Looking For Anything Specific?

Header Ads

W jakiej kolejności czytać książki Philippy Gregory? Chronologicznej!


Zazwyczaj w książkowych seriach bardzo łatwo się odnaleźć. Nie są potrzebne żadne instrukcje zawierające prawidłową kolejność czytania, jednak w przypadku Philippy Gregory, aż tak łatwo nie jest. Ta brytyjska autorka wydała wiele książek historycznych (choć beletrystyka historyczna jest trafniejszym określeniem), w tym i cykli, które nie ukazują się zgodnie z zachowaniem właściwej chronologii zdarzeń. Teoretycznie można je czytać w dowolnej kolejności, ale po co, skoro dzięki poniższej liście możecie właściwie poznawać historię członków angielskich rodów królewskich.


Wojny Dwóch Róż
Najbardziej znaną serią i jednocześnie pierwszą, gdy podążamy śladem chronologii historii Anglii są Wojny Dwóch Róż zwane też Wojnami Kuzynów. Dotyczą postaci i wydarzeń z angielskiej wojny domowej toczącej się w latach 1455-1485. Toczyła się pomiędzy dwoma rodami: Lancasterów, mających w herbie różę czerwoną oraz Yorków, których reprezentuje biała róża. Na cykl składa się:


1. Władczyni rzek
[Jakobina Luksemburska]
2.Czerwona królowa 
[Małgorzata Beaufort]
3. Biała królowa
[Elżbieta Woodville] 
4. Córka Twórcy Królów 
[Anna i Izabella Neville]
5. Biała księżniczka
[Elżbieta York]
7. Klątwa Tudorów

Dodatkowo: Kobiety wojny Dwu Róż: księżna, królowa i królowa matka

Cykl Tudorowski
O Dynastii Tudorów raczej nie muszę za wiele pisać, skoro są ulubionym rodem twórców popkultury, a wśród nich pupilkiem jest Henryk VIII ze swoimi sześcioma żonami. Niemniej cykl Tudorowski nie skupia się na Heniu, lecz na jego żonach, córkach oraz pozostałych potężnych kobietach, które należą do tej słynnej dynastii.

1. Trzy siostry, trzy królowe 
[Małgorzata Tudor – królowa Szkocji, Katarzyna Aragońska oraz Maria Tudor – królowa Francji]
[Katarzyna Aragońska]
[Mary i Anna Boleyn]
[Anna Kliwijska i Katarzyna Howard]
5. Ostatnia żona Tudora
[Katarzyna Parr]
[pośrednio o Edwardzie IV, Marii I i Elżbiecie I]
[Elżbieta I]
8. Uwięziona królowa 
[Maria Stuart – królowa Szkocji]

Jeśli będzie Wam mało, to na dokładkę polecam również zapoznać się z powieścią "Czarownica", która może i nie jest bezpośrednio powiązana z całym cyklem, to jednak jej akcja rozgrywa się za czasów panowania Anny Boleyn.

Saga rodu Laceyów 
Ta seria już nie jest poświęcona historycznym postaciom zasiadającym na angielskim tronie, jednak jeśli macie ochotę przenieść się do XVIII wiecznej Anglii, to zalecam czytać wedle poniżej kolejności:

1. Dziedzictwo
2. Dziecko szczęścia
3. Meridon

Cykl Zakon Ciemności
Tym razem przenosimy się do roku 1453, jednak warto zaznaczyć, że Zakon Ciemności jest w całości fikcją historyczną, choć wiele elementów w niej zawartych istniało w rzeczywistości.

2. Krucjata
3. Złoto głupców

Dodatkowo w Polsce ukazały się niepowiązane z żadnymi cyklami tytuły: Ziemskie radości (XVII wiek), Nobliwy proceder (koniec XIX wieku), Żona oficera (rok 1920), Dom cudzych marzeń (czasy współczesne).

Ps. Czytaliście już książki Gregory? Która podobała Wam się najbardziej?

Prześlij komentarz

0 Komentarze