Looking For Anything Specific?

Header Ads

9 k-dram z silnymi postaciami kobiecymi, które pokochacie!


Jeszcze nie tak dawno temu głównym bohaterkom koreańskich dram daleko było do postaci silnych i niezależnych. Na szczęście świat się zmienia, a popkultura wraz z nim i na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej możemy trafić na mocne postacie kobiece, które dzielnie (i samodzielnie) prą do przodu, by sięgnąć po to, czego pragną. O tej niezwykłej przemianie pisałam już w artykule Zmierzch Kopciuszków, czyli o nowym obliczu bohaterek k-dram, więc powtarzać się nie będę i nie przedłużając, podrzucę Wam kilka rewelacyjnych tytułów z bohaterkami, które pokochacie.

[Tradycyjnie przypominam wszystkim, którzy z dramami nie mieli jeszcze do czynienia, że przed oglądaniem lepiej zapoznać się z Przewodnikiem po k-dramach oraz listą k-dram idealnych na start]

1. Search:WWW

Ten tytuł mógłby spokojnie posłużyć za podręcznikowy przykład rewolucji w tworzeniu w k-dramach silnych kobiet, bo nie tylko był jednym z przełomowych, ale dodatkowo przedstawił nam nie jedną, a trzy główne bohaterki, które bardzo się od siebie różnią, ale łączy je nieposkromiona ambicja. Pracują w konkurencyjnych portalach internetowych, ale czasami powoduje to napięcie w intensywnych relacjach między całą trójką. A prywatnie? Prezes Song utknęła w roli synowej, która robi za służkę. Tami martwi się romansem z młodszym mężczyzną, który marzy o rodzinie. A Scarlett... cóż... ona ledwo jest w stanie utrzymać na wodzy swój temperament. Wspaniale ogląda się je na ekranie, a w dodatku całej trójce należy się szacunek za wyrzucenie do kosza stereotypu postrzegania ról damsko-męskich.


Go Moon Young (Seo Ye Ji) jest autorką bajek - nie tych ładnych, kolorowych z księżniczkami, które u boku księcia znajdują swój happy end, ale tych ponurych i mądrych, w których to wiedźmy są piękne i potężne. W sumie ona sama trochę taką wiedźmę przypomina - jej brak empatii jest fascynujący. Kobieta w swoim życiu kieruje się prostą zasadą: Jeśli czegoś chce, to to bierze. Obecnie chce uroczego pielęgniarza zawodowo opiekującego się pacjentami z oddziału psychiatrycznego, a prywatnie swoim autystycznym bratem.
Go Moon Young jest postacią elektryzującą.Całkowicie odchodzi od stereotypów i zachowań przeciętnych bohaterek - nie tylko k-dram, lecz utartego całokształtu. Uchodzi za arogancką i egoistyczną kobietę, u której inni doszukują się antyspołecznego zaburzenia osobowości. Nie zgadzam się. Może rzeczywiście jest dość ekscentryczna i niekurtuazyjna, ale wciąż zachowuje się tak, jak chciałby zachowywać się każdy z nas - gwizdać na oczekiwania innych i odrzucać społeczną etykietę. 

3. Hotel del Luna

Man Wal (IU) w ramach pokuty za swoje czyny prowadzi Hotel del Luna - miejsce ostatniego wypoczynku dusz, które załatwiają swoje ostatnie sprawy, nim przejdą na drugą stronę. Chłodna, stanowcza i wydawać by się mogło, że również egoistyczna, jest jedną z moich ulubionych postaci kobiecych w dramach. Oglądanie jej współczesnej odsłony, jak i wersji wcześniejszych w retrospekcjach jest niesamowitą rozrywką. 


Yoon Se Ri jest wyrachowaną i chłodną panią prezes, dzień po tym, gdy została wyznaczona na następcę ojca w jego konglomeracie, przeniosła się o kilkanaście kilometrów i całe dziesięciolecia od domu, by trafić w sam środek strefy zdemilitaryzowanej, natknąć się na żołnierzy z Północy, uciekać przed kulami po polu minowym i wbiec do Korei Północnej. Nie żartuję. "Crash Landing on You" opowiada historię relacji nawiązujących się między bohaterami z dwóch różnych i – co gorsza – wrogich światów, które niegdyś stanowiły jeden naród. A co najlepsze, ta drama wypełniona jest rewelacyjnymi bohaterami, którzy specjalizują się w podbijaniu serc widzów.

Se Ri dużo zyskuje dzięki temu, że ma dwa oblicza. Z jednej strony potrafi być przerażającą szefową, która mierzy się z mocno popieprzoną rodziną, a z drugiej strony w sytuacji, gdy traci grunt pod nogami, potrafi być bardzo ludzka, a wręcz ciepła.

5. Rookie Historian Goo Hae Ryung

Goo Hae Ryung jest szlachcianką, więc jak każda panienka z dobrego domu w dawnych czasach powinna wyjść za mąż za mężczyznę wskazanego przez rodzinę. Dziewczyna chce czegoś więcej, dlatego w dzień ślubu bierze nogi za pas i podchodzi do egzaminu na dworską historyczkę. Dobrze (zwłaszcza jak na tamte czasy) wyedukowana i inteligentna bohaterka ze sposobem myślenia znacząco odbiega od przyjętych norm jest jak delikatna bryza w segeukach. Tymbardziej gdy odnajduje swojego zapomnianego księcia i odwraca schemat ról w związku.

6. Strong Woman Do Bong Soon

Tym razem podejdę do tematu bardzo dosłownie, bo tytułowa Do Bong Soon jest tak silna, że można byłoby to równie dobrze podciągnąć pod supermoce. Wszystkie kobiety w jej rodzinie rodzą się z tą niezwykłą siłą, jednak jeśli wykorzystają ją do złych rzeczy, szybko ją tracą. Bong Soon ukrywa swój dar udając zwykłą dziewczynę i stara się prowadzić normalne życie, jednak wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się gang rzezimieszków. Właśnie wtedy spotyka na swojej drodze bogatego, przystojnego i przeuroczego Ahn Min Hyuka, który to jest prezesem firmy produkującej gry. Dzięki swojej sile (i zauroczeniu prezesa) Bong Soon zostaje jego ochroniarzem.

7. Nobody Knows

Kojarzycie tych wszystkich wypranych z uczuć detektywów, dla których nie liczą się żadne romanse, a jedynie złapanie mordercy? Taką postacią jest Cha Young-Jin (Kim Seo-Hyung), która została policjantką z powodu śmierci najlepszej przyjaciółki. Seryjny morderca pozostawał nieuchwytny przez lata, lecz niemal chwilę przed tym, gdy sprawa miała się przedawnić, zaatakował ponownie, a detektyw Cha robi wszystko, by go dopaść. 

8. Angel's Last Mission: Love

Lee Yeon Seo ma ostry charakter, nie lubi i nie ufa ludziom, a przy tym ktoś ciągle próbuje ją zabić. W zasadzie trudno jej się dziwić, skoro jej rodzice umarli, ona sama straciła wzrok i musiała porzucić karierę beleriny, a jedyni żywi członkowie jej rodziny to skończone szumowiny. Jakoś radzić sobie trzeba, a bycie miłą i uroczą w tym przypadku raczej nie zadziała, o ile nie jest się Kopciuszkiem, któremu książę przybiegnie na ratunek. Co prawda Lee Yeon Seo księcia nie dostaje, ale za to została karą dla anioła, który aby się zrehabilitować musi znaleźć dla dziewczyny drugą połówkę.

9. Mrs. Queen

Mocno wahałam się przy wstawieniu tego tytułu, dlatego że "Mrs. Queen" to drama z tak pokręconym gender bender, że dochodzi do zamiany ciał, w której kucharz z Błękitnego Domu w wyniku wypadku trafia do ciała Kim So Yong, przyszłej królowej Joseon. Tak że nasza główna bohaterka w rzeczywistości jest bohaterem ubranym w jej skórę. Ostatecznie zdecydowałam się dołączyć tę dramę do zestawienia, ponieważ mimo 'myśli' głównego bohatera, jego kobiecy pierwiastek bardzo często przejmuje nad nim kontrolę, w efekcie czego mamy okazję oglądać coś na kształt współczesnej kobiety przeniesionej w czasie (możliwe, że to moja bardzo subiektywna opinia, bo nasza główna z "Moon Lovers" była bardziej potulna).

A jeśli macie ochotę przejrzeć wszystkie dotychczas opublikowane teksty o dramach, to kliknijcie poniżej:
i...
...wpadnijcie na Facebooka, gdzie każdy wtorek jest Azjatyckim Wtorkiem!

Ps. Oglądaliście się którąś z powyższych dram? A może dodalibyście kolejną bohaterkę do listy? 
Ps2. Uprzejmie informuję, że wystartowała ankieta dla stałych czytelników bloga - bawcie się dobrze podczas wypełniania!

Prześlij komentarz

0 Komentarze