Looking For Anything Specific?

Header Ads

Przygody chłopaka i dżina, czyli filmowe adaptacje Aladyna


Baśń o Aladynie (przeczytajcie True Story!) i jego magicznej lampie może i jest jedną z najpopularniejszych z "Księgi Tysiąca i Jednej Nocy", jednak wciąż dość rzadko wykorzystuje się ten motyw w popkulturze. Po ostatniej lekturze "Zakazanego życzenia" postanowiłam bliżej przyjrzeć się filmowym adaptacją tej opowieści.


Cudowna lampa Aladyna (1968)


Znany również pod niepoprawnie przetłumaczonym tytułem "Magiczna lampa Alladyna". Może nie jest to pierwszy w historii kina film o Aladynie, ale wcześniejsze były nieme i krótkometrażowe, więc je pominęłam. Produkcja powstała jeszcze w ZSRR, więc nie powinniście się spodziewać cudów, jednak jeśli ktoś jest ciekawy, jak wyglądała jedna z najwcześniejszych adaptacji tej baśni, to powinien mieć ten tytuł na uwadze.


O Aladynie i zaczarowanej lampie (1982) 


To japońskie pełnometrażowe anime funkcjonowało również pod tytułami "Lampa Aladyna" i "Czarodziejska lampa Alladyna" (poważnie, co oni mają z tym pisaniem imienia Aladyna przez dwa l?). Ciekawostką jest, że zostało wyprodukowane przez studio Toei Animation, czyli to samo, które odpowiada za tak kultowe serie anime jak "Dragon Ball", czy "Sailor Moon", choć nie oszukujmy się, że to ten sam poziom, skoro "O Aladynie i zaczarowanej lampie" zostało stworzone lata przed nimi.


Aladyn (1986)


Włosi postanowili przenieść baśń w czasie i przestrzeni - konkretnie do ówczesnego Miami, gdzie młody chłopak znajduje lampę. Jak się z pewnością domyślacie uwalnia z owej lampy dżina, który chcąc okazać wdzięczność spełnia każde życzenie chłopca. Można mieć wiele zastrzeżeń do filmu, jednak trzeba przyznać, że Bud Spencer w roli dżina potrafi wywołać uśmiech.


Aladdin (1990)


A może macie ochotę obejrzeć adaptację w formie musicalu? Rozśpiewane Chiny zaprezentowało światu studio Buena Vista w 1990 roku. Osobiście nie byłam w stanie tego obejrzeć w całości, ale naprawdę nie jestem fanką musicali, ale jeśli wy je lubicie i jesteście na tyle odważni, by włączyć, to do dzieła.


Aladyn (1992)

Animacja Disneya jest niezaprzeczalnie najpopularniejszą kinową wersją baśni o Aladynie, która została dodatkowo doprawiona inną opowieścią z "Księgi Tysiąca i Jednej Nocy", czyli " Magicznym dywanem z Tangu". Jeśli jest na świecie ktoś, kto jeszcze nie oglądał wersji Disneya, to zdecydowanie powinien to zmienić, ponieważ jest to pozycja obowiązkowa! Warto wspomnieć również o kontynuacjach tj. "Aladyn: Powrót Dżafara" i "Aladyn i król złodziei" oraz serialu animowanym, choć one nie są już adaptacją, a jedynie rozwinięciem tej historii.

Aladyn (hindi Aladdin - Jaanbaaz Ek Jalwe Anek, 2007-2009)

Zaprezentowałam już taki wachlarz możliwości, że brakuje tylko serialu Bollywoodzkiego. Wstawiam to tylko jako ciekawostkę, bo nie wierzę, że ktoś na poważnie chciałby zaryzykować oglądanie 183 odcinków indyjskiego serialu. Chociaż... podobno był kilka lat temu emitowany na Polsacie, więc jeśli ktoś rzeczywiście obejrzał to w całości to proszę się ujawnić w komentarzach, bo mam dużo pytań ;)

Nowe przygody Aladyna (2015)

Dwaj drobni złodzieje uciekając przed pogonią w wielkim domu towarowym znajdują schronienie w dziale dziecięcym, gdzie zostają zmuszeni przez dzieci do opowiadania bajek. Niesieni ich niezwykle swobodną narracją przenosimy się do Bagdadu latających dywanów, pięknych księżniczek, przebiegłych czarodziejów oraz przeróżnej maści wezyrów i sułtanów. Poznajemy Aladyna, którego niektórzy mylnie biorą za Ali Babę, a także jego rapującego sługę czyli wszechmocnego dżina we własnej osobie. Przede wszystkim jednak przeżywamy niezwykłe przygody mocno wzbogacone wyobraźnią niekompetentnych gawędziarzy.O "Once Upon a Time" wspominam przy okazji wszystkich filmowych adaptacji omawianych baśni, więc i tu musiało się pojawić. Co prawda wątek z Aladynem i Jasmine pojawia się dopiero w szóstym sezonie. Niemniej polecam również sprawdzić spin-off "Once Upon a Time in Wonderland", gdzie dość znaczącą rolę odgrywa Jafar.

Sprawdźcie inne filmowe adaptacje znanych bajek:
Jaś i Małgosia | Czerwony Kapturek Śnieżka | Piękna i Bestia | Piotruś Pan | Śpiąca Królewna | Kopciuszek

Ps. Warto dodać, że sama postać Aladyna pojawia się również w kilku adaptacjach historii Szeherezady, jednak o tych tytułach opowiem Wam dopiero, gdy dojdziemy do filmowych wersji "Księgi Tysiąca i Jednej Nocy".
Ps2. Dajcie znać, czy coś z powyżej listy już oglądaliście (czuję, że najczęściej wymieniana będzie wersja Disneya), a przy okazji możecie dodać tytułu, które pominęłam. A nuż trafi się prawdziwa perła... lub jakieś nietypowe dziwactwo.

Prześlij komentarz

0 Komentarze