Kraina Lodu plagiatem, czyli o pozwie kilka słów


Pół roku temu świat usłyszał o pewnej peruwiańskiej pisarce Isabelli Tanikumi i jej autobiografii pt. „Pragnienia serca”. Jednak to nagłe zainteresowanie nie wynika wcale z tego, że książka jest arcydziełem. Szum pojawił się ponieważ autorka oskarżyła Disneya o plagiat przy tworzeniu "Krainy Lodu", żądając 250 milionów dolarów odszkodowania. Znacie moje podejście do Disneya. Gdy ktoś mówi, że Disney go splagiatował, momentalnie zakładam, że mówi prawdę, bo dwa sezony True Story nie wzięły się znikąd. I tak przy pisaniu kolejnego tematu do TS byłam zmuszona przyjrzeć się pozwowi (oryginał znajdziecie tu) by sprawdzić jego zasadność. Pozwoliłam sobie przetłumaczyć wszystkie przedstawione w pozwie "dowody" byście mogli sami ocenić ich zasadność.  

1. Wioska

Isabella: Historia zaczyna się w jej wsi, która leżała u podstawy gór pokrytych śniegiem (w opowieści i na okładkowej ilustracji). Mieszka z rodzicami i siostrą Laurą;
Frozen: Wioska u podnóża gór, pokryta śniegiem, w której żyją Elsa i Anna. Z rodzicami.

Czyli pierwszym dowodem na plagiat ma być to, że u podnóża obsypanej śniegiem góry jest wioska, w której żyje rodzina z dwójką dzieci? Zupełnie jakbyśmy mieli na planecie tylko jedną górę ze śniegiem. Narciarze całego świata musieliby by się ścisnąć na jednej małej górce? Biedactwa. 
Swoją drogą czy przypadkiem Arendelle nie jest Królestwem z dostępem do morza czy tam fiordu? 

2. Dwie siostry

Isabella: Dwie siostry, między którymi są dwa lata różnicy, mają odmienny kolorów włosów; dwie siostry mają konie;
Frozen: Dwie siostry są w podobnym wieku, mają odmienny kolorów włosów (brązowe i blond), dwie siostry mają konie;

Wszystkie siostry, między którymi jest nieznaczna różnica wieku, mające odmienny kolor włosów i mieszkające z rodzicami i końmi u podnóża ośnieżonych gór, mogą się niebawem spodziewać pozwu o plagiatowanie życia/autobiografii pewnej Peruwianki? Uff... jak dobrze, że mam brata, nie mam konia i nie mieszkam u podnóża ośnieżonej góry. Nie muszę szukać prawnika...chyba...


3. Silna siostrzana więź

IsabellaIsabela okazuje głęboką miłość swojej siostrze i vice versa
Frozen: Elsa i Anna okazują sobie miłość.

Onabloga! Dwie siostry, które nie rzucają w siebie talerzemi! Disney, how dare you!


4. Starsza siostra przypadkowo rani młodszą siostrę

Isabella: Laura i Isabella bawią się, gdy Izabela zostaje poważnie ranna (spadł na nią gorącym kremem), ucierpiała jej twarz.
Frozen:  Anna podczas zabawy z Elsą zostaje ranna w głowę.

Zaczynam mieć serdecznie dość tych bzdurnych porównań. Wszystko co dotychczas wskazała autorka jako plagiat to typowe ludzkie zachowania, jak posiadanie siostry, kochanie siostry i kuku w trakcie zabawy. No niesłychane! Aż się boję co będzie dalej! 


5. Młodsza siostra nie pamięta wypadku
I: Isabella nie pamięta wypadku
F: Anna nie pamięta wypadku

Wyobraźcie sobie, że mój starszy (!) brat nie pamięta, jak walnął mnie w głowę klockiem lego, a jakoś nie skarżę Disneya (pewnie dlatego, że jestem młodsza i mogłoby się to nie klasyfikować pod plagiat). Nawet brata nie skarżę, a jedynie wypominam od 15 lat, podobnie jak większość 'wypadków', które mi się przytrafiły. Aż mu dziś napiszę, że jestem niesamowicie wspaniałomyślna, że odpuściłam pozew. 

6. Obie siostry doświadczają osobistej tragedii

Isabella: Siostry dotyka tragedia (trzęsienie ziemi, które wstrząsa całym miastem), w rezultacie ginie ich bliski przyjaciel, a one mają tylko siebie
Frozen: Siostry dotyka tragedia (rodzice umierają w czasie sztormu), a one mają tylko siebie

Nie ma to jak porównanie utraty rodziców do śmierci przyjaciela. W końcu to dokładnie to samo. 

7. Młodsza sistra zakochuje się
Isabella: Isabella opisuje ciemnowłosego i wysokiego mężczyznę jako swoją pierwszą miłość.
Frozen: Anna zakochuje się w ciemnowłosym i wysokim mężczyźnie

O ile Isabella nie zakochała się w księciu, który ma siedmioro braci, a później nie będzie próbował jej zabić by przejąć tron to nie widzę podobieństwa.


8. Dwóch męskich bohaterów
Isabella: Hans i Cristoff to dwóch mężczyzn, z którymi Isabella jest uczuciowo związana.
Frozen: Hans i Kristoff to dwóch mężczyzn, z którymi Anna jest uczuciowo związana.

Ok, ta zbieżność imion jest trochę przerażająca.


9. Kristoff i dziwne postacie
Isabella: Cristoff i Isabella spotykają Diego, który opowiada im o swoich "przyjaciołach", którzy posiadają uzdrawiające moce. 
Frozen: Kristoff opowiada Annie o swoich "przyjaciołach", którzy mają uzdrawiające moce, które uleczą Annę.

Nie znam powodu, dla którego słowo przyjaciele zostało zamknięte w cudzysłów, ale gdyby miała zgadywać to zwyczajnie u Isabelli nie byli oni kamiennymi trollami. 


10. Zdrada
Isabella: Pierwsza miłość Isabelli bawiła się jej uczuciami, nie odwzajemniając ich.
Frozen: Pierwsza miłość Anny bawiła się jej uczuciami, niodwzajemniając ich.

Takie uogólnienie sugeruje, że Hans nie był królewiczem i nie próbował zabić zakochanej dziewczyny, czy prawnicy nie chcieli się wdawać w szczegóły? Stawiam na to pierwsze, bo drobiazgowość wyszłaby im na dobre, gdyby fakty się pokrywały


11.Osamotniona siostra
Isabella: Przez wypadek w dzieciństwie, Isabella wiodła swoje życie samotnie i nie chciała sięz nikim spotykać, ponieważ wstydziła się i bała swoich urazów twarzy. Mechanizm obronny kazał jej uniemożliwić innym dowiedzenie się o jej defekcie.
Frozen: Z powodu wypadku Anny w młodości, Elsa wiodła życie samotnie i nie chciała się z nikim spotykać, ponieważ wstydziła się i bała swoich dłoni. Mechanizm obronny kazał jej uniemożliwić innym dowiedzenie się o jej defekcie.

Obawiam się, że są tu pewne różnice. Po pierwsze wcześniej mocno akcentowano "młodsze siostry to", "młodsze siostry tamto", a tu izolacja wystąpiła u młodszej pokrzywdzonej (w przypadku Isabelli) oraz starszej sprawczyni wypadku (w przypadku Elsy). Swoją drogą Elsa nie bała się swoich dłoni, tylko mocy, a fakt, że w bajce ciągle nerwowo patrzy się na swoje dłonie ma widzowi pokazać o co chodzi by narrator nie musiał z nas robić idiotów. 


12.Ukrywanie się
I: Isabella chciała ukryć swoje obrażenia twarzy pod maską kremów, gdy pokazuje się publicznie. Isabella ma obsesję na punkcie ukrywania. Isabella straszliwie obawia się wyjść.
F: Elsa chciała ukryć swoje dłonie pod rękawiczkami, gdy pokazuje się publicznie. Elsa ma obsesję na punkcie ukrywania (w tym skrywania uczuć). Elsa straszliwie obawia się wyjść.

Elsa miała wyjątkowo nieudanych rodziców, którzy zachęcali jej do ukrywania swojej mocy. Mocy a nie dłoni. 


13. Ustawienia księżyca (?)
Isabella: Isabella pisze o swojej miłości w cieniu Księżyca.
Frozen: Anna spaceruje ze swoim zalotnikiem w świetle księżyca.

Gosiarelli też zdarzyło się to kilka razy. 

14. Ujawnienie defektu
Isabella: Isabella miała wypadek, w którym jej wada została ujawniona, a dzieci się przestraszyły. Isabella ucieka, kiedy jej wada zostaje odkryta.
Frozen: Elsa miała wypadek, w którym jej wada została ujawniona, a dzieci się przestraszyły. Isabella ucieka, kiedy jej wada zostaje odkryta.

Trochę to naciągane. Śmiem sądzić, że nie wiele dzieci było w sali bankietowej, gdy moc Elsy wymknęła się spod kontroli. Głównie dyplomaci, arystokraci i inni dorośli, a chodząca królewska zamrażalka uciekła, gdy nazwano ją potworem. 


15. Dłonie uniesione do nieba z czymś rozpryskującym (Sorry nie wiem, jak to lepiej przetłumaczyć)

Isabella: Obrazek z Isabellą, której ręce uniesione ku niebu coś tam rozpryskują (okładka książki)
Frozen: Jak wyżej tylko z Elsą (okładka DVD)

Nawet nie chce mi się tego komentować, więc porównam dwie okładki, o które podejrzewam, że chodzi: 


16. Otwarte drzwi/bramy

Isabella: Isabella opisuje w swoim ostatnim rozdziale zamknięte drzwi, które powinna ponownie otworzyć. Kręty tunel wiódł na szczyt piramidy aż do wielkich drzwi, później drzwi były otwarte a przyszłość szczęśliwa. (Nie mam pojęcia o co chodzi, ale ok)
Frozen: Elsa otwiera bramę, która symbolizuje przyszłość ze szczęśliwym zakończeniem.
17. Śmierć siostry

Isabella: Ukochana siostra Isabelli, Laura, umiera w wypadku, a to załamuje Isabellę.
Frozen: Ukochana siostra Elsy, Anna, umiera, gdy próbuje obronić swoją siostrę i to załamuje Elsę. (wraca do życia).

Niestety czasami siostry umierają, a wtedy te które zostają wśród żywych, załamują się. 


18. Isabella mówi o Frozen

Isabella weszła na facebooka i napisała: Frio, Frio, Frozen? Regarding the song Frio, Frio, about how is your heart.

Jestem przekonana, że Disney i jego pracownicy śledzą facebookowy profil Isabelli Tanikumi. 

Ps. Nie myślałam, że kiedykolwiek to napiszę, ale wydaje mi się, że Disney tym razem nie popełnił plagiatu, a przynajmniej Isabella Tanikumi nie była jego ofiarą. A wy jak sądzicie?

Ps2. Jak już zapewne się domyślacie, obecnie pracuję na TS: Kraina Lodu. Nie martwcie się pozew jest nie wielką częścią całego tekstu, więc najlepsza zabawa dopiero przed Wami. Jestem ciekawa, czy chcielibyście od czasu do czasu przeczytać o dziwnych tekstach, na które trafiam przy tworzeniu True Story. Dajcie znać, jeśli tak.