Blogowy niezbędnik


Poniższy post jest przeznaczony głównie dla blogerów, jednak część z poniższych linków może okazać się przydatna również dla czytelników, którzy nie blogują. Poniżej znajdziecie kilka stron, które w dużym stopniu ułatwiły mi życie lub wydały mi się na tyle atrakcyjne by gdzieś je zapisać i mieć pod ręką na czarną godzinę. Dołożyłam do tego kilka najczęściej przewijający się pytań, które dostaję na maila i oto macie przed sobą mój mały niezbędnik.

Statystyka
To nie jest punkt dla ludzi, którzy boją się słowa statystyka, chociaż po zapoznaniu się z poniższymi linkami strach i palpitacje serca są nieuniknione. Zapewne wiele osób korzysta głównie z analizy platformy, na której ma bloga. Na Bloggerze statystyki są okropnie zawyżone i w momencie, w którym przejdziecie na rzetelne sprawdzanie odwiedzin swojego bloga, możecie się załamać. Sama się skrzywiłam, gdy po raz pierwszy odkryłam Google analytics. Zapewne już o nim słyszeliście nie raz. Logujecie się do niego przez konto na gmailu. Wklejacie uzyskany tam kod na bloga i od tej pory możecie sprawdzać ile osób czyta Waszego bloga. 

Jest także coś takiego jak similarweb, w którym możecie podglądnąć statystki stron podobnych tematycznie do Waszej, jeśli chcielibyście porównać. Na moje oko zbędne, ale w razie czego macie. 

Bardziej profesjonalnym blogerom chciałaby za to podsunąć Sotrender, którego jeszcze w pełni nie rozgryzłam. Ogólnie analizuje Wasze działania w social media, a następnie podsuwa wskazówki, jak robić to lepiej. Dużym plusem jest to, że blogerzy mogą z niego korzystać bezpłatnie. 

I ostatnim w tym temacie jest słynny Brand24, który monitoruje Waszą markę w sieci. Innymi słowy wybierając słowa kluczowe możecie być na bieżąco ze wszystkim wzmiankami na Wasz temat w internecie. Tak, Gosiarelli nie można już bezkarnie obgadywać publicznie, bo Was bez problemu dopadnie! 

Social media
[Edit: Nathalie X fajnie podsumowała działania w social media, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o fb,twiterze, forach internetowych, instagramie czy G+ to zapraszam do Narzędzia Blogera #1]
- Jak połączyć konto na fb z kontem na twitterze?
O takich oczywistościach, jak konto na facebooku czy twiterze raczej nie muszę wspominać, ale znalazłam fajne połączenie tych kont dla leniuchów. Osobiście częściej siedzę na FB, a do Twittera podchodziłam z dystansem (za mało znaków, jak dla mnie), przez co trochę go zaniedbywałam. W końcu stwierdziłam, że najwyższy czas połączyć fanpejdż na FB z kontem na twitterze i teraz wszystko co wrzucam na pierwszym pojawia się automatycznie na tym drugim. Link dla Was.

- Jak dodać do bloga Like Box z FB?
Zamiast tłumaczyć czym jest like box, wolę wam pokazać: 

Na tej stronie możecie wygenerować kod z linkiem do własnego fanpejdża w takiej formie lub w większej, która pokazuje awatary kilku osób, które już Was polubiły. Możecie też zaznaczyć opcję by pojawiały się najnowsze wpisy opublikowane przez Was na fb. 


Generator hashtagów to rzecz, która rozbawiła mnie strasznie. Może dlatego, że jestem z nimi strasznie do tyłu, ale patrząc na podpisy do zdjęć na instagramie ludzie mają do nich ogromną słabość (wiem, jeszcze się pewnie do tego przekonam). Do rzeczy: znajdziecie tam podział tematyczny najbardziej popularnych hashtagów. 

Grafika 
Zdecydowanie najlepsza część linków - przynajmniej dla mnie, bo mam na tym punkcie małego świra. 
- Pixlr to rewelacyjny program graficzny online. 
Flickr - jedna ze stron, na której znajdziecie zdjęcia, które możecie wykorzystać na blogu za darmo. Wpiszcie w wyszukiwarkę słowo kluczowe i sprawdźcie czy w wynikach znajdziecie odpowiednią grafikę.- Pixabay - jak wyżej.
- Foter - jak wyżej.
- Unsplash - jak wyżej, tylko nie posiada opcji szukaj.
Slideshare - tworzenie prezentacji online.
Generator okładek 3D

Twoje pliki zawsze pod ręką
Mój ukochany Evernote poznałam dzięki książce Kominka. To rewelacyjny organizer osobisty, z którego możesz korzystać na każdym urządzeniu. Możecie w nim przechowywać dowolne pliki, tworzyć notatki, zapisywać fragmenty stron internetowych, a wszystko po to by mieć to wszystko pod ręką. 

Dysk Google jest oczywistą rzeczą, jednak ostatnio zrozumiałam, jak nie wiele osób zdaje sobie sprawę z jego przydatności. Poznajcie swój wirtualny dysk, wrzucajcie pliki i dzielcie się z innymi. 

Ps. Wiem, że w powyższym tekście zabrakło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (np. jak przenieść bloga na własną domenę/ zainstalować disqusa/ dodać nowe rzeczy do szablonu itp.), więc jeśli chcecie to mogę to kiedyś opisać osobno. Chcecie?
Ps2. Możecie podzielić się swoimi ulubionymi narzędziami ułatwiającymi życie i blogowanie!