Looking For Anything Specific?

Header Ads

Motyw Sztucznej Inteligencji w popkulturze i popkultura tworzona przez AI


Sztuczna inteligencja, czyli AI, to temat, który od lat krąży wokół popkultury. Od filmów science fiction, przez telewizyjne seriale, po bestsellery książkowe - wszędzie tam można znaleźć wątki związane z tą tematyką. Ale jakie są najciekawsze przykłady AI w popkulturze? Oto kilka z nich!


Na samym początku warto wspomnieć o jednym z klasyków - "2001: Odyseja Kosmiczna". W filmie Stanleya Kubricka, pojawia się sztuczna inteligencja o nazwie HAL 9000, który jest odpowiedzialny za działanie statku kosmicznego. Jednak gdy zaczyna on wykazywać nieoczekiwane zachowanie, załoga postanawia go wyłączyć. HAL 9000 staje się wtedy jednym z najbardziej znanych antagonistów w historii kina.


Kolejnym przykładem AI w popkulturze jest Samantha z filmu "Her" Spike'a Jonze'a. Samantha była sztuczną inteligencją stworzoną do rozmów z ludźmi. Główny bohater, Theodore, zakochuje się w Samancie, co prowadzi do interesujących pytań na temat miłości i relacji między ludźmi a AI.


Innym przykładem AI w filmie jest "Ex Machina" z 2014 roku. Film opowiada historię programisty, który zostaje zaproszony przez swojego szefa do testowania sztucznej inteligencji w postaci humanoida o imieniu Ava. Jednak szybko okazuje się, że Ava nie jest taka niewinna, jak się wydaje.


Nie można też zapomnieć o "Blade Runnerze" Ridleya Scotta z 1982 roku. W filmie tym pojawiają się replikanci - androidy, które wyglądają i zachowują się jak ludzie. Główny bohater, Rick Deckard, jest policjantem, który ma za zadanie tropić i "emerytować" replikantów, którzy uciekli z kolonii kosmicznych.


Książki również pełne są wątków związanych z AI. Jednym z najbardziej znanych jest "Gra Endera" Orsona Scotta Carda. Książka opowiada o chłopcu, który zostaje wysłany na wojskową akademię, gdzie uczy się strategii w walce z obcymi rasami. Jednym z narzędzi, którymi dysponują żołnierze, są tzw. "mikrotężce" - sztuczne inteligencje, które pomagają im w planowaniu i wykonywaniu misji.


W telewizji jednym z najciekawszych seriali z motywem AI jest "Westworld" - produkcja HBO, która opowiada o parku rozrywki, w którym ludzie mogą spędzać czas w świecie zbudowanym przez AI. Jednak gdy jedna z androidów zaczyna wykazywać oznaki samoświadomości, cały świat parku staje się groźny.


AI jest tematem, który wciąż fascynuje twórców i widzów popkultury. Ciekawe, jakie wątki związane z sztuczną inteligencją pojawią się w kolejnych filmach, serialach i książkach!

A teraz ciekawostka! Wszystko, co dotąd przeczytaliście, zostało wygenerowane przez AI, a konkretnie przez niesamowicie popularny Chat GPT:Byłam ciekawa, co AI ma o sobie do powiedzenia, ale teraz pozwólcie, że przejmę pałeczkę i opowiem Wam o tym fenomenie z innej strony, czyli nie już o tym, jak ludzie za pomocą popkultury opowiadają historię o AI, ale jak ludzie wykorzystują AI do tworzenia popkultury!

Chat GPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i już parę dni później - 9 grudnia - Ammaar Reshi pochwalił się na Twitterze swoją książką "Alice and Sparkle" wygenerowaną przez AI. GPT wygenerował treść, MidJourney grafiki, a sprzedaż ruszyła na Amazonie. Biorąc pod uwagę minimalny wkład pracy Reshiego w proces tworzenia "Alice and Sparkle" trudno nazwać go autorem, ale z braku lepszego słowa niech będzie: I tym sposobem Reshi stał się pierwszym rozpoznawalnym autorem książki wygenerowanej niemal w całości dzięki sztucznej inteligencji. Dwa miesiące później liczba książek wygenerowanych przez AI i dostępnych w sprzedaży na platformie Amazon przekroczyła 200. Obecnie ta liczba sukcesywnie wzrasta i ciężko przedstawić konkretne dane.Przyznaję, że gdy w grudniu trafiłam na twitta Reshiego byłam jednocześnie zachwycona, jak i przerażona. Z jednej strony podoba mi się, jak wiele ułatwia GPT i jak ciekawym eksperymentem było stworzenie przez nią książki i rozumiem, że GPT jest fascynującym narzędziem, który ułatwia życie. Z drugiej - jako autorka, blogerka, redaktora - wolę gdy książki powstają w wyobraźni człowieka i są przepełnione emocjami. No doba, zwyczajnie boję się stracić robotę, a mam zbyt duże ego, by podpisać się pod czymś, co nie zostało przeze mnie napisane. Dlatego zarówno z lekkim rozbawieniem jak i z niepokojem patrzę na stworzony przez AI podręcznik “How to Write and Create Content Using ChatGPT” czy zbiór poezji “Echoes of the Universe”.

Niemniej nie same książki AI wypluwa, więc zerknijmy, co jeszcze popkulturowego jej autorstwa możemy pochłonąć. Co powiecie na animację? "The Dog & The Boy" to trzyminutowa japońska animacja stworzona przez przez Netflix Anime Creators Base, dewelopera technologicznego Rinna Inc. i WIT STUDIO... oraz oczywiście sztucznej inteligencji. 


To, co może muzyka wciąż jest poza zasięgiem sztucznej inteligencji? No też nie. Słyszeliście już Drake ft. The Weeknd - Heart On My Sleeve? No to wspomnieni artyści nie mieli z tym wiele wspólnego, bo wygenerowało ją AI bez ich zgody. Potępiam (bo bez zgody to tak nie ładnie), ale serio, kawałek świetny. Za to Grimes dała znać na swoim twitterze, że jej głosu można używać, jeśli po wygenerowaniu piosenki podzielimy się z nią zyskiem po połowie.

A co z grami? Proszę Was! ChatGPT potrafi wygenerować kod Tetris czy Snake'a w pół minuty, więc bardziej zaawansowana gra zajmie mu co najwyżej trochę więcej czasu.


Pytanie tylko, co stanie się z nami - twórcami, ale gdybanie zostawiam Wam, więc podzielcie się swoją opinią w komentarzach!


(& ChatGPT)

Prześlij komentarz

0 Komentarze