Looking For Anything Specific?

Header Ads

Holly-Jane Rahlens - Nieskończoność


Powieść futurystyczna zazwyczaj nie łączy się z podróżami w czasie, jednak nie tym razem. Muszę przyznać, że to wyjątkowo zaskakujące i udane połączenie, dzięki któremu mamy okazję uczestniczyć w przygodzie osadzonej w realiach naszych czasów, jak i tych do których być może zmierzamy. Ciężko przyjąć do wiadomości, że kiedyś będziemy należeć do przeszłości świata, przedmioty naszego codziennego użytku będą antykami, a bieżące wydarzenia trafią do podręczników historii. Co gorsza wielu z nas zostanie zapomnianych, gdyż nie byliśmy zbyt ważni by zostawić po sobie długotrwały ślad.


Tytuł: Nieskończoność
Autor: Holly-Jane Rahlens
Wydawca: Egmont
Data wydania: 11.2013
Ilość stron: 456

„(...) pomijając czystą przyjemność płynącą z lektury, czytanie historii sprawia, że ten czytelnik nie czuje się samotny, wiedząc, że jego myśli i uczucia zostały już kiedyś pomyślane i przeżyte. Czytanie sprawia, że człowiek czuje się połączony z doświadczeniami innych i dzięki temu mniej dziwny.”


W „Nieskończoności” poznajemy XXIII wiek, w którym ludzie żyją średnio 150 lat i coraz bliżej im do nieśmiertelności. Potrafią tworzyć klony, zgrywają swoje wspomnienia, zwyczajne czynności wykonują za nich roboty, odbywają podróże międzyplanetarne, a także posługują się mózgołączem, który kojarzy mi się z systemem Nexusa (klik). Zaprzestano również używania zaimka „ja”. Obok tych niezwykłych ludzi przyszłości, żyją Leśni, których postrzegam, jako nowoczesnych Amiszów, którzy zamiast odcięcia się od elektryczności i udawania, że żyją w ciemnych wiekach, mają komórki i komputer (oczywiście w ich czasach to antyki). Oczywiście nie korzystają z nowoczesnej technologii, jak mózgołącza, czy zgrywanie wspomnień. Leśni żyją dokładnie tak, jak my teraz. Muszę przyznać, że taka wersja przyszłości jest dość ciekawa i pozwala zrozumieć, jak szybko to, co dla nas jest codziennością, niebawem stanie się historią.
Wydarzenia rozgrywają się również w XXI wiecznych Niemczech, które stają się wizytówką naszej współczesności – światem Hubby Bubby, spalin, kakofonii, różnorodności i miłości. Zresztą doskonale wiecie, jak wygląda nasz świat, więc nie będę do opisywać.

Finn żyje w XXIII wieku. Jest młodszym historykiem ze specjalizacją w niemieckiej kulturze z XXI wieku. W pewnym sensie różni się od swoich kolegów i koleżanek – ma bardziej romantyczną duszę. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniem jednego z dziedzictw kultury, sprawozdań finansowych Deutsche Banku. Momentem przełomowym jego kariery i życia może się stać najnowsze zadanie, któremu musi stawić czoło: przetłumaczeniem pamiętnika niemieckiej trzynastolatki. Pozornie niewart ościowa lektura staje się podstawą to tworzenia niezwykłego przedsięwzięcia: Projektu Czas. Finn wierzy, że jest to praca nad nową grą, pozwalającą bliżej poznać realia XXI wieku, jednak po pewnym czasie zaczyna dostrzegać niesamowitą realność tej gry…


Muszę przyznać, że na samym początku książki czułam, że to będzie kolejny gniot. Wizja przyszłości nie powalała, język powieści był dość drętwy, a sam bohater zwyczajnie nijaki. Byłam pewna, że ta recenzja nie będzie pozytywna. Po kilku rozdziałach dałam się jednak wciągnąć by już w połowie książki, nie móc się od niej oderwać. Nie wyobrażacie sobie, jak niesamowicie zaskoczyło mnie, że wywołała u mnie emocje. Tak długo na to czekałam! „Nieskończoność” mnie pochłonęła! Teraz mogę śmiało napisać, że niezbyt wciągający wstęp jest atutem powieści, gdyż dzięki niemu możemy pojąć, jak wyzuta z emocji mentalność przyszłości, odbiega od tego co znamy.

„Nieskończoność” jest pod pewnym względem surowa, bo wszystkie wydarzenia zostały z góry zaplanowane. Jest również ciepła i pełna emocji, ponieważ misja to zakładała. Jest zaskakująca, bo spisek był skomplikowany. Przyznaję, że podróż w czasie nie była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Uczucie rodzące się między dwojgiem ludzi z różnych epok także była do przewidzenia. Zaskakujące były za to małe szczegóły, które składają się na całość. Niezwykłe jest również połączenie podróży w czasie ze światem futurystycznym. Zazwyczaj, gdy sięgamy po książkę, która opiera się na podróżach w czasie, możemy być pewni, że cofniemy się do przeszłości, poznamy historyczne postacie i/lub wydarzenia, które zmieniły nasz świat. Nie zdarzyło mi się poznawać „naszego czasu” oczami bohatera z przeszłości. Działa to zazwyczaj inaczej: Gdy czytamy powieści futurystyczne, to my sami oceniamy i porównujemy wykreowaną rzeczywistość do tego, co znamy. Takie niecodzienne połączenie jest wyjątkowo ciekawe i zmusza do refleksji.
Powieść Holly-Jane Rahlens uważam za dobrą książkę. Pozwala się zrelaksować, wczuć się w klimat, zastanowić nad ulotnością i znaczeniem naszego życia. Zaskakuje i wyzwala emocje, czyli dała mi to, czego od dawna poszukiwałam w książce. Gosiarella poleca!

Ocena: -5/6
~~~~
Za poznanie tajemnic "Nieskończoności" dziękuję wyd. Egmont

P.S. Znacie książki, które łączą ze sobą wizje przyszłości i podróże w czasie?

Prześlij komentarz

22 Komentarze

 1. Czytałam zaraz po premierze i byłam po prostu zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Mnie również! Ciekawe połączenia zaostrzyły mój apetyt!

   Usuń
 3. Mam nadzieję, że książka szybko wpadnie w moje ręce, bo zapowiada się naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skończyłam ją w grudniu i mam takie same odczucia jak Ty. Początek nie był zbyt zachęcający, ale później dałam się porwać magicznemu klimatowi "Nieskończoności".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawę nie spodziewałam się, że z takim nędznym początkiem książka może się tak rozkręcić!

   Usuń
 5. Wprawdzie nie lubię książek, których akcja nie rozkręca się od razu, ale na "Nieskończoność" poluję od dawna, więc nawet to mnie nie zraża

  OdpowiedzUsuń
 6. Różne opinie już czytałam, jedne lepsze, drugie gorsze - ale nadal mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi interesująco. Nie znam żadnej książki, która łączy ze sobą wizje przyszłości i podróże w czasie, dlatego tym bardziej ciekawi mnie powyższa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety żadnej takiej książki nie kojarzę (jedynie w "Jeźdźcach w czasie" był bohater z przyszłości) ale "Nieskończoność" bardzo mnie ciekawi ;) Skoro Gosiarella poleca, to Patka postara się przeczytać, zwłaszcza, że Egmont bardzo lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz! "Jeźdźców w czasie" jeszcze nie czytałam. Może pora to zmienić?
   Pozycje z Egmonta zazwyczaj są bardzo udane ;)

   Usuń
  2. Akurat jest promocja na sklep.gildia ;) za 8 zł
   http://www.sklep.gildia.pl/literatura/213097-alex-scarrow-time-riders-1-jezdzcy-w-czasie
   Tylko musisz się szybko decydować bo zostały dwie sztuki ;)

   Usuń
  3. Dzięki wielkie! Zaraz założę konto:)

   Usuń
 9. kurcze, mogłam mieć tą książkę, ale przegapiłam :( szkoda, ale mam na nią ochotę tym bardziej, że wysoko ją oceniasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będziesz miała jeszcze okazję ją mieć, bo warto ją przeczytać ;)

   Usuń
 10. Okładka jest po prostu magiczna. I cytat świetny. ;) Całkiem ciekawy pomysł na książkę, chętnie przyjrzę jej się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, okładka jest przepiękna i magiczna:) Dodatkowo jej grzbiet genialnie się komponuję z pozostałymi książkami z serii "Poza czasem".

   Usuń
 11. Okładka rzeczywiście jest bardzo ładna, jednak ja sama zaczęłam czytać "Nieskończoność" i po kilkudziesięciu stronach odpuściłam, bo ani trochę mnie treść nie zainteresowała... No ale cóż, w najbliższym czasie mam zamiar powrócić do lektury i mam nadzieje, że czytając dalej zmienię zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak pisałam w recenzji, książka dopiero po kilku rozdziałach się rozkręca, więc łatwo się zniechęcić, ale wytrwałość jest w tym przypadku nagradzana. Wierzę, że spodoba Ci się, gdy przebrniesz przez początek.

   Usuń
 12. Ja też właśnie pisałam o tej książce. Bardzo mi się podobała, kibicowałam Finnowi w jego decyzjach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie spodziewałam się, że fabuła tej książki zapowiada się aż tak ciekawie! Koniecznie muszę się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cóż, a ja zawsze myślałem, że "rozkręcająca się" (nawet powoli) przez parę rozdziałów powieść - to właśnie prawdziwy smaczek. Czyta sie dobrze, może z powodu skręcenia nogi w kostce, no i wybija się spośród innych...

  OdpowiedzUsuń