Sztuczna inteligencja, czyli AI, to temat, który od lat krąży wokół popkultury. Od filmów science fiction, przez telewizyjne seriale, po bestsellery książkowe - wszędzie tam można znaleźć wątki związane z tą tematyką. Ale jakie są najciekawsze przykłady AI w popkulturze? Oto kilka z nich!
Na samym początku warto wspomnieć o jednym z klasyków - "2001: Odyseja Kosmiczna". W filmie Stanleya Kubricka, pojawia się sztuczna inteligencja o nazwie HAL 9000, który jest odpowiedzialny za działanie statku kosmicznego. Jednak gdy zaczyna on wykazywać nieoczekiwane zachowanie, załoga postanawia go wyłączyć. HAL 9000 staje się wtedy jednym z najbardziej znanych antagonistów w historii kina.
Kolejnym przykładem AI w popkulturze jest Samantha z filmu "Her" Spike'a Jonze'a. Samantha była sztuczną inteligencją stworzoną do rozmów z ludźmi. Główny bohater, Theodore, zakochuje się w Samancie, co prowadzi do interesujących pytań na temat miłości i relacji między ludźmi a AI.
Innym przykładem AI w filmie jest "Ex Machina" z 2014 roku. Film opowiada historię programisty, który zostaje zaproszony przez swojego szefa do testowania sztucznej inteligencji w postaci humanoida o imieniu Ava. Jednak szybko okazuje się, że Ava nie jest taka niewinna, jak się wydaje.
Nie można też zapomnieć o "Blade Runnerze" Ridleya Scotta z 1982 roku. W filmie tym pojawiają się replikanci - androidy, które wyglądają i zachowują się jak ludzie. Główny bohater, Rick Deckard, jest policjantem, który ma za zadanie tropić i "emerytować" replikantów, którzy uciekli z kolonii kosmicznych.
Książki również pełne są wątków związanych z AI. Jednym z najbardziej znanych jest "Gra Endera" Orsona Scotta Carda. Książka opowiada o chłopcu, który zostaje wysłany na wojskową akademię, gdzie uczy się strategii w walce z obcymi rasami. Jednym z narzędzi, którymi dysponują żołnierze, są tzw. "mikrotężce" - sztuczne inteligencje, które pomagają im w planowaniu i wykonywaniu misji.
W telewizji jednym z najciekawszych seriali z motywem AI jest "Westworld" - produkcja HBO, która opowiada o parku rozrywki, w którym ludzie mogą spędzać czas w świecie zbudowanym przez AI. Jednak gdy jedna z androidów zaczyna wykazywać oznaki samoświadomości, cały świat parku staje się groźny.
AI jest tematem, który wciąż fascynuje twórców i widzów popkultury. Ciekawe, jakie wątki związane z sztuczną inteligencją pojawią się w kolejnych filmach, serialach i książkach!
A teraz ciekawostka! Wszystko, co dotąd przeczytaliście, zostało wygenerowane przez AI, a konkretnie przez niesamowicie popularny Chat GPT:
Byłam ciekawa, co AI ma o sobie do powiedzenia, ale teraz pozwólcie, że przejmę pałeczkę i opowiem Wam o tym fenomenie z innej strony, czyli nie już o tym, jak ludzie za pomocą popkultury opowiadają historię o AI, ale jak ludzie wykorzystują AI do tworzenia popkultury!
Chat GPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i już parę dni później - 9 grudnia - Ammaar Reshi pochwalił się na Twitterze swoją książką "Alice and Sparkle" wygenerowaną przez AI. GPT wygenerował treść, MidJourney grafiki, a sprzedaż ruszyła na Amazonie. Biorąc pod uwagę minimalny wkład pracy Reshiego w proces tworzenia "Alice and Sparkle" trudno nazwać go autorem, ale z braku lepszego słowa niech będzie: I tym sposobem Reshi stał się pierwszym rozpoznawalnym autorem książki wygenerowanej niemal w całości dzięki sztucznej inteligencji. Dwa miesiące później liczba książek wygenerowanych przez AI i dostępnych w sprzedaży na platformie Amazon przekroczyła 200. Obecnie ta liczba sukcesywnie wzrasta i ciężko przedstawić konkretne dane.
I spent the weekend playing with ChatGPT, MidJourney, and other AI tools… and by combining all of them, published a children’s book co-written and illustrated by AI!
— Ammaar Reshi (@ammaar) December 9, 2022
Here’s how! 🧵 pic.twitter.com/0UjG2dxH7Q
Pytanie tylko, co stanie się z nami - twórcami, ale gdybanie zostawiam Wam, więc podzielcie się swoją opinią w komentarzach!
0 Komentarze