałabym, że nie jest to zachowanie godne księżniczki, ani przyszłego księcia. Wymieniać dalej? Pominę już fakt, że Flynn uciekał konno w trakcie próby aresztowania (grzywna, jak nic), ucieczka z więzienia, a pod koniec bajki przyczynił się do śmierci matki Gothel, ale to złagodziłabym tylko do nieumyślnego spowodowania śmierci. 


Przewidywany wymiar kary dla Roszpunkiod 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (wg art. 189 kodeksu karnego, czyli pozbawienie wolności) + pozbawienie wolności do 3 lat (wg art. 191 k.k., czyli zmuszanie do określonego zachowania).

Przewidywany wymiar kary dla Flynnapozbawienie wolności od roku do lat 10 (kradzież z włamaniem wg art. 279 § 1 kodeksu karnego) + pozbawienie wolności do 2 lat (wg art. 242 § 1 k.k., czyli ucieczka w więzienia) + pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5 ( wg art. 155 k.k., czyli nieumyślne spowodowanie śmierci) + kara grzywny.

[Roszpunka po odsiedzeniu wyroku będzie musiała na Flynna trochę poczekać, szkoda, że więzienia nie są koedukacyjne, wtedy przynajmniej chwilę spędziliby razem.]

Elsa

Tak bardzo nie chciałabym wysyłać Elsy do więzienia, ale jeśli mam być skrupulatna to muszę postawić jej zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy, do której z pewnością zalicza się spowodowanie ogromnych mrozów w Arandelle. Mam jednak problem z kwalifikacją czynu, ponieważ można ją skazać na mniejszy wymiar kary, jeśli następstwem kary nie była śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób - w końcu poza Anną, która została trafiona bezpośrednio i zamarzła, nie wiemy jakie skutki odczuwali pozostali mieszkańcy królestwa. Najrozsądniej byłoby zrobić dobrą dokumentacje, niemniej...

Przewidywany wymiar kary: pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (wg art. 173 § 2 k.k.) lub pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 (wg art. 173 § 4 k.k.)


Ariel
Jak łatwo się domyślić, Ariel skażę za branie udziału nielegalnym w przeszczepianiu narządów, pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich w celu uzyskania korzyści osobistych. Powinnam postawić te zarzuty także Trytonowi, ale on nie miał ani korzyści osobistych, ani majątkowych. Największym zaskoczeniem może być jednak uniewinnienie Eryka, który zabił Ursulę. Głównie dlatego, że mieściło się to w obronie koniecznej oraz stanie wyższej konieczności.

Przewidywana karapozbawienie wolności od 6 miesięcy do 5 lat (wg art. 44 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów).


Bestia


Kolejny teoretycznie pozytywny bohater, który absolutnie nie ma czystego sumienia. Najpierw uwięził ojca Belli, a następnie ją samą. Myślę, że dzięki temu możemy sądzić, że dostałby maksymalny wymiar kary.

Przewidywana kara: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (wg art. 189 kodeksu karnego, czyli pozbawienie wolności).

Piotruś Pan

Nigdy za nim nie przepadałam, dlatego z ogromną przyjemnością skazałabym go na maksymalny wymiar kary nawet za najmniejsze przewinienia. Na szczęście ich nie brakowało. Porwał gromadkę dzieciaków. Do tego należy doliczyć art. 159., czyli  udział w bójce z Kapitanem Hakiem, w której Piotruś używał szabli, co podchodzi pod 'użycie noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu", a także art. 160. § 1. mówiący o narażeniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czym bezsprzecznie było rzucenie Haka na pożarcie krokodylowi.


Przewidywana kara: pozbawienia wolności do lat 3 (wg art. 211 kodeksu karnego), którą prawdopodobnie trzeba pomnożyć przez ilość porwanych dzieci, przy czym maksymalny wymiar kary nie będzie przekraczał 25 lat pozbawienia wolności, plus pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 (wg art. 159, czyli za bójkę z nożem) plus  pozbawienie wolności do lat 3 (wg art 160). 

Królewna Śnieżka


Niestety za samą głupotę nie wtrącają do więzienia, ale na szczęście jest ona powodem postępowania, które już się kwalifikuje. Przykładowo podejście "Puk, puk... nie ma nikogo...to w takim razie wejdę" to włamanie, nawet jeśli się sprząta ze zwierzętami. A wtargnięcie do cudzego domu jest karane z artykułu 193. Sorry, Śnieżka.

Przewidywana kara: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Thomas

Właściwie nie jest to zbyt znacząca postać w bajce "Pocahontas", ale ktoś w końcu powinien odpowiedzieć za zabójstwo Kokouma. Poza tym już nie mogłam się doczekać by skazać kogoś z art. 148.

Przewidywana kara: pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności (wg art. 148 k.k.).


Aladyn& Jasmine


Nie rozumiem jakim cudem ktokolwiek mógł sprawić by taki cwaniak jak Aladyn był głównym, pozytywnym bohaterem bajki dla dzieci. Poważnie, nie ogarniam. Przecież on kradnie (i to nie bogatym), a w czasie ucieczki przed strażnikami robi jeszcze więcej szkód, a to dopiero początek filmu! Zresztą Jasmine nie lepsza. Kiedyś za zwykłą kradzież ucięliby im po ręce, dlatego powinni się cieszyć, że potraktuję ich zgodnie ze współcześnie obowiązującym w Polsce kodeksem karnym. Dodatkowo oboje podróżowali niemal po całym świecie bez  paszportów lub jakikolwiek dokumentów tożsamości. Do tego na latającym dywanie, który z pewnością po tak długim przebywaniu w Jaskini Cudów, nie miał robionego przeglądu, ani nie posiadał ubezpieczania! Obowiązek posiadania aktualnych badań technicznych wynika z art. 81 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. A wracając do Aladyna to chciałam skazać go również za podszywanie się pod księcia, jednak w tym przypadku potrzeba do tego zgłoszenia od osoby pokrzywdzonej. 

Przewidywana kara Aladyna: pozbawienie wolności od roku do lat 10 (wg art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń+ grzywna i pokrycie strat spowodowanych ucieczką + od 300 do 1,5 tys. zł grzywny (za podróżowanie bez paszportów, kwota jest zależna od krajów) + 150 zł grzywny i konfiskata pojazdu tj latającego dywanu (za brak ubezpieczenia, przeglądu i dowodu rejestracyjnego).Przewidywana kara Jasmine: pozbawienie wolności od roku do lat 10 (wg art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń + od 300 do 1,5 tys. zł grzywny (za podróżowanie bez paszportów, kwota jest zależna od krajów).

Osiem bajek, dziesięć pozytywnych bohaterów skazanych na łączną karę ok 111 lat pozbawienia wolności (zazwyczaj według maksymalnego wymiaru kary, choć niektórym trochę odpuściłam), czyli więcej niż istnieje Disney. Największym zaskoczeniem może być jednak porównanie występków bohaterów i antagonistów z tej samej bajki (kary wymierzone złoczyńcą znajdziesz tutaj). Czyżby to nie czyny, czy też zbrodnie świadczyły o charakterze postaci, tylko motywacja? Osobiście tego nie kupuję, ponieważ wszystko zależy od perspektywy. 

Ps. Jeśli macie pomysły na to za co przymknąć innych bohaterów, koniecznie dajcie znać!
Ps2. Przez najbliższy tydzień na Gosiarellowym fb będzie bajeczne więzienie (nazwa taka sobie, ale zwał jak zwał), czyli cała masa grafik i filmików w klimacie dzisiejszego tekstu.