Looking For Anything Specific?

Header Ads

Magia, sabaty i płonące stosy, czyli seriale o czarownicach

Seriale o magii i czarach


Kto nie lubi historii przepełnionych magią, niezwykłymi mocami i czarownicami? To niezwykłe postacie, które wykorzystują swoje umiejętności, by ułatwić sobie i innym życie lub wręcz przeciwnie. To także postacie, które słusznie lub niesłusznie płonęły za to na stosach. Historia czarownic jest niezwykła i daje wiele możliwości twórcom do tworzenia oryginalnych scenariuszy seriali. Dlatego dziś przygotowałam dla Was listę kilku serial o czarownicach! Bawcie się dobrze!Czarownice z East Endu


Głównymi bohaterkami serialu są cztery czarownice. Nieśmiertelna i bardzo potężna Joanna Beauchamp (Julia Ormond), która jest matka Feryi i Ingrid. Wendy (Mädchen Amick), siostra Joanny, która zmienia się w czarnego kotka i ma dziewięć żyć. Żywiołowa Freya (Jenna Dewan-Tatum), która jest święcie przekonana, że dysponuję nadprzyrodzonymi mocami i jak niebawem się okazuje, ma rację. Czwartą wiedźmą jest Ingrid (Rachel Boston), cicha, racjonalna bibliotekarka. Bohaterki poznajemy w dzień przyjęcia zaręczynowego Freyi i Dasha (Eric Winter). W trakcie którego wzorowa narzeczona zamyka się w toalecie i namiętnie całuje nowo poznanego brata przyszłego pana młodego. Tym sposobem rozpoczyna się trójkąt miłosny między czarownicą i dwoma braćmi, ale do tego jeszcze wrócę, obiecuję. W międzyczasie osoba wyglądająca dokładnie, jak Joanna popełnia morderstwo. Wiedźma zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest ktoś kto nie tylko pragnie jej zaszkodzić, ale i zniszczyć ich rodzinę. 


Czarodziejki
Po śmierci swojej babci, Prue, Piper i Phoebe znów zaczynają mieszkać pod jednym dachem, a podczas porządkowania rzeczy szybko odkrywają na strychu starą książkę – Księgę Cieni. Wkrótce dzięki Księdze Cieni, dziewczyny odkrywają, że nie tylko posiadają niezwykłe moce, ale także pochodzą z prastarego rodu czarownic – Warrenów, a pierwsza z rodu, Melinda Warren, została spalona na stosie podczas procesów czarownic w Salem. Jednakże zanim umarła, przepowiedziała, że moc z każdym pokoleniem będzie rosła, a punktem kulminacyjnym będzie pojawienie się trzech sióstr – najpotężniejszych dobrych czarownic, jakie świat kiedykolwiek widział; trzy siostry ukształtują Moc Trzech, największą magiczną siłę dobra jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi, co z pewnością przydaje im się, gdy co chwilę muszą walczyć z demonami i innymi złymi mocami.


Charmed


Nowa wersja Czarodziejek od stacji The CW dalej opowiada o trójce wybranych. Dalej mamy wątek z cudownie odnalezioną siostrą i moce całej trójki są takie same jak ich poprzedniczek, a także pozostałe wątki są dość zbliżone (bardziej szczegółowe porównanie znajdziecie w pełnej recenzji podlinkowanej w tytule), ale nowa wersja odznacza się większą poprawnością polityczną. Właściwie to tyle, bo nawet poziom efektów specjalnych zatrzymał się na poprzednim poziomie. Niemniej choć całość wyszła dość absurdalnie, to w dość przyjemny i zabawny sposób.


Good Witch

Seriale o czarodziejkach


Głównymi bohaterkami i jednocześnie jedynymi naszymi dobrymi czarownicami są Cassie Nightningale i jej córce Grace, które prowadzą uroczy pensjonat. Akcja zaczyna się w momencie, gdy do domu nieopodal wprowadza się nowy sąsiad doktor Sam Radford wraz synem. Sam dość szybko orientuje się, że Cassie ma szczególne zdolności, jednak on sam nie należy do osób, które wierzyłby w istnienie magii. Muszę przyznać, że serial specjalnie nie skupia się na magicznych zdolnościach pań z rodziny Nightningale, lecz na przedstawianiu sennych historyjek z życia mieszkańców uroczego małego miasteczka. Innymi słowy mało wartkiej akcji, dużo gadania.


Salem
Seriale o wiedźmach

Akcja serialu rozgrywa się w XVIII wieku w mieście Salem w stanie Massachusetts. Przedstawia on historię procesów czarownic z miasteczka. Być może w Salem czarownice istnieją naprawdę, ale nie są tym, za kogo je uważamy? Poza mroczną opowieściami o procesach czarownic, walce wiedź i przerażającymi purytanach, mamy tu również wątek romansu głównej wiedźmy, Mary Sibley i weterana wojennego kapitana Johna Aldena.

Seriale o czarownicach

Głównymi bohaterkami serialu są trzy kobiety. Roxie Torcoletti (Rebecca Romijn) jest wdową wychowującą nastoletnią córkę Mię (Ashley Benson grającą Hannę w Pretty Little Liars). Roxie ma duszę artystki i prowadzi mały sklepik ze swoimi rzeźbami. Kat Rougemont (Jaime Ray Newman) jest matką 5 dzieci i żoną nieroba. Z pensji pielęgniarki musi zapewnić byt całej rodzinie. Joanna Frankel (Lindsay Price) jest samotną dziennikarką próbującą znaleźć miłość i uznanie w swoim zawodzie. Każdej z nich brakuje czegoś w życiu, dlatego gdy znajdują monetę, postanawiają wrzucić ją do fontanny by spełniła ich życzenie. Ta chwila połączyła je, a przy okazji zbudziła uśpione moce drzemiące w tej trójce. W odpowiedzi na wezwanie czarownic, do Eastwick przybywa tajemniczy Darryl Van Horne (Paul Gross). Pomysł oparto na na kinowym przeboju George'a Millera "Czarownice z Eastwick" z 1987 roku.

Sabrina - nastoletnia czarownica
Sabrina, the Teenage Witch

Bohaterką tego kultowego (by nie napisać starego) serialu jest Sabrina Spellman (Melissę Joan Hart), nastolatka, która w swoje szesnaste urodziny dowiaduje się od wychowujących ją ciotek, że jest półczarownicą. Życie dziewczyny zmienia się, gdy w końcu może zacząć sobie radzić ze swoim nastoletnimi problemami za pomocą magii. Oczywiście nie może być zbyt łatwo i są pewne ograniczenia w korzystaniu z mocy. Przy okazji chciałam dać znać, że stacja The CW przygotowuje się do wypuszczenia nowej wersji. Porzucono komedię i teraz planują mroczny, straszniejszy klimat.


Remake powyższej produkcji od Netflixa, w którym z sitcomu przeszli do wersji bardziej okultystycznej i wierniejszej oryginalnemu komiksowi.
Sabrina jest mieszańcem - pół-czarownicą i pół-człowiekiem, która prowadzi życie niemal typowej śmiertelniczki, jednak w dniu szesnastych urodzin wszystko ma się zmienić. Dzięki wpisaniu się do Księgi Bestii ma zyskać pełnie mocy i rozpocząć naukę w prestiżowej szkole czarownic, tym samym porzucić swoje dotychczasowe życie. Niby nie ma wyboru, a jednak im bliżej urodzin, tym większe ma wątpliwości względem oddania duszy diabłu.
[Recenzja pierwszego sezonu Sabriny + Recenzja drugiego sezonu Sabriny]

Seriale o magii i czarodziejach

Cassie Blake po tragicznej śmierci matki, postanawia przeprowadzić się do swojej babci mieszkającej w małym miasteczku Chance Harbor. W nowej szkole poznaje grupę nastolatków, którzy oznajmiają jej, że podobnie jak oni pochodzi z rodu czarownic. Zawiązanie Kręgu, który okiełzna ich moce, łączy ze sobą 6 nastolatków i sprowadza na nich mnóstwo niebezpieczeństw - od demony po łowców czarownic.
Gdybyście byli zainteresowani tym, jaka jest główna bohaterka, to służę pomocą. Cassie (Britt Robertson) jest królową dramatu. Robienie w okół siebie zamieszania wychodzi jej, jak nikomu innemu. Jej najczęściej powtarzaną kwestią jej "Nie mogę przestać myśleć o mamie /tacie /babci /mocy /czarnej magi /łowcach" (niepotrzebne skreślić) oraz "Muszę poznać prawdę!". Najczęściej wypowiada te kwestie w mega romantycznych scenach i psuje cały nastrój. Co ciekawe Cassie nie ma ciekawej osobowości, bo i po co skoro jest piękną blondynką z ogromną mocą? Zresztą każdy czarownik ma do niej słabość (serio, nawet stare dziady ryzykują życie mu mogła poznać prawdę!).

The Originals

To akurat serial, który nie jest w całości poświęcony czarownicom, jednak nie można zaprzeczyć, że magia i sabaty grają w nim bardzo znaczącą rolę. Jako spin-off serialu "Pamiętniki wampirów" pierwsze skrzypce gra w nim rodzina Mikaelsonów - pierwszych wampirów, jakie chodziły po ziemi. Niemniej dość szybko zaczyna się o nich upominać ich pierwotna, magiczna natura i krewni ze strony matki - najpotężniejszej czarownicy w dziejach. Jeśli mam być szczera, to w "The Originals" jest więcej problemów związanych z magią, niż w większości seriali o czarownicach z tej listy.
Spin-off powyższego "The Originals", który rozgrywa się po zakończeniu wspomnianego serialu, w szkole im. Stefana Salvatore, w której pod okiem dyrektora i założyciela Alaricka Saltzmana nadprzyrodzone dzieciaki (od czarownic przez wilkołaki po wampiry) uczą się kontrolować swoje moce i żyć w zgodzie. Wśród nich wybija się Hope Mikaelson (Danielle Rose Russell), która jako Trybryda, w której żyłach płynie krew wampira, wilkołaka i czarownicy robi za totalnego bad assa i odludka. Warto dodać, że 
dostajemy liczne nawiązania do "Harry'ego Pottera", które totalnie mnie kupiły, bo oglądanie zawodów Quidditcha w szkole, która przypomina paranormalny Hogwart, jest absolutnie urocze. 


American Horror Story: Sabat

American Horror Story: Sabat„American Horror Story: Sabat” opowiada sekretną historię czarownic i uprawiania czarów w Ameryce - zarówno tej współczesnej, jak i tej z XIX-wiecznego Nowego Orleanu. Od burzliwych wydarzeń w Salem minęło ponad trzysta lat, a wiedźmy, którym udało się uciec przed płonącym stosem, muszą teraz ponownie zmierzyć się z niebezpieczeństwem totalnej zagłady. Ataki na czarownice nasilają się, dlatego młode dziewczęta odsyła się do elitarnej szkoły, gdzie mają nauczyć się, jak panować nad mocami i przeżyć.


Księga Czarownic
A Discovery of Witches


Serial jest brytyjską adaptacją „Księgi wszystkich dusz” Deborah Harkness. Opowiada historię historyczki wykładającej na Oxfordzie i jednocześnie niepraktykującej czarownicy, która w czasie badań trafia na stary manuskrypt. Od tego momentu jej życie się zmienia - wpada w ramiona wampira i doprowadza do zgrzytów między trzema rasami: czarownicami, wampirami i demonami. Sam serial, choć zbudowany na niezbyt interesującym scenariuszu, został wybornie nakręcony i ma w sobie dość pociągającą aurę. Może nie stanie się Waszym ulubieńcem, ale istnieje spora szansa, że przypadnie do gustu. Warto wypróbować.

Oczywiście motyw magii i czarownice przewijają się w wielu serialach, jak choćby w "True Blood", "Buffy", "Sleepy Hollow", "Outlanderze", czy w "Pamiętnikach wampirów", ale tam stanowią raczej dodatek do fabuły niż jej trzon. Oczywiście pojawia się tam wiele czarownic, jednak nie są to seriale stricte o czarownicach. Dlatego, jeśli zacznie brakować Wam seriali poświęconych wyłącznie magii, polecam sprawdzić również seriale o wampirach oraz seriale o wilkołakach!


Reflektujecie na więcej serialowych treści? Kliknijcie lubię to po regularną dostawę!


Ps. Niezapomnijcie dać znać które seriale już oglądaliście, które dopiero planujecie oraz o jakich zapomniałam!
Ps2. Jak wspominałam historie o czarownicach są przeróżne. Czasami za czary płoną na stosie, czasami mamy do czynienia z sabatami, a czasami opowieści o magii są tak cudownie klimatyczne, że aż zapierają dech. Jakie lubicie najbardziej?

Prześlij komentarz

0 Komentarze