Looking For Anything Specific?

Header Ads

Czarne Charaktery #3: Dobry czy zły?


Zastanawialiście się kiedyś skąd wziął się ten podział na pozytywnych i negatywnych bohaterów? Przecież w bajkach zazwyczaj ktoś nam ich role narzuca z góry, przedstawiając jako "dobra wróżka", "podła czarownica", "zła królowa", "szlachetny książę", czy "piękna księżniczka", przy czym wygląd postaci też jest ściśle powiązany z charakterem. Dlaczego pozwalamy by ktoś na starcie uprzedzał nas do kogoś, zamiast samodzielnie wyrabiać sobie zdanie? Dziś przyjrzyjmy się uczynkom naszych baśniowych bohaterów, głównie na przykładzie Rumpelstilskina i Błękitnej Wróżki.

[Przypominam, że seria Czarnych Charakterów jest ze sobą ściśle powiązana, więc zapraszam do zapoznania się z poprzednimi tekstami. Pierwszy z nich dowodzi, że nikt nie rodzi się zły (skocz do tekstu), pokazując jak parszywe dzieciństwo miały bajkowe łotry. Drugi pokazuje, że źli nie otrzymali takiej pomocy, jaką dostali pozytywni bohaterowie (skocz do tekstu). Przeczytane? W takim razie już nie będę przerywała. Czytajcie sobie w spokoju trzecią część]

Rumpelstilskin vs Błękitna Wróżka 
Kogo obwiniam za klątwę?
Historia Rumpelsztyka i Błękitnej wróżki jest najlepszym przykładem na udowodnienie, że źli bywają lepsi od dobrych. Dodatkowo ich losy są ze sobą ściśle powiązane, przy czym ich pierwszy kontakt zaowocował rzuceniem klątwy, od której zaczęła się historia Once Upon a Time. Poprzednio skończyłam opowiadać historię Rumpla w momencie, w którym został mrocznym po zabiciu Zoso. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobił po otrzymaniu tak ogromnej mocy było zakończenie wojny z ogrami, a tym samym uratował niezliczoną ilość dzieci i dorosłych, które do tej pory oddawały swoje życie w imię przegranej sprawy. W tym momencie warto zauważyć, że wróżki mogły się tym zająć wcześniej, ale z jakiegoś powodu uznały, że nie warto marnować bezcennego wróżkowego pyłu, który notabene bez mrugnięcia okiem użyły, gdy w grę wchodziło odbicie zamku i ukochanego dla Śnieżki. Nie pojmuję ich priorytetów. Jednak uprzedziłam fakty, bo pierwsze spotkanie wróżki i mrocznego miało miejsce jakieś 300 lat wcześniej, gdy Błękitka wręczyła małemu chłopcu ostatnią magiczną fasolę, która miała go przenieść do świata bez magii. Nawet nie wspomnę jakie to było nieodpowiedzialne z jej strony, bo przecież wszyscy wiemy jak kończą się przygody dzieci i magicznych artefaktów, więc czemu nie wzięła pod uwagę, że chłopiec może skończyć sam w obcym świecie, gdzie będzie głodował i tęsknił za domem? Jeśli jeszcze się nie domyśliliście tym chłopcem był Bae, syn Rupelstilskina, który chciał odbyć tę podróż ze swoim papą, jednak Mroczny nie był na to gotowy i przez krótką chwilę słabość stracił syna. Zaraz po tym, pojawiła się Błękitna Wróżka i powiedziała, że Rumpel nie może się już przenieść do świata bez magii. Zwyczajnie nie istnieje już żaden magiczny sposób poza mroczną klątwą (jeśli chcecie przypomnieć sobie tą scenę możecie ją znaleźć tutaj). W tym momencie chciałabym podsumować fakty: Dobra wróżka rozdzieliła ojca z synem, sprawiła, że biedny dzieciak błąka się samotnie po nieznanej krainie, po czym wyjawiła, że jednym rozwiązaniem jest KLĄTWA? Czekajcie, bo chyba nie rozumiem, jakim cudem zwierzchniczka wszystkich wróżek w Zaczarowanym Lesie mogła nagle zapomnieć o istnieniu:
- magicznych fasolkach dostępnych w innych krainach (Nawet ten mały szczurek Smee o nich wiedział)
- uschniętej magicznej fasoli w rękach ostatniego olbrzyma
- Jeziorze Nostos, które "przywracało to, co utracone"
- piórach Pegaza lub samym Pegazie
- magiczne pantofelki z Oz
- Magicznym drzewie, z którego powstał Pinokio i Szafa-portal
Serial pokazuje, że wiedziała co najmniej o jednej z wyżej wymienionych rzeczy (zakładam jednak, że zdawała sobie sprawę z istnienia wszystkich), a jednak nie pisnęła słówkiem, dlatego to właśnie ją możemy obwiniać za rzucenie mrocznej klątwy. 

Kto sprzyja prawdziwej miłości?
Większość działań, jakie Rumpel podjął od chwili, w której utracił Bae, miała na celu stworzenie, rzucenie i zdjęcie klątwy. Pomijając motywacje, jego uczynki były naprawdę dobre. Spójrzmy choćby na legendarną miłość Śnieżki i Księcia z bajki. Gdyby nie Rumpel ta dwójka nigdy by się nie spotkała, nie pokochała, nie znalazła i ogólnie nie byłaby razem. David przez całe życie był zwykłym farmerem (tacy raczej nie poślubiają księżniczek, nawet tych wyjętych spod prawa) i to dość cienkim, bo jemu i jego matce ciągle brakowało pieniędzy. Za sprawą układu z Mrocznym, chłopak nie tylko został księciem, ale także uratował farmę. W przeciwnym wypadku nigdy nie doszłoby do pierwszego spotkania. Nie będę Was zanudzać opowiadaniem szczegółowych losów tej dwójki, jednak powiem, że oboje powinni sobie wyrobić kartę stałego klienta u Rumpelstilskina. Poważnie, latają do niego z każdą, nawet najmniejszą pierdołą i jeszcze się krzywią, gdy muszą mu coś oddać w zamian (rozpuszczone bachory myślą, że status księcia/księżniczki wystarczy. Wyobrażacie sobie ich zakupy w sklepie? Wszystkie kasjerki byłyby w bajkach przedstawione jako czarne charaktery), a przecież cena zazwyczaj nie jest duża - to włos, to płaszcz, to umieszczenie paczki ekonomicznej wewnątrz smoka. No może Kopciuszek musiała zapłacić wyższą cenę, ale sama o to błagała (tak, tak, to dzięki niemu Kopciuch poślubił księcia). W efekcie za każdym razem, gdy któreś z tej dwójki z dumą mówi "I will always find you" to w rzeczywistości ma na myśli: Pójdę do Golda i on coś wymyśli. Nie zapominajmy też, że to właśnie Rumpel stworzył eliksir prawdziwej miłości. 

W tym samym czasie Błękitna Wróżka niszczyła prawdziwą miłość. Jedną z jej ofiar jest wróżka o imieniu Nova, która trafiła do kopalni krasnoludków, gdzie poznała jednego z nich, Marzyciela. I tak drogie dzieci zaczął się ich romans, trochę rozsypanego proszku tu i tak, parę świetlików i mamy prawdziwą miłość. Chcieli razem uciec by odkrywać świat. A co wróżkom i krasnoludkom się nie należy? Najwidoczniej nie, bo wparowała taka jedna błękitna i ustawiła ich po kątach by dalej byli niewolnikami swojej pracy. 
Drugą poszkodowaną była Regina. Nie wspominam już o braku interwencji, gdy umierał Daniel, lecz o jej dalszych losach, gdy Regina została już Królową, ale jeszcze nie Złą. W tamtej konkretnej chwili była tylko smutną i samotną żoną mężczyzny, który jej nie kochał, opłakującą narzeczonego, który umarł i dziewczyną, która brała lekcje u Mrocznego, ale nie chciała przejść na ciemną stronę mocy. Dokładnie wtedy Dzwoneczek pojawiła się u niej. Chciała pomóc zrozpaczonej kobiecie i mimo gróźb ze strony Niebieskiej Wróżki, pokazała jej drogę do jej prawdziwej miłości. Czy coś w tym złego, że Zielona Wróżka chciała ją połączyć z drugą umęczoną duszą? Według mnie to szlachetne, jednak Niebieska miała inne zdanie. Mocno się wkurzyła i odebrała magię oraz skrzydełka Dzwoneczkowi. Czy tak zachowują się dobre, współczujące i miłosierne istoty?

Kto tak naprawdę jest tu zły?
Oboje mają na swoim koncie zarówno złe, jak i dobre czyny. Jednak tylko jedno z nich jest notorycznie przedstawiane jako antagonista. I to dlaczego? Bo chciał coś w zamian? Przecież zazwyczaj ludzie sami się do niego zgłaszali. Ratował Królestwa przed zagładą, ludzi przed śmiercią, obdarowywał ich pieniędzmi, szansą na prawdziwą miłość i... no cóż... Śnieżce pewnie nawet papier toaletowy musiał załatwiać, gdy błąkała się po lesie, ale ona jest wyjątkowo mało zaradna. Z kolei Błękitnej Wróżce ani razu się nie oberwało za niecne uczynki, a miała ich na swoim koncie nie mało. Przykładowo jej tendencja do uprzykrzania dzieciom życia. Przez nią co najmniej trójka dzieciaków wychowywała się bez rodziców. O Bae już wiecie, ale przecież dochodzi do tego Pinokio i Emma. Pamiętacie moment, w którym wróżka poprosiła Gepetto o wystruganie magicznej szafy robiącej za portal? Miało wystarczyć magii na przeniesienie dwóch osób, więc Gepetto zażądał by jedną z nich był jego syn. Błękitka nawet się nie starała targować, tłumaczyć czy prosić. Bez mrugnięcia oka skłamała później Śnieżce, że magii starczy dla jednej osoby (Rumpel przynajmniej nie kłamał przy zawieraniu umów!). Wówczas sądzono, że takie rozwiązanie jedynie rozdzieli prawdziwą miłość, ale Emma postanowiła przyśpieszyć swoje przyjście na świat, co skończyło się dla niej tułaczką po domach dziecka. Brawo, wróżko! Ok. ok. trzeba przyznać, że w czasie porodu, Błękitna Wróżka spróbowała wybielić swój wizerunek: podfrunęła do Gepetta, wyjaśniając sytuację i prosząc by przekazał w jej imieniu Śnieżce, że powinna wejść z dzieckiem do szafy. Największym absurdem tej sytuacji jest fakt, że dopiero co wyfrunęła od Śnieżki. Tiaaa... 
A tak w ogóle to wychwyciliście, że wróżka skłamała ciężarnej królewnie? Czy nie powinna za to stracić skrzydełek, skoro sama nieustannie straszyła małego chłopca (czyt. Pinokia), że zmieni się w kawał drewna, jeśli nie będzie "bezinteresowny, odważny i prawdomówny"? Tak tylko mówię. 

Czas na argument rozstrzygający sprawę: Pierwszą śmierć! Tak, tak, w Once Upon a Time bohater ma tyle żyć, ile przewidział dla niego scenarzysta, dlatego przyjrzyjmy się jak po raz pierwszy oddali życie nasi bohaterowie. Wróżka zginęła w trakcie ucieczki przed Cieniem Pana - na mój gust trochę tchórzliwie. Natomiast Gold poświęcił swoje życie by uratować swojego syna i mieszkańców Storybrook. Zdecydowanie szlachetny i bezinteresowny czyn, nie sądzicie?

W pozostałych rolach
Bądź uczciwi, jeden pozytywny bohater z ciężkimi grzechami na sumieniu oraz jeden bohaterski czarny charakter, nie mogą być niczym więcej niż wyjątkiem od reguły, a jako że nie cierpię zostawiać luk w temacie, jestem zmuszona przedstawić wam kolejne przykłady. O jasnych stronach Reginy i mrocznych Śnieżki mogłabym napisać mniej więcej tyle samo, co o Mrocznym i wróżce, ale ograniczę się do najważniejszych przykładów. Z Reginą sprawa jest dość oczywista, bo od samego początku toczyła wewnętrzną walkę między dobrem a złem, przez co czasami należy trzymać się od niej na bezpieczną odległość, a czasem jest do rany przyłóż. Śnieżce też nie tak trudo udowodnić winy. Jej gadulstwo, które stało się przyczyną śmierci ukochanego Reginy, jestem w stanie jej darować, bo była dzieckiem, ale nie zapominajmy, że była już dorosła, gdy napadała na karety, kradła skarby, porzuciła własne dziecko i zabiła mamusię swojej macochy (swoją drogą zobaczcie ulubioną scenę Gosiarelli z serialu). 

Poza Once Upon a Time również istnieją przykłady pozytywnych bohaterów, którzy zachowują się, jak skończone łajdaki. Moim ulubionym przykładem jest wspomniana wcześniej (w Czarnych Charakterach #2) jedna z oryginalnych wersji Kopciuszka - „Kotka przy piecu” Giovana Battiste Basile z 1634 roku, w której to tytułowa bohaterka nie znosi swojej macochy i za namową swej niani, zgniata kark nielubianej baby ciężkim wiekiem skrzyni (ze skutkiem śmiertelnym). Z kolei Alladyn (zarówno w wersji Disneya, jak i w oryginale) jest kłamcą i złodziejem, a jeśli dobrze pamiętam to według prawa każdego kraju na świecie jest to przestępstwo. Innymi słowy nasz mały, śniady koleżka jest przestępcą, a przy tym oficjalnie nie robi za czarny charakter. Nie sądzicie, że to odrobinę bezsensu? Prawie tak bardzo, jak ofiarowanie szczęśliwego zakończenia facetowi, którego każdy sąd skazałby za usiłowanie morderstwa i porwanie. Nie wiecie o kim mówię? Poważnie? "Pięknej i Bestii" nie znacie? W takim razie zajrzyjcie tutaj. Albo wiecie co? Lepiej przeczytajcie raz jeszcze wszystkie True Story, w których aż roi się od niecnych pozytywnych bohaterów i biednych złoczyńców. A na zakończenie chciałam dodać, że Gosiarellowym zdaniem zarówno jedni, jak i drudzy mają na swoim koncie porównywalne grzechy, ale tylko złoczyńcy mają odwagę się do tego przyznać.

<- Przeczytaj cz. 2 "Komu szczęście sprzyja" 

Ps. Kolejny i zarazem ostatni tekst z Czarnych Charakterów pojawi się za tydzień. 
Ps2. Macie inne przykłady do powyższego tematu?

Prześlij komentarz

20 Komentarze

 1. No wiesz... Rumoel miał dominować, a tu tylko błekitna i blękitna. Eeeeeej. Ja sie tak nie bawię. Smaku mi narobiłaś, a tu tylko wróżkę objechałaś. Dlusznie, ale Rumpel miał dominować... Buuuuuu...

  Kocham Piękną i Bestię. On był menda, ale i tak go kocham. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Złośliwa Baba24 stycznia 2015 22:29

  Zrobiłaś mi mindfuck na wysokim poziomie. Dobra wróżka jest podła, a Rumple ma na koncie szlachetne czyny. Nie wiem jak na to wpadłaś, ale Genius! Ciekawe co powiedzieliby twórcy serialu, gdyby przeczytali twoją analizę postępowania ich bohaterów.
  A scena ze Śnieżką w więzieniu jest cudowna <3
  Smutno mi, że już tylko jeden został do końca!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłabyś napisać cały doktorat na ten temat czy rozprawę jakąś :) Właściwie to temat rzeka i można by było gadać i gadać...
  Nie wiem, czy to siła Twojego przekonywania, czy tak rzeczywiście jest, ale wkurzała mnie ta niesprawiedliwość w serialu (którego w sumie nie oglądam, ale pewnie jakbym oglądała, to też by mnie wkurzało). Ja nie wiem, czy to błędy scenarzystów, czy chcą, żeby to tak niejednoznacznie wychodziło... Z jednej strony to fajnie, że nie wszyscy są czarno-biali, ale... Nie lubię niesprawiedliwości no!

  OdpowiedzUsuń
 4. Regina jest super, za Śnieżką nie przepadam, bo jest taka rozmemłana... :P Mogłabym ją polubić jakby cały czas zachowywała się tak jak w tym więzieniu w Twojej "ulubionej scenie". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wypraszam sobie!! Rumpel zajmuje tyle samo przestrzeni tekstowej co wróżka :P Do tego jest przedstawiony jako bohater Zaczarowanego Lasu :P I dostał aż 2 obrazki! Pyf, foch i coś tam jeszcze :P

  OdpowiedzUsuń
 6. "prawie tak jakby był kotkiem ^^" - spadłam z łóżka :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Aniołku, uściskam Cię. :D Prawie kot z biblioteką, no i jak go nie kochać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Gify piękne, bardzo mi się podobały. Na mój ulubiony jednak nie trafiłaś.:p Ale i tak cudne.

  I mało go...

  OdpowiedzUsuń
 9. Pewnie tak, ale po iluś stronach brakłoby osób do czytania :P
  Też nienawidzę niesprawiedliwości w filmach i serialach, ale bez obaw, w Once nie jest to bardzo wyczuwalne, gdy ogląda się odcinek po odcinku. Trzeba dopiero spojrzeć na wszystko z perspektywy czasu, dlatego spokojnie możesz obejrzeć bez obaw :D
  A co do błędów scenarzystów to sądzę, że część jest dziełem przypadku, bo nie wiedzieli, że dostaną tyle sezonów, więc wymyślali nowe rozwiązania jednocześnie nie zdając sobie sprawy, jak wpływają one na przeszłe wydarzenia (np. sposoby, o których "zapomniała" wróżka), a część wrzucili do serialu z premedytacją. Brak wyraźnego podziału na dobrych i złych, jest jedną z największych zalet OUaT :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ha! Zadanie wykonane, kłaniam się w pas! W sumie sama jestem ciekawa, co powiedzieliby na to wszystko. Oczywiście poza wyrazami najwyższego zachwytu i zaproszeniem na plan filmowy :P
  Jeden CC? Spokojnie, chodzi mi po głowie jeden projekt z udziałem czarnych charakterów, więc raczej nie ma się o co martwić :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak to OSTATNI TEKST za tydzień!? Pogięło Cię, że się tak wyrażę!? Masz stworzyć jeszcze kilka takich! Wiem, że sesja będzie mi się kończyła, ale co, jak trafi mi się poprawka? Muszę mieć co czytać w trakcie nauki. Tak jak teraz między pedagogiką wczesnoszkolną a językiem angielskim na jutro. :D
  O tak, Rumpel to mój ulubiony czarny bohater i od początku widziałam, jak wiele dobrego robił będąc Mrocznym. Ale jako Mroczny, złe rzeczy też musiał robić. Ujął mnie jeszcze bardziej w drugim sezonie ONCE [SPOILER!], gdzie podarował Henry'emu wisiorek z tym jakimś eliksirem, dzięki któremu mógł kontrolować płomienie w koszmarach i... nic za to nie wziął! Co do Śnieżki i Błękitnej Wróżki to bardziej drażniła mnie Wróżka, bo rzeczywiście, miała tyle asów w rękawie, a jakoś nie zamierzała uratować istot w swojej krainie... Pff!

  OdpowiedzUsuń
 12. http://24.media.tumblr.com/tumblr_mdop00V1Kt1ryxkino1_500.gif

  To mój ulubiony.:)

  http://media.tumblr.com/6b137bf7233f4bf84c4361a20ac586d5/tumblr_inline_mx94k8Hyvi1rb901i.gif
  A ten na drugim miejscu. Bawią mnie niesamowicie.:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ok, właśnie zmieniłam pozycję na mojej liście i wygląda ona teraz tak: Ulubiony gif to ten ostatni, który rzuciłam do tekstu (z Rumplem znudzonym swoimi standardowymi wymachiwaniami), a numer dwa to ten drugi od Ciebie. Minę ma zabójczą!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiem, że to co zaraz napiszę będzie sugerować, że mam mocne problemy z właściwą interpretacją tekstu, ale <3 ! To co napisałaś jest takie urocze <3
  I tego...tego... ostrzegałam, że Czarne Charaktery będą mini-serią :P Poza tym nie bój nic! Mam pewien pomysł, który wykluł się w trakcie realizacji CC i też ich dotyczy. Trochę z innej strony i czasu odrobinę zajmie, ale będziesz miała co czytać :) A właśnie! To normalnych, nieseryjnych tekstów to już nie łaska? Tylko cykle Ci w głowie! :P
  Już jesteś w 2 sezonie O.o Idziesz jak burza! Jestem taka dumna z Ciebie ^^
  Ps. Trzymam kciuki za skopanie tyłka sesji!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ano wiem, że ma.:D Ale ten pierwszy też jest fajny!
  Kiedy przedstawiasz ten gif z dołu jako Rumpla znudzonego machaniem, to nabiera epickości. :D

  OdpowiedzUsuń
 16. <3 Ale mini-seria nie może być aż tak... mini! No nie przesadzaj! A ja tam lubię cykle. :D Inne też czytam, ale... Co cykl to cykl. Czekam na kolejny, skoro już coś Ci w głowie siedzi! *.*
  A co do OUaT to jestem na 14 odcinku 2 sezonu, dziś obejrzałam 13. Ale wypada pouczyć się na jutrzejszy egzamin, więc uciekam. :D Trzymaj kciuki, trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
 17. Będę mocno trzymać! To pewnie już poznałaś Haka?
  Hehe :) Szczerze mówiąc to pierwotnie miał być jeden tekst, ale wyszedł za długi by wrzucić na raz :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Poznałam, poznałam. Jestem na etapie jak Emma, Henry i Rumpel lecą samolotem w poszukiwaniu jego synka :D A Bella i ten przybysz z innego miasta spiskują, bo widzieli magię, łaaa! :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdy dojdziesz do małego epizodu ze smokiem to koniecznie daj znać, bo mimo iż oglądałam to dwa razy nie wiem, z jakiej bajki czy świata go wzięli, tzn. nie łapię nawiązania i jestem ciekawa Twojego pomysłu. Smok pojawi się jeszcze w tym sezonie.

  OdpowiedzUsuń